Когато Карл Родригес решил да напусне работата си, цялото му семейство и приятелите му смятали, че е загубил ума си.
"Всички ме смятаха за напълно луд", разказва предприемачът. "Казваха си - какво не е наред с него? Да не е изпаднал в някое хипи състояние".
Родригес - успешен IT консултант, се събужда една сутрин и решава да напусне работното си място. Вместо да върши нормалните служебни задължения, които му носят сигурен доход, мъжът избрал да се усамоти в мазето си и да се отдаде на разработването на нов проект - изключително популярен сред купувачите компютърен продукт, пише BBC.
Имало обаче един проблем - той нямал ни най-малка представа какво ще прави. Но въпреки тревогите на жена му и презрението на свекърва му, която живее с тях, той бил непоколебим.
Така през 2001 г. Родригес се затворил под къщата си в канадския град Мисисауга и започнал да мисли.
"Целта ми беше да видя какво бих могъл да произведа, ако правя нещо, което наистина ми харесва. Не знаех какво ще направя, но реших да се пробвам", връща лентата назад той.
След като цял месец прекарва множество часове в работа, Родригес излиза с първата си напълно оформена идея - софтуерна система, която позволява на потребителя да контролира своя мобилен телефон от лаптопа.
Той кръщава фирмата си Soti, а продажбите на системата започват да растат бавно. Докато 12 месеца по-късно Родригес не получава телефонно обаждане от един от най-големите супермаркети в Обединеното кралство.
Компанията не желае да продава системата на своите клиенти, а вместо това иска да я внедри в своите операции, така че персоналът да може по-добре да комуникира помежду си и да си предава данни и друга информация.
Родригес, който сега е на 55 години и е главен изпълнителен директор на Soti, казва: "Бях все още в мазето си, когато получих обаждането от компанията, заявявайки, че искат да направят поръчка. Според мен те не знаеха, че говорят с мъж, който стои в мазето си, затова когато човекът каза, че иска да поговори с някой от отдел продажби, аз започнах да говоря по телефона с напълно преправен глас", спомня си предприемачът.
И малката хитрост проработила. Търговецът направил голяма поръчка от 20 000 бройки.
Фирмата днес се оценява на повече от 1 милиард долара и има 17 000 бизнес клиенти по света и 700 служители в 22 страни.
И докато повечето хора никога не са чували за фирмата, защото продава своите софтуерни системи за мобилни технологии на компании вместо на потребители, днес стартъпът му има годишни приходи от 80 милиона долара.
Предприемачът изоставя мазето под своя дом, като го заменя с офис в Мисисага. Централата на компанията е разположена а в две сгради, а близки до дейността й твърдят, че успехът й се крие в това, че се съсредоточава в една бизнес ниша.
octavian
на 29.07.2017 в 22:50:11 #1Едва ли е имал свекърва, по-скоро става въпрос за тъща!