Служебното правителство ще внесе закон за държавния бюджет в Народното събрание.
Предложеният законопроект за бюджет за 2023 г. ще е с дефицит от 6.4% от БВП, който номинално представлява почти 12 млрд. лв. Служебното правителство и Министерство на финансите е в готовност да съдейства на народните представители за отразяване на всички разумни предложения за ограничаване на бюджетния дефицит, съобщи служебният премиер Гълъб Донев, който със съвместно изявление с финансовия министър Росица Велкова представиха проекта на държавен бюджет за 2023 г.
Със законопроекта не се предлага промяна в данъчната политика и се предвижда нов дълг в размер на 13.7 млрд. лв.
В края 2023 г. размерът на дълга ще достигне 46.8 млрд. лв. или 25.3% от БВП.
В мотивите към законопроекта са предложени разнообразни приходни и разходни мерки за привеждането на дефицита в рамките на 3%, а екипът на Министерство на финансите е на разположение на народните представители за отразяване на приемливите за тях възможни корекции в тази посока, увери и Велкова.
"Хазартното отношение към публичните финанси на държавата не бива да се допуска, защото цената ще я плати цялото общество. Спекулациите по отношение на събираемостта на приходите също е опасна.
Гълъб Донев констатира, че в последните дни всички говорят за бюджета. Финансовият план на държавата за оставащите месеци 2023 г. без съмнение е най-сериозната задача пред служебното правителство и политическите коалиции в 49-то Народно събрание. Докато всички говорят за бюджет, в Министерство на финансите се работи усилено по изготвянето му, похвали премиерът работата на ведомството. Премиерът напомни и очакванията в публичното пространство служебното правителство да представи проект за бюджет с 3% дефицит.
Гълъб Донев уточни, че за да се постигне това, без да се орязват социални разходи, служебното правителство е подготвило пакет от промени в данъчното законодателство - възстановяване на намалените ставки на ДДС, данък свръхпечалба и други. "Представихме идеите си за данъчни промени през март месец не за да превръщаме темата за бюджета на държавата в предизборна залъгалка, а за да информиране политическите партии за нашите виждания и да им дадем време за обмислени реакции", каза Гълъб Донев. А защо са се отказали от предложенията - заради критиките, които чули и заради заявеното от двете най-големи коалиции ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ, които заявили, че не подкрепят промените. "При ясно заявената липса на парламентарна подкрепа за обявените от служебното правителство промени в данъчното законодателство, внасянето в Народното събрание на бюджет с дефицит от 3% би било с предизвестен финал, подчерта Донев и добави, че когато става дума за парите на държавата "не може да си позволим действия на инат".
"При амбицията да разработи бюджет на държавата при дефицит от 3% бяхме водени от убеждението, че гражданите и бизнесът не трябва да понасят тежестта на нов дълг", каза още премиерът, въпреки че от представеното става ясно, че бюджетът предвижда именно теглене на нов дълг.
Презентираното от Росица Велкова:
При запазване на действащото законодателство приходите по консолидираната фискална програма спрямо актуализираната програма за 2022 г. бележат ръст с 6.1 млрд. лв., а разходите ръст от 11.8 млрд. лв., което води до допълнително влошаване на дефицита с 5.6 млрд. лв. Като относителен дял от БВП приходите са 35.7% за 2023 г. Събираемостта на данъчните приходи е висока и за първото тримесечие на 2023 г. и нараства номинално с 21.1 на сто спрямо същия период на предходната година, въпреки въвеждането на намалени данъчни и акцизни ставки и увеличения на прага за регистрация по ДДС.
Тази висока събираемост не е достатъчна да осигури финансирането на ръста на разходите.
По отношение на политиката по доходите в проекта на бюджета е отразено увеличението на минималната работна заплата от 1 януари от 710 на 780 лв. Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за всички бюджетни структури, които не са получили увеличение за 2022 г.
За предучилищното и училищното образование са осигурени 545 млн. лв., от които 465 млн. за възнаграждения на педагогическия персонал и достигане на 125% от средната работна заплата.
Пенсионната политика се базира на допусканията за осъвременявания на всички размери на пенсиите съгласно действащото законодателство с 12 на сто за 2023 г. от 1 юли, като в резултат на това всички взети решения разходите за пенсии по бюджета на ДОО нарастват с 3.7 млрд. лв., спрямо закона за 2022 г.
По усвояване на европейските средства за 2023 г. се предвиждат 2.4 млрд. лв. за окончателни разплащания по стария програмен период 2014-2020 г. с оглед да няма загуба на европейски средства. Натиск оказва и слабото усвояване на средства през 2022 г. по Плана за възстановяване и устойчивост, като са предвидени 1.4 млрд. лв. за инвестиции по ПВУ.
Ръстът на разходите в националния фонд за 2023 г. е с 2.2 млрд. лв. Служебното правителство напълно подкрепя приемането на бюджет в рамките на 3% дефицит и да не се натоварват на българските граждани и бизнес с изплащането на висок размер на дълг.
Законопроектът за държавния бюджет и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за 2023-2025 г. вече са публикувани на сайта на Министерство на финансите.
maria-ivanova
на 21.04.2023 в 22:08:41 #3Без вдигане на данъците, държавата рано или късно ще фалира. Не може, за да си плащаме външния дълг, да вземаме нови заеми. Само че политическата върхушка не мисли за държавата, а само за това, да не загуби подкрепата на богатия си електорат..... Къде в нормалните държави има такава лудост - 10 % плосък данък?
paqka
на 21.04.2023 в 21:38:54 #2Само така... Съсипвайте народа и държавата. Това заслужават малоумните избиратели. Нека ви напомня един мой коментар от 2021... "Промяна братче. При Бойко скачаха доходите, а при тези цените. Правеха се зали и детски градини, ремонтира се центърът на всеки град, отстояваше се националният интерес по въпросът за Македония, Бойко заеми почти не е взимал и до 2024 щяхме да сме в еврозоната. Тези ще теглят пари колкото за един АЕЦ всяка година и ще съсипят кредитният ни рейтинг. Благодарим ти Радев, благодарим промяна, благодарим изчегъртващи. Хахаха. А най-доброто сравнение е че по времето на лошият бойко хората се възмущаваха от подредбата на плочките за слепи по графа и формата на колчетата а сега от цената на хляба и олиото. Ама не е лесно да си тъп. На тези дето не ядяха асвалт им пожелавам хубави кожени колани... Идва време когато ще почнат да го ядът. Хахаха"
veselin-dinchev
на 21.04.2023 в 19:58:34 #1Тия "служебни специалисти" изведнъж се юрнаха да творят бюджет. Финансовата кифла явно е неспособна да напише бюджет дори на кебапчийница. Заради нея, гугутки и останалата сбирщина страната четвърти месец е без бюджет. Само непрекъснато като счупена грамофонна плоча повтарят колко много е свършило служебното правителство. Повече от ясно е, че свършиха работа като кучето на нивата. По-некадърно правителство не помня да е имало! Ментора им обаче ги оцени "високо" и ги остави да вилнеят втори път