ЦИК е основният орган, който организира и провежда избори, докато изпълнителната власт и Министерският съвет (МС), съответно, има повече спомагателна и логистична роля. Но аз искам да се засили ролята дотолкова, доколкото да могат да предотвратени всякакви изкривявания на изборния процес.
Това заяви пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев, който откри учебната година в столичното 35-то училище "Добри Войников". Той обясни, че подобряването на взаимодействието между изпълнителната власт и ЦИК е целта на днешната среща между шестима от кабинета му и Централната избирателна комисия (ЦИК), на която предстои да бъдат обсъдени предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите за организация на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.
Главчев посочи, че не е чул някой да каже, че на последните избори е имало нещо подобно и сега служебният кабинет работи за елиминиране на потенциални възможности за изкривяване на изборния процес. "Аз се надявам, че ще успеем", добави министър-председателят.
Той отново изрази съболезнования във връзка с трагичния инцидент на авиобаза "Граф Игнатиево" към близките и колегите на двамата загинали пилоти. Чух, че може би днес-утре ще бъде разчетена т. нар. "черна кутия", каза Димитър Главчев и отбеляза, че тя ще хвърли допълнителна светлина върху станалото.
По думите му винаги трябва да се работи за това армията да е на по-добро ниво, но в случая трябва да се изчака да излязат резултати от следствието, за да се види какви конкретни мерки трябва да се предприемат.
Запитан дали се подготвя увеличаване на парите за отбрана в следващия бюджет, Главчев посочи, че и сега България отговаря на изискванията за осигуряване на 2% от БВП за отбранителни способности като страна членка на НАТО. Той заяви, че настоящото правителство е служебно и не трябва да се очакват ще изненади, но ще бъде направено възможното за подобряване на положението във всеки сектор, за който това ситуацията позволява това да стане.
Във връзка с учителските заплати премиерът коментира: "Още върви бюджетната процедура, още нямаме подготвен и представен бюджет. До 31 октомври мисля, че е срокът. Знаете, че след това има и предложения между първо и второ гласуване, така че не мога да коментирам. Нека да представи Министерският съвет чрез министерството на финансите бюджета. Няма да бъдат забравени българските учители."
Главчев свиква днес и работна среща в МС за обсъждане да въпроса дали се налагат превантивни действия у нас предвид наводненията в Централна и Източна Европа. В заседанието ще участват вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова и министрите на вътрешните, на околната среда и водите, на земеделието и храните, на регионалното развитие и благоустройството, на икономиката и индустрията, на енергетиката и на отбраната. "Само да стискаме палци на нас да не ни се случи - животът показва, че обикновено се случва и аз искам да разбера каква ни е готовността да реагираме веднага. То природата трудно се спира и може да се бори човек с нея, но поне да се вземат мерки", обясни той за причината за свикване на срещата.
Той уточни, че идеята е да могат да се ограничат щетите, ако се случи у нас нещо подобно на ставащото в Централна Европа. "Наистина, най-добре, ако Господ е българин и ни пожали, но само на това не може да се разчита", заяви премиерът. Според него институциите трябва да обръщат повече внимание на превенцията и да бъдат подготвени. "Защото по-добре да си подготвен за нещо по-тежко и да не се случи, отколкото да ти се случи и да не си подготвен", отбеляза министър-председателят.