70 британски семейства готвят протест в Банско, тъй като не могат да влязат в купените от тях апартаменти. Българска компания не ги допуска да влязат в сградата, въпреки че притежават нотариален акт за собственост. За парадоксалната история разказва Дойче веле.
Историята на британците, купили жилища в комплекса „Четири сезона" в Банско, прилича на филм, пълен с абсурди. Този „филм" показва излъгани хора, отправяни към тях заплахи и местни власти, от които британците чакат помощ, но вместо това те им изпращат полицейски патрулки.
За разлика от многото случаи на чужденци, примамени да подпишат неизгодни договори или предоверили се на български компании и предприемачи, британците от „Четири сезона" притежават нотариални актове за 70 апартамента в нова сграда над Банско. Въпреки това техните съседи от фирма „Зеком", собственици на едва 29 апартамента в сградата, изобщо не ги допускат да влязат в нея.
Белезници вместо помощ
Причината е, че собствеността на „Зеком" върху тези имоти се оспорва в съда от основния изпълнител на проекта - лондонската фирма „Рокарч Естейтс". От „Рокарч Естейтс" обвиняват „Зеком", че са придобили апартаментите чрез измама и фалшифицирани документи.
Но британците, които притежават останалата част от комплекса, не могат да разберат как спор, който на практика не би трябвало да ги засяга, блокира достъпа до законно притежаваните от тях жилища. Те недоумяват и защо българските власти не се намесват в тяхна защита. Пол Хасъл е представител на 70-те семейства от Обединеното кралство, които са платили над шест милиона паунда, за да имат апартаменти в Банско:
„Имаме чувството, че сме изправени пред хора, които са зле настроени спрямо нас. Може ли да има нещо по-просто от това да покажеш на съда законни документи, че притежаваш даден имот, след което съдът да разпореди на „Зеком", че трябва да ни пусне да влезем в сградата, че трябва да ни даде ключовете от нашите апартаменти? Защо съдът не може да им каже, че ако продължат да ни отказват достъп, то ще бъдат в нарушение на българските закони и тогава могат да бъдат изпратени в затвора", недоумява Пол Хасъл.
Британските собственици са търсели нееднократно съдействието на българските власти, но безуспешно. Прокурорско нареждане да бъдат допуснати до своите имоти е било отменено от по-висша инстанция, а Пол Хасъл заяви, че опитите му да види апартамента, който е купил в Банско, са завършвали винаги с белезници и посещение в местното полицейско управление: „Полицията не е много услужлива. Всъщност вече ме арестуваха на два пъти за това, че се опитвам да вляза в собствения си имот", казва Пол Хасъл.
Той оспорва и твърденията на собствениците на фирма „Зеком", че са готови да дадат ключове на всеки британец, който има нотариален акт за собственост в комплекса „Четири сезона" в Банско: „Те са сложили надпис на сградата да се свържем с тях и оповестиха в медиите, че ако имаме нотариален акт, ще ни пуснат да влезем. Но британските собственици са се опитвали да влязат и са били спирани. Това не е правилно. „Зеком" са само миноритарен собственик в комплекса. Те нямат никакво право да държат нашите ключове и да не ни допускат в сградата", възмущава се Пол Хасъл.
"Господ да ви е на помощ!"
Той показва не само нотариални актове, но и имейли, изпратени от „Зеком", които британците определят като сплашващи. В тях се казва, че собственикът на фирмата Роман Романов „има значително политическо и икономическо влияние сред българския елит". Има и предупреждение, че „всички въпроси трябва да бъдат решавани според българските закони, което означава само едно - Господ да ви е на помощ!".
След като не са получили съдействие от местните власти, 70-те британски семейства искат да организират протест в Банско, за да привлекат внимание към извършената спрямо тях несправедливост. Пол Хасъл заяви, че те ще настояват и правителството в София да защити техните права на собственици на български имоти:
„Да се надяваме, че това е изолиран случай, на който премиерът и правителството на България трябва да обърнат внимание, за да не се повтори пак", казва Пол Хасъл. Неговият призив не е голословен. Британски експерти отбелязват, че спадналата привлекателност на България като изгодно място за купуване на недвижима собственост се дължи не само на икономическата криза, но и на многобройните случаи на измамени чужденци.
NProstakov
на 11.03.2010 в 11:11:09 #1Господ да е на помою на обикновения български гражданин