Слънчевите и вятърни електроцентрали, разположени в пустинята Сахара в Северна Африка и разчитащи единствено на съществуващи технологии, могат да произвеждат достатъчно електроенергия, за да отговорят на нуждите на целия свят. Това количество електроенергия е около 21 тераватчаса.
Като допълнително предимство тези ВЕИ централи ще увеличат и количеството на валежите в сухия район на Сахел, като по този начин забавят постоянното настъпление на пустинята на юг.
До това заключение учените са дошли с помощта на суперкомпютрите, пише OilPrice.com. Екипи от университетите в Мериленд и Илинойс са провели проучването, частично финансирано от китайски държавни агенции. Резултатите бяха публикувани в списанието Science по-рано този месец.
Трудностите, освен естествено мащаба на финансирането, ще бъдат свързани с практическото изграждане на съоръженията. Големите строителни проекти в места с неблагоприятен климат почти винаги представляват проблем.
Германският консорциум DESERTEC през 2009 г. предложи проект за изграждане на система от слънчеви електроцентрали в Сахара въз основа на разработки от 80-те години на миналия век. Въз основа на своите проучвания консорциумът представи обещаващи финансови прогнози. Неговите акционери бяха най-големите средиземноморски инфраструктурни и електроенергийни компании, както State Grid Corporation of China. Но към пролетта на 2013 г. обаче проектът се смяташе за близък до неуспеха.
По принцип проектите за вятърна и слънчева енергия могат да доведат до "непредвидени последици" за околната среда, казаха изследователите от Илинойс и Мериленд. В случая на Сахара обаче последствията под формата на повече валежи може да бъдат полезни.
Авторите на изследването обаче не засягат редица проблеми: социални, политически, бизнес и технологични. Изграждането на слънчеви и вятърни електроцентрали в пустинята Сахара, а след това и доставката на електроенергия на тези, които се нуждаят от нея, е сложна задача и голямо предизвикателство.
Не е ясно, ще могат ли относително малки европейски и американски енергийни компании да се справят с проблемите на такъв гигантски проект. Или разработчиците на Сахарския проект, ако разбира се има такива, ще го предложат на китайците като част от тяхната амбициозна инициатива "Един пояс - един път". От политическа гледна точка Китай не крие интереса си към Африка.
dad
на 26.09.2018 в 12:46:30 #1ИдеятаСахарада обезпечава с ток целия свят е твърде фантастична.По-реално изглежда предложението тези възможности да се употребят за възвръщане на растителността и живота на пустинята и най-близките територии.Африка,благодарение на екваториалното си разположение и наличието на пустинни територии може да стане хранилка за десетки държави,освоявайки слънцето и вятъра в пустините.