Безспорно една от най-доминиращите теми на изминаващата си вече година, бяха криптовалутите. Те се оказаха и най-печелившите активи. Биткойнът поскъпна над 10 пъти през 2017-та, а криптовалути като етер и рипъл, добавиха над 40 пъти към стойността си.

Какво ще се случва с криптовалутите през 2018-та?

Ситуацията покрай криптовалутите е напълно възможно да се нормализира през следващата година, по отношение на ръста им. С излизането на фючърси върху биткойна, предлагани на СМЕ, които вече бяха одобрени от регулаторите и се очаква да излязат до края на годината, криптовалутите ще бъдат подкрепени от големи институционални инвеститори и банки, като например Goldman Sachs. Така че, проблемите с ликвидността, ще бъдат решени. А именно тези проблеми бяха и в основата на огромната волатилност на биткойна и водеха до изменения в цената му от 20, или повече процента, в рамките на ден.

Какво означава това за инвеститорите?

На първо място - по-малка волатилност. Инвеститорите вече няма да могат да разчитат на повишения, или спадове в цената на биткойна с подобни амплитуди и за толкова кратки срокове. Това ще доведе и до по-голямо спокойствие за търгуващите с тези активи.

Искате да търгувате с криптавалути, какво трябва да знаете?

Таксите и комисионите

Имайте в предвид, че повечето от биткойн-борсите, налагат сериозни такси и комисиони, на трейдърите, които ги избират. Сега ще разгледаме някои от тях, като спреда (разликата между цената купува и продава), е само едната страна на уравнението.

Спредът, или разликата между офертите купува и продава, може да е доста сериозен процент от стойността на криптовалутата. Не са нетипични случаите, при които този спред да е между 3 и 5% от стойността на криптовалутата. Или вие можете да загубите между шест и десет процента от стойността на средствата си, само при покупката, или продажбата на криптовалутата, която сте избрали.

Пет са традиционните такси, които биткойн-борсите налагат. Първата и най-обща такса е свързана с това, че ползвате услугите на съответната борса. Тази такса може да варира в голяма степен, между различните борси, като стартира от 0.2% и може да достигне до близо 3%. Да се открие какъв е размерът на тази такса, е относително лесна задача, като всяка борса я е публикувала на своя сайт. Следва втората традиционна такса - за депозиране и теглене на средства. В зависимост от начина, който сте избрали, за депозиране, или теглене на средства, таксата варира отново в широки граници.

Може да откриете борси, които имат 0% за депозиране на средства с банков превод и до 4% депозитна такса, при депозиране на средства с дебитна карта. Сега вече таксите могат да достигате един сериозен процент, когато се вземе в предвид и първата такса.

Таксите обаче не свършват до тук. Някои борси, ще ви таксуват за това, че искате да изтеглите вашите "собствени биткойни". И макар, не толкова често срещана, като депозитната такса, подобна все пак съществува и варира отново в сериозни граници. Често тези такси, могат да бъдат открити само в графити за депозиране и теглене на борсите. Или могат да ви дойдат малко изненадващи. Има още два типа комисиони, които е добре да имате в предвид. Първата е свързана с процеса на депозиране. И тя идва по направление на институцията с която осъществявате своя превод. Например ако превеждате средства с банков превод, вашата банка, ще ви начисли такса. Таксите за банкови преводи варира от банка до банка, като до голяма степен зависи и от сумата, която депозирате. Те могат да са сериозен процент от вашите средства, особено ако сте решили да инвестирате относително по-малка сума.

И последната такса, която може да ви се наложи, е свързана с превалутиране на вашите средства. Ако например разполагате с евро, то за да можете да търгувате криптовалутите, котирани традиционно в долари, на крипто-борсите, ще трябва да платите такса, за превръщане на вашите евра в долари.

СУАП

Много е вероятно да сте избрали да търгувате с криптовалута с ползване на ливъридж - заемни средства от някой брокер. При този сценарий обаче, вие ще плащате ежедневно такса, върху ползваните средства, известна като СУАП.

Суапът се изчислява, като процент от позицията. До тук, всичко звучи нормално. Ползвате заем от вашия брокер, за да си купите повече криптовалута, и плащате лихва за това.

Да, но нещата излизат от контрол, когато тази лихва, е да кажем 90% от размера на вашия капитал. А такива ситуации има много често. Например, ако решите да си купите Рипъл, в някои от големите брокери, често размерът на плащания СУАП е близък до посочения процент, на година.

Тоест, да кажем, че познаете и рипълът поскъпне с 90% за година. Когато платите СУАПА на брокера си обаче, вие ще сте на нулата. Или ще дадете цялата си печалба на Вашия брокер.

Ето защо, трябва да сте много внимателни, когато търгувате с криптовалути на ливъридж и да се запознавате добре с всички условия по търговията, включително и такива, които на пръв поглед Ви изглеждат незначителни.

При търговията с ливъридж, можете да дължите пари на брокера си

Много хора започват да използват маржин търговията, или търговията със заемни средства, от брокера си, с идеята да умножат размера на реализираните печалби. Те обаче, не се замислят, че заемният капитал, повишава не само размера на техните потенциални печалби, но и загуби. Другото, за което не се замислят, е че могат да загубят повече отколкото са депозирали и да дължат пари на своя брокер.

Как става това?

Да кажем, че ползвате маржин от 10%, или търгувате с капитал, в размер на 10 пъти повече от размера на вашите депозирани средства. Ако цената на купената от Вас криптовалута се срине изведнъж с 20%, което не е невиждано събитие. То Вие ще регистрирате загуба от 200%. Как е възможно да регистрирате загуба от 200%? Много просто - ще загубите вашия капитал и ще дължите още толкова на брокера си.

Не вярвате в подобна рязка обезценка? Само ще Ви припомним примера с етериумът, който моментно се срина по-рано през годината до няколко цента, следствие на технологичен срив. И докато този път загубите на инвеститорите бяха покрити, какво ще се случи при друг подобен срив, ако бъде решено загубите да не бъдат възстановени?...

Така, че внимавайте при търговията на маржин, или избирайте да търгувате само с брокер с политика за защита от негативен баланс. Между другото всички брокери, предлагащи CFD-услуги в Германия, или за търговия на маржин, са задължени да предоставят подобна защита на клиентите си.

Биткойните Ви могат да изчезнат

Ако съхранявате биткойните си в електронен портфейл на някоя борса, то колкото и да Ви убеждават, имайте в предвид, че биткойните Ви могат да бъдат откраднати. Всъщност, откраднатите биткойни от 2012-та година насам, са в размер на 6% от общия брой на биткойните в обръщение. Това е един не малък процент. Още по-голям става рискът, ако съхранявате криптовалутата си на "съмнителни" и нерегулирани сайтове. Ако утре този сайт изчезне, изчезват и парите Ви. Заедно с това и няма да има към кого да се обърнете за помощ и кого да съдите. В крайна сметка, нали децентрализацията и дерегулацията, са една от най-големите гордости на биткойна...

Ето защо, избирайте само регулирани компании с които да търгувате криптовалути!

Биткойнът върви не само нагоре, но и надолу, не е подходящ за хора със слаби нерви!

Ако не сте със стабилни нерви и дисциплина, то не инвестирайте, или не търгувайте с биткойн. Много се тръби за новите рекорди и рекродното поскъпване на биткойна и останалите криптовалути. Имайте в предвид обаче, че цената се движи не само нагоре, но и надолу. Ако не можете да гледате, как 30, или 40% от стойността на средствата Ви, изчезват само за няколко дни, то насочете инвестициите си в нещо друго. Много е възможно, ако до момента не сте си купили биткойн, да уцелите върха на криптовалутата и при една по-сериозна корекция, да продадете със сериозна загуба. Още по-вероятно при подобен сценарий е да купите на върха и да продадете на дъното. Това е така наречената "спирала на вечни загуби". Или ситуацията при която инвеститорите купуват на върха, когато всички медии тръбят за един актив и продават при корекция, защото са уплашени и паникьосани.

Брокера Ви може постоянно да променя условията на търговия

Много брокери, особено маркет-мейкърите (тези които печелят, когато вие губите пари), променят непрестанно условията при търговията с криптовалути. Това е логично, предвид на факта, че те печелят от вашата загуба. Тези промени могат да са свързани с котировките, промяна и ограничения на условията за покупка, или продажба на криптовалути, промяна на таксите и Суапа, забрана за търговията с определена валута (когато не им е изгодно), промяна в маржин условията и т.н. Всички тези промени, обикновено са в полза на брокерите, съответно във Ваш ущърб. Така че, внимавайте с избора на брокер.