Застрояването по Черноморието не е по вина на собственика или инвеститора, защото той строи на база на определени правила. Случва се разрешителните за строеж да са в противоречие с установените параметри, норми и в разрез със закона.
Това заяви на пресконференция в БТА председателят на Сдружение за защита на собствениците на имоти Здравко Младенов. Всичко рефлектира върху нас, собствениците, оплака се Младенов. Ситуацията в страната той определи като "бардак".
Проблематични са дюните, които биват открити в частни имоти, които са били ниви и са отдалечени от морския бряг. При проверка става ясно, че имотът е урбанизиран и е налице неправилно картиране, твърдят собствениците на имоти.
Здравко Младенов обясни, че тези дюни се намират не в пространството, а на земята, а тя е нечия собственост. Това, че в частния имот се е образувала дюна, събужда правни въпроси по думите му.
Държавата трябва да изпълни процедурата, която сама е наложила и да национализира тези дюни, апелират от Национална асоциация Българско Черноморие.
В закона за устройство на черноморското крайбрежие има текстове, които будят тревога, изрази мнение председателят на асоциацията Димитър Канариев.
Според тях публична държавна собственост, която не може да бъде обявена за частна, са пясъчните дюни и в закона няма текст, който да предвижда отчуждаване, изтъкна Канариев. При отчуждаването има възможност собственикът да бъде обезвъзмезден, като за това призова и Канариев.
"България е единствената държава в ЕС със Закон за национализация", обърна внимание Димитър Канариев.
Налице е дискриминация на дюни по думите му, тъй като "на дунавския бряг също има дюни, но понеже явно са бедни, се дискриминира местообитанието им".
Според позицията на Министерство на регионалното развитие и благоустройството държавата няма да отчуждава земи, на чиято територия има дюни.
Проблем е дивото къмпингуване, но не и използването на хавлиени кърпи на плажа, смята Димитър Канариев. Необходима е и широка научна експертиза в кои зони се намират дюните.
Припомняме, че природозащитници от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", поискаха държавата да си върне контрола върху дюните до къмпинг "Смокиня".
Трима души бяха арестувани заради унищожаването на дюните на къмпинг "Смокиня". След това министър Ангелкова заяви, че концесионерът е бил задължен да опазва дюните.
Малко по-късно сигнализираха и за разкопани дюни на Шкорпиловци.
Прокуратурата пък повдигна обвинения на собственика и багериста за унищожение на природна забележителност - "пясъчни дюни", намиращи се в защитена територия.
yordan-georgiev-iU56cTtE
на 11.03.2019 в 09:55:11 #3За мен тази голяма фирма е доволна ,че има конкуренция!! Но се отличава с доста по -добри успехи !! Доказана е не само в България ;)
yordan-georgiev-iU56cTtE
на 11.03.2019 в 09:54:32 #2Другата истина е, че е страхотно да има такава голяма конкуренция, именно в нея се ражда качеството. За това Джи Пи се различава от всички останали фирми !
yordan-georgiev-iU56cTtE
на 11.03.2019 в 09:53:47 #1Джи Пи са една от най - читавите фирми който си вършат работата на ниво и държат най - вече на качеството което полагат !