Навършиха се 150 години от една от най-интересните и спорни сделки в историята. Русия продава на САЩ владяна от нея територия в Северна Америка с размерите на три Франции, позната под името Аляска, за 7,2 милиона долара.

Договорът за продажбата на Аляска и Алуетските острови от Руската империя на Съединените американски щати е подписан 30 март 1867 година във Вашингтон. Сделката е при цена 5 цента за хектар земя с всичко намиращо се върху нея.

На 18 октомври 1867 г. Конгресът приема указ за изпълнение на договора и се провежда церемония по официалното предаване на руската територия в Америка на САЩ срещу чек за 7,2 милиона долара.

В столицата на руската колония Новоархангелск (сегашния град Ситка) руският военен гарнизон отстъпва място на американския, а над Ситка се издига флагът на САЩ.

На трети януари 1959 година Аляска става 49-ият щат на САЩ.

Аляска е открита за света през 1732 година от руска експедиция, ръководена от Гвоздев и Федоров и е била единственото владение на Руската империя в Северна Америка. Усвояването на тази територия отначало се извършва от частни лица и предприемачи. През 1799 година дейността се поема от специално създадената монополна Руско-американска компания.

Снимка 256774

Източник: iStock

По сегашни оценки на учените населението на цялата руска Аляска и Алуетските острови в средата на 19-век е било около 2,5 хиляди руснаци и до 60 хиляди индианци и ескимоси.

В началото на XIX век Аляска е носела доходи главно за сметка на търговията с кожи. Но към средата на века за руския императорски двор става ясно, че разходите за поддръжка и защита на тази отдалечена и уязвима от геополитическа гледна точка територия превишават значително потенциалните изгодите от нея.

А и кой да знае, че през следващите няколко десетилетия в Аляска ще бъдат открити големи залежи злато, нефт и много други полезни изкопаеми.

Досега в Аляска е добито около 1000 тона злато на стойност 30 милиарда долара, което не е чак толкова много. Не така стоят нещата с петрола обаче, като още през осемдесетте години на миналия век там са се добивали до 100 милиона тона в годината. Освен с традиционни находища на течното злато, Аляска е изключително богата на шистов и битумен петрол, природен газ и какво ли още не.