Разликата в доходите на най-осигурените и на най-малко осигурените материално руснаци е 8,6 пъти, според проучване на одитно-консултантската мрежа на FinExpertiza, пише ""Известия".
През 2021 г. месечният доход на групата на най-богатите руснаци е средно 93,5 хиляди рубли на месец, според проучване на FinExpertiza, което не отчита 100-те хиляди истински богаташи с 3 млн рубли на месец. Изчисленията са базирани на данни на Росстат. За измерване анализаторите използваха подход, при който цялото население е разделено на пет групи с еднакъв размер от по 20 процента. Статистическият ред се изгражда в зависимост от нивото на доходите: първата група от 20 процента включва гражданите с най-ниски доходи, а петата - тези с най-високи.
Така първата, най-слабо заможна, група руснаци е получавала средно 10,8 хиляди рубли на месец през 2021 година. Вторатат - по 20,3 хиляди, третата - 30,3 хиляди, четвъртата група - 45,4 хил. рубли на месец. В петия най-осигуреният материално сегмент на населението средният доход е 93,5 хил. рубли на месец.
А средният месечен доход на всички групи руски граждани през 2021 г. е бил 40 хиляди рубли месечно. В същото време петата група представлява 46,7% от всички доходи на населението. Гражданите от първия статистически сегмент са получавали едва около 5,4% от всички пари. През 2020 г. тези пропорции на практика са били същите.
Директорът на Институтът за икономическо прогнозиране на Руската академия на науките Александър Широв отбеляза, че най-богатите хора в страната обикновено не се вземат предвид в подобни проучвания. Общо, според експерта, в Русия има около 70 милиона домакинства, докато по-малко от 100 хиляди граждани получават повече от 3 милиона рубли на месец.
В някои региони разликата в доходите между най-богатите и най-бедните групи е дори по-голяма. Например в Ямало-Ненецкия автономен окръг най-богатите са получавали повече от хора в групата с най-ниски доходи 10,4 пъти - 236,6 хиляди рубли срещу 22,7 хиляди на месец. В Ненецкия автономен окръг и Москва - с 9,4 пъти (съответно 203,9 хиляди срещу 21,7 хиляди и 210,6 хиляди срещу 22,4 хиляди).
Анализаторите прогнозират, че разликата между богатите и бедните постепенно ще намалява. Включително поради изтеглянето от руския пазар на редица чуждестранни компании, в които работеха значителна част от заможните граждани. Освен това темпът на растеж на доходите на най-бедните руснаци през последните две години е по-бърз от този на най-богатите.
(Валутният курс на руската централна банка днес е 1 долар = 61,47 рубли, 1 евро = 63,66 рубли. През миналата година той беше значително по- неизгоден по отношение на националната валута. Поради ситуацията на международните финансови пазари Българската народна банка (БНБ) не може да определи референтен курс на българския лев към руската рубла, който да е представителен за пазарните условия. Във връзка с това БНБ преустановява временно публикуването на курс на българския лев към руската рубла, докато пазарните условия не се нормализират. Последният курс на българския лев към руската рубла е публикуван на 1 март 2022 г., бел. ред.)