Министърът на финансите Пламен Орешарски не очаква бърз изход от кризата. Според него ще има трудности в средносрочен план, свързани с по-високо равнище на риск в икономиката като цяло и в равновесието между основните взаимовръзки в реалния и финансовия сектор.
Актуален проблем днес не е заплахата от фалит на някоя голяма интернационална банка, какъвто беше рискът през 2008 година, днес основният проблем е точно в доверието между финансовия и реалния сектор.
При това не говоря само за България, подчерта Орешарски, а за глобалната ситуация. България ще следва, както и досега, основните външни тенденции. Не мога да очаквам, че страната ще се откъсне от британската или американската икономики и ще се представи значително по-блестящо от тях, прогнозира той.
Според финансовия ни министър, не може да се прави сравнение в изхода от кризата през 1996-97 год. и тази днес. Кризата у нас тогава беше локална и зависеше от локалните решения на местните власти. Днес кризата е глобална и зависи преди всичко от скоростта, с която водещите икономики намират изход.
Орешарски подчерта, че не е сред оптимистите, че ще се намери бърз изход от кризата.
На въпрос как ще коментира данните за рецесия, той заяви, че не се влияе по никакъв начин от термина рецесия.
Влияе ми това, че има спад от 3.5% на брутния вътрешен продукт. Другото е въпрос на интерпретация, каза Орешарски.
За буферите в бюджета, които трябва да бъдат задействани, финансовият министър заяви, че те вече са задействани. 10% от разходите не се отпускат и вероятно няма да бъдат отпуснати до края на годината.
Относно идеята още 10% от разходите да се задържат, министърът се обърна към журналистите: Това е ваша идея. Аз не съм имал подобна идея. В момента обмисляме, следим развитието на ситуацията, вероятно август или септември ще говорим за това.
Също през август или септември ще се коментира и дали ще остане 3-процентният излишък.
По всяка вероятност в зависимост от развитието на дефицита по текущата сметка, ще намалим фискалната цел. Така изглежда ситуацията от днешна гледна точка.
Според Орешарски, това че не се правят спестявания още отсега няма да се отрази в бюджета в края на годината.
Пламен Орешарски посочи също и че девалвациите в съседните страни влияят в по-дълъг период от време и ако ситуацията от момента се запази в средносрочен план, трябва да се реализира още по-консервативна фискална политика като противодействие на намаляващата конкурентоспособност, идваща по тази линия.
Пред Money.bg министър Орешарски заяви, че относно споразумение с МВФ, не смята, че в момента страната е в състояние, в което да няма източник на финансиране на платежния баланс, напротив, резервите на Централната банка, които включват естествено и фискалните резерви, са в доста добро състояние на този етап и затова сега нямаме нужда от кризисно финансиране.
Спад от 3.5% на брутния вътрешен продукт, според финансовия министър е нормална реакция на фона на глобалните тенденции. Според него има страни от новоприсъединилите се, които са с двуцифрени спадове. Визирам някои от прибалтийските страни, както и северните ни съседи, които имат доста по-сериозен спад за първото тримесечие.
На въпрос как ще осигурят приемственост при нов кабинет след изборите, министър Орешарски заяви: За това, което зависи от мен ще осигуря всякакво съдействие за приемственост.
Жизнено необходимо е обаче да има такава приемственост. Разчитам в това отношение и на външните ни партньори - ЕК, МВФ. С МВФ в момента имаме отлични и чести контакти, за да сверяваме политиките, допълни той.
TAKSIJIATA
на 21.05.2009 в 01:04:16 #3Не съм оптимист, че скоро ще излезем от кризата. демек песимист съм няма и да излезем от кризата !
Георги Аспарухов
на 20.05.2009 в 19:15:30 #2некадърност в държавната администрация трябва да се инкриминира. лека некадърност - от 1 до 2 години, без право на замяна средна некадърност - от 2 до 5 години, без право на замяна тежка некадърност - от 5 до 10 години, без право на замяна рецидив некадърност - от 10 до 20 години, без право на замяна. нека проследим хронологията на Кризата и как БСП научава за нея... 2002 - 2003 първи знаци за увеличените нива на кредитиране... мъгляви предупреждения от не много известни икономисти. НДСВ превалутира външния дълг на България. 2004 - 2006 - втори знаци за увеличените нива на кредитиране, бум на пазара на недвижими имоти 2006 - 2007 - западният бизнес, финансов и политчески свят говори открито за проблемите в кредитния балон. от есента на 2007 година дори хоратапо форумите и блоговете започват да се готвят за срив в цените на недвижимите имоти и спукване на кредитния балон. 2008 - банки фалират в САЩ и ЕС. Тежко некадърните Орешарски, Станишев и Петър Димитров вярват, че сме остров на стабилността и кризата ще ни отмине. 2009 - заболяването на Орешарски, Станишев и Петър Димитров се задълбочава и същите дори прогнозират евентуален лек спад в 20-30% годишния растеж на БВП. отново 2009 - тримата глупаци прогнозират евентуален минимален растеж. отричат сериозни проблеми пред българската индустрия. отново 2009 - тримата тенори мислят, че евентуално може да има и минимален спад в растежа на БВП. отново 2009 - тримата мушмороци се надяват кризата да не продължи дълго... спадът от 3,5% е сериозен, но те се молят кризата да отмине до края на годината...
batstan
на 20.05.2009 в 17:16:45 #1Уж ние щяхме да избегнем кризата, пък сега какво ?.........