"Самото изпълнение на тези "логични действия" беше като на слон в стъкларски магазин - некомпетентно, недалновидно, грубо изпълнено и еднолично, което е противоконституционно и нередно". Това заяви пред News.bg Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения, за изгонването на 70-те руски дипломати от България.
Той обясни, че тъй като се намираме във време на война, това трябва да признае - че практиката на експулсиране на дипломати преди или по време на военния действия е нормална стъпка за ограничаване на противодействието на съответните страни и ограничаване на дипломатическите отношения.
Николов поясни, че не за първи път експулсираме дипломати - предимно само руски, един двама турски генерални консули, но никога завършващата фаза на процедурата не е бил толкова дилетантска и безотговорна. Има основания за експулсирането на дипломатите, но има процедури, които трябва да се спазват, посочи Николов.
Той отбеляза, че Русия е страна член на Съвета за сигурност на ООН и подлежи на други дипломатически норми и отношения. Като казах - че се намираме във война, България не е пряк участник във войната и такива действия се възприемат повече като провокация, отколкото като легитимно право. Не е отчетена и вредата, която ще последва за българските дипломати, които работят в Русия, предупреди Симеон Николов.
Втората насока на вредата от изгонването на руските дипломати - това ще е затваряне на генералните консулства в България, което ще е вреда за бизнеса. Бизнесменът, като не може да получи виза за Русия ще има съответните последствия, а за туризма да не говорим, изтъкна той.
Иначе, по думите му, в чисто разузнавателен аспект България не представлява особен интерес, защото нито е фронтова държава, нито е център за изработване и взимане на решения като Вашингтон и Берлин. Какво толкова има да се разузнава в България от руска страна, освен тези неща, които български експерти подчертаха - оказване на някакво политическо влияние, коментира Николов.
Той изтъкна, че след като ние осъждаме руската агресия, защото, каквито и да са причините, само на масата на дипломатическите преговори е редно да се решават проблемите. Въпреки това, правило е винаги да се остави отворен дипломатически канал за в случаи на необходимост. Аз бих напомнил, когато Русия плени инструктори от 7 западни държави в Сирия, и тогава, благодарение на Москва и Вашингтон беше договорено Москва да освободи тези хора, напомни Симеон Николов.
"Най-голямата грешка е, че отиваме почти към скъсване на отношенията с Русия, а в такова напрегнато време задължително трябва да оставим канал за договаряне, защото по време на война, а и след като приключи, ще трябва да седнем заедно на масата на преговорите", категоричен бе Николов.
В някои отношения тази стъпка с твърде големия мащаб, с изгонването на руските дипломати, противоречи и на декларацията на НАТО, която е публикувана и в нея се казва: "Оставяме да поддържаме комуникационните канали отворени, за да намалим рисковете, да предотвратим ескалацията и да запазим прозрачност".
Симеон Николов добави, че ако коалицията се разпадне, ще е по вътрешнополитически причини и това няма да има нищо общо с действителния руски казус с изгонването на 70-те руски дипломати.
58eng
на 30.06.2022 в 18:10:45 #4Сладка служба за стар ДС кадър!
kotak
на 30.06.2022 в 17:56:25 #3Трябвало да оставим канали за комуникация? Ама много широк тоя канал... 70 човека ще предават данни
Сред тях готвачи, шофьори и т.н.т. Ма наистина ли? Масква да си ограничи дипломатическите представители до този на БЪ;гария в Русия. 10-15 човека би трябвало да им стигнат за да предват съобщенията...
halo
на 30.06.2022 в 14:49:58 #2Лази си....
coco7
на 30.06.2022 в 13:51:33 #1Тоя има вид на партиен секретар от соца, висял по софрите ежедневно.