И представителите на работодателските организации, и синдикатите излязоха с остри критики след Националния съвет за тристранно сътрудничество, посветен на актуализацията на държавния бюджет, която следва да влезе в сила от 1 юли.
Основното недоволство на бизнеса - в актуализацията не е предвидено продължаване на компенсациите за ток за фирмите.
"Това, което не видяхме в тази актуализация, е продължаване на компенсациите за небитовите потребители. Настояваме също и за това антикризисните мерки да бъдат също и антиинфлационни, което не го виждаме. Нямаше ясен анализ как тези мерки ще повлияят на инфлацията", критичен бе Станислав Попдончев от Българската стопанска камара.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България пък съзират като основен проблем готвеното увеличение на пенсиите без оглед, според тях, на стабилността на пенсионната система. "Това увеличение нарушава връзката между осигурителния принос и размера на пенсията. Това не е прецедент, такъв дисбаланс се наблюдава през последните няколко години по политически причини", каза на свой ред Добрин Иванов от АИКБ.
От работодателската организация се въздържат от подкрепа и на "големия" държавен бюджет. Причината - не съзирали подкрепа за продължаване на компенсациите заради високите цени на енергоересурсите.
760 лева минимална работна заплата. За това настояват от най-голямата синдикална организация у нас КНСБ. Такъв ръст обаче, както заяви нееднократно вицепремиерът Асен Василев, не се предвижда.
"Такъв ръст не виждаме, замразява се минималната заплата. Няма предвиден ръст и на доходите на хората в бюджетната сфера по начина, по който КНСБ настоява, а именно тези хора да бъдат компенсирани с темпа на инфлацията, който бележи вече 24-годишен пик", остър бе от своя страна Любослав Костов от синдиката.
И призна - извън въпросните забележки, параметрите на бюджета не били "толкова лоши", но били подценени.
КНСБ не изключва и протести в обозримо бъдеще. "Включително и протестни действия, ако не бъдат вдигнати доходите на хората спрямо инфлацията, която се вдига всеки месец", закани се синдикалистът.
По-скоро отрицателно. Такова пък е становището на КТ "Подкрепа" по отношение на бюджета на Здравната каса. "Поради факта, че там, както и в останалите бюджети, няма никаква политика по доходите на заетите в тези структури", заяви Ваня Григорова от синдиката.
Що се касае до бюджета на Държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, КТ "Подкрепа" изразяват подкрепа, макар и резервирана в дадени аспекти. "За" са за увеличаването на пенсиите, но не са съгласни с това, че разходите на НОИ се увеличават, без да има гаранции за повишаването на приходите в системата.
Актуализацията на бюджета ще остане в планирания от държавата вид, поне засега, и още утре ще бъде внесена в ресорните комисии в Народното събрание, увери финансовият министър Асен Василев.
"Да", лаконично уверен бе той на въпрос на News.bg дали бюджетът може да бъде приет в планираните срокове, респективно да влезе в сила от 1 юли. Предложенията на коалиционните партньори за корекции в актуализацията ще бъдат все пак обсъдени. "Но няма как да бъдат заложени за сметка на увеличаване на дефицита", подчерта финансовият министър.
Не са предвидени специални средства за подпомагане на градския транспорт в София, чиито работници протестираха с искане за повече пари от страна на държавата (линк), коментира още финансист номер едно.
"Няма предвидени средства за Столична община. Има предвидени средства за всички общини в порядъка между 70 и 80 милиона. Има средства, останали от преходни остатъци от ковид, които могат да бъдат освободени, за да бъдат ползвани от общините по други направления", каза Василев. И посочи - в това число, при необходимите предприети реформи, от тези пари може да се възползва и столичният град.