1077 лева да е минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. Предложението бе обсъдено от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Социалният министър Ивайло Иванов обясни, че предложението е минималната работна заплата да е с 15% повече спрямо настоящата, или 50% от средната работна заплата. Припомняме, с решение на МС минималната работна заплата в страната стана 933 лева от 1 януари 2024 г.
Ръстът й ще стимулира нискодоходните лица да търсят работа, според Ивайло Иванов.
Финансовият министър Людмила Петкова подкрепя мотивите на МТСП, но на брифинга за медиите след заседанието отказа да отговаря на въпроси за бюджета за следващата година с аргумента, че следващата седмица предстои той да бъде обсъждан със социалните партньори.
Очаквано бизнесът не подкрепя предложението за ръста на МРЗ.
Освен че не подкрепят това, Васил Велев от АИКБ посочи, че има и грешка в изчислението на минималната работна заплата. АИКБ не иска да се определя нов размер на минималната работна заплата за 2025. Над 2000 лева е средната брутна работна заплата, което означа, че 800 лева трябва да е минималната работна заплата, ако се запазват правилата за определянето й, по мнението му. 1031 лева да е брутната минимална заплата, настоя той, опирайки се на европейската директива.
Липсва адекватност в направеното предложение, категоричен бе Васил Велев. 45,5% от трудещите се са платили данъци върху основа под 1000 лева. Според него с увеличаването на минималната заплата се стимулират хората с лоши трудови навици и неквалифицирани за сметка на останалите.
А това, според АИКБ, води до по-ниски доходи и по-нисък растеж. От БСК настояха да се спре това перпетуум-мобиле.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров обвини бизнеса в спекулации. По думите му нищо апокалиптично не се е случило с бизнеса с ръста на минималната заплата. Рекордно ниска е безработицата - около 4%, според него. Синдикатите не са съгласни и с мантрата, че минималната работна заплата вдига безработицата. С ръста на минималната заплата се стимулират заетост, според Димитров. Ръстът на минималната работна заплата за догодина е законосъобразен, категоричен бе синдикалист номер едно. КНСБ подкрепя увеличението й.
Минималната работна заплата е едно ниво, от което не трябва да се слиза, каза и Атанас Кацарчев от КТ "Подкрепа". Финансовият министър Людмила Петкова каза, че постановлението на МС е съобразено със закона.
И социалният министър посочи отново, че Министерски съвет се е съобразил със закона.
Очакваният резултат от НСТС е, че синдикатите подкрепят постановлението на МС, а бизнесът е против.
Синдикатите притеснени от ПВУ и опасностите за плащанията по плана. Какво се случва с ПВУ- този въпрос отправи президентът на КНСБ Пламен Димитров в края на днешното заседание на Тристранката. Планирали сме срещи със синдикати и бизнес, обясни финансовият министър Людмила Петкова. Оценени са приходни и разходни мерки, по думите й.
Срещите ще бъдат в МФ следващата седмица, на ниво експерти, след това ще има и срещи с НСОРБ. След като се набележат най-важните мерки за обществото, ще има разговор и с партиите. Така и не стана ясно кога Народното събрание ще проведе извънредно заседание, както вчера поиска самият финансов министър.