Русия ще създаде нови центрове за данни за мащабен добив на криптовалути в страните от БРИКС. Страната ще си партнира с водещия оператор за добив на нейна територия - BitRiver. Първоначално новината дойде от съобщение по време на бизнес форум на икономическата организация в Москва, а днес беше потвърдена на фона на Срещата на върха на БРИКС, която се провежда в град Казан, предава The Tech Capital.

Форумът, на който се съберат 24 държавни и правителствени ръководители, е смятан от руския президент Владимир Путин за част от инициатива за създаване на нов световен ред, който да сложи край на доминацията на САЩ. Срещата ще продължи до четвъртък. Сред по-големите гости се откроява китайският президент Си Цзинпин, като иначе присъстват представители на общо 32 страни.

Припомняме, че към първоначалните членове на БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - в последно време се присъединиха държави като Обединените арабски емирства, Египет, Етиопия и Иран. Статутът на Саудитска Арабия е все още не е ясен.

Преди срещата на върха: Ще се разшири ли БРИКС и ще има ли единна валута

Преди срещата на върха: Ще се разшири ли БРИКС и ще има ли единна валута

Към момента икономическият блок се състои от 9 държави

Кои са BitRiver?

Компанията BitRiver вече е създала мрежа от 21 центъра за данни в Русия и изгражда още 10. Тя ще си партнира с Руския фонд за преки инвестиции (RDIF), за да разшири обхвата си в други страни-членки на съюза, а именно Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка. Инициативата има за цел да създаде стабилна рамка за развитие на изкуствения интелект (AI), включваща центрове за данни с голям капацитет, предназначени за сложни изчислителни задачи.

"Партньорството ни с RDIF ще даде приоритет на развитието на майнинг инфраструктурата, като гарантира, че нашите центрове за данни са оборудвани за ефективна поддръжка на проектите за AI", коментира Игор Рунец, главен изпълнителен директор на BitRiver.

Снимка 631190

Източник: EPA/БГНЕС

Основан през 2011 година, фотдът RDIF има опит в съвместното инвестиране в различни сектори, като е натрупал инвестиции на стойност над 2,2 трилиона рубли.

Според Кирил Дмитриев, който е главен изпълнителен директор на фонда, "увеличаването на изчислителната мощност за AI е от жизненоважно значение за Русия и нейните партньори от БРИКС". Експертът подчертава, че настоящата липса на енергийно ефективни центрове за данни в световен мащаб представлява стратегическа възможност за Руската федерация да използва своя технологичен опит.

В навечерието на настоящия форум на БРИКС, руският президент Владимир Путин обяви, че една от основните цели на срещата е насърчаването на финансовото сътрудничество и осигуряването на алтернатива на системата SWIFT, по която се извършват международните банкови разплащания. Много руски банки бяха изключени от нея след инвазията в Украйна. На срещата в град Казан, като заинтересована страна, участва и Турция.

Турция е готова да се откаже от влизане в БРИКС при приемане в ЕС

Турция е готова да се откаже от влизане в БРИКС при приемане в ЕС

Дипломация в ход или просто думи?