Отново за широк дебат за Истанбулската конвенция настоя в кулоарите на парламента външният министър Екатерина Захариева.
Тя поиска да се чуе позицията на жертвите на насилие. За идеята на червените за референдум, тя изтъкна: "Може би референдумът трябва да е за и против домашното насилие, защото за това става въпрос в конвенцията". Оценявам становището на Светия Синод, подчерта първият ни дипломат, но поиска да се чуят и останалите гледни точки.
Конвенцията била част от международното право. Нищо няма да стане, ако не бъде ратифицирана, обясни Захариева и посочи, че нищо драматично нямало да стане, ако не я приемем.
Такъв ход щял да покаже, че само на думи искаме да сме част от европейските ценности. Трябвало да покажем къде искаме да стоим - до държавите, които в най-висока степен защитават жените и децата от насилие или сред тези, които могат да правят компромис с това.
Не се бърза с ратификацията, изтъкна външният министър. Никой не иска да променя традициите, увери Екатерина Захариева. Част от традициите обаче не е насилието над жени и момичета. Конвенцията искала да ни научи, че насилието не е нормално явление.
Припомняме, вчера спряха ратификацията на Истанбулската конвенция. Парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта се обяви против Конвенцията. При гласуването резултатът за отхвърляне на документа беше спорен. Против документа гласуваха 10 души, а "за" 9. Решаващият глас изненадващо беше на депутата от ГЕРБ Георги Марков.
Правната комисия отложи дебатите за Истанбулската конвенция. Това беше предложено от БСП. Червените се мотивираха със сериозното разделение в обществото, което документът предизвика.
анкета
Запознахте ли се с Истанбулската конвенция?
Да 33.7%
Не 28.8%
Чакам новия превод 5.6%
Чета и слушам мнения 18.8%
Без значение е 13.0%
Истанбулската конвенция бе приета нееднозначно у нас. Съмнения предизвикват дефиницията за пол и стереотипите, свързани с него, както и спекулациите, че ще бъдат признати "трети пол" и гей браковете.
Светият синод се обяви против ратификацията на документа и видя в нея "духовна смърт". Мнението на православната църква бе припознато и от католическата църква у нас.
Мюфтийството също изтъкна, че Истанбулската конвенция не е привилегия за българските мюсюлмани.
От БСП предложиха идеята да се организира референдум по въпроса за ратифицирането на Истанбулската конвенция. Левицата остава против приемането на документа. Патриотите също се обявиха против ратификацията му.
milen-john
на 24.04.2018 в 06:14:42 #2Е тая пача само глупости ръси. Как ще се чуят като те вече са умрели?
Shushko
на 25.01.2018 в 22:48:01 #1Лъжкиня! Никой не иска да променя традициите, увери Екатерина Захариева. Обаче в прав текст пише обратното: " Article 12 – General obligations 1Parties shall take the necessary measures to promote changes in the social and cultural patterns of behaviour of women and men with a view to eradicating prejudices, customs, traditions and all other practices which are based on the idea of the inferiority of women or on stereotyped roles for women and men. "