В съседна Турция се наблюдава любопитна тенденция, която впрочем не е новост по света, пише Hürriyet Daily News. Все повече потребители предпочитат да наемат вещи от първа необходимост, вместо да ги купят. Сред тях са бяла и черна техника, мебели и дори дрехи.

Какво обаче стои в основата на това на пръв поглед нетрадиционно за консервативните Балкани поведение? Причината се корени във високите нива на инфлацията, която трайно намалява покупателната способност на гражданите.

Кои са предпочитаните вещи?

Оказва се, че турските потребители "наемат" предимно бяла и черна техника, електронни устройства, мебели, автомобили и дори дрехи, като периодите варират - от ден до месец.

Наемането на компютър например струва около $4,40 (150 лири) или 59 долара за цял месец. Ако пък желаете да ползвате временно смартфон, ще трябва да платите 1,47 (50 лири) и съответно 14,70 (500 лири).

Кои са държавите в света, в които масово хората живеят под наем

Кои са държавите в света, в които масово хората живеят под наем

За българите собствения дом е нещо задължително

Потребителите са склонни да вземат за временно ползване и бяла техника, за което ще дадат от порядъка на 3 долара (100 лири) на ден. Наемът на мебели пък започва от малко под 6 долара за 24 часа.

Да си вземеш дреха под наем би коствало от 14,7 долара (500 лири) за ден. При автомобилите сумите, разбираемо, са по-високи - от около 150 долара месечно до малко над $260 за луксозни модели.

"Нестабилната икономика и намаляването на покупателната способност са основните причини, които дават тласък на този пазар", смята и Синан Вентура от онлайн платформата за наемане на стоки Kiralabunu.

Устойчив ръст

В световен мащаб пазарът в този сегмент възлиза на внушителните $2 трилиона за 2023 година, като нараства с 12% годишно. Според Вентура обаче темпът му на разрастване в Турция многократно надхвърля тази тенденция и достига над 80%.

Според него технически грамотните потребители с ограничен бюджет предпочитат да наемат пред това за запупят. "Най-популярните предмети под наем за тези хора са смартфони, компютри, таблети и други стоки от потребителската електроника. Именно на тях се падат около 60% от пазара на наеми", коментира той.

Турция налага гигантски глоби на инфлуенсъри - причините

Турция налага гигантски глоби на инфлуенсъри - причините

Скритата реклама излиза скъпо

По негово мнение този ръст се определя и от друга тенденция, а именно че някои потребители предпочитат да наемат стоки, а не да ги купуват, тъй като определят това като по-щадящо за околната среда.