Не спираме да слушаме за това колко бързо напредва развитието на изкуствения интелект (AI) и как технологията може да отнеме много работни места. Има обаче и друга гледна точка. Известният професор в Масачузетския технологичен институт (MIT) Дарон Аджемоглу пресмята, че едва 5 на сто от работните места (и то в САЩ, където броят ще е най-висок) ще бъдат поети от AI през следващото десетилетие. Според експерта, цитиран от Bloomberg, цялата мания и тревоги "са силно преувеличени".
Според Аджемоглу манията по AI на Уолстрийт и в мениджърските среди на американските компании също е прекалена.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
"Колкото и обещаващ да е AI, е малко вероятно той да оправдае целия този шум. Всъщност, много малък процент от всички работни места — едва 5% — са готови да бъдат поети или поне значително подпомогнати от изкуствения интелект през следващото десетилетие. Това може да е добра новина за работниците, но е много лоша за компаниите, които влагат милиарди в технологията, очаквайки тя да доведе до ръст в производителността. Много пари ще бъдат похарчени напразно", коментира Аджемоглу.
Професорът обобщава, че няма да получим икономическа революция с тези 5 процента.
Кой е Дарон Аджемоглу?
Като Институтски професор в MIT, най-високата титла за преподаватели там, Аджемоглу стана известен извън академичните среди преди десетилетие, когато съавторства книгата "Защо нациите се провалят", която стана бестселър на New York Times. AI и появата на нови технологии играят важна роля в неговите икономически изследвания от години.
Източник: Явор Николов / Kandinsky 3.0
Технологичният експерт предвижда три сценария за бъдещото развитие на AI през следващите години. Първият и най-благоприятен предполага, че шумът около AI постепенно ще намалее, а инвестициите в "умерени" приложения на технологията ще се наложат.
Във втория сценарий манията продължава още година или две, което води до крах на технологичните акции, оставяйки инвеститорите, мениджърите и студентите разочаровани от технологията.
Третият и най-пагубен сценарий казва, че манията продължава безконтролно в продължение на години, като компаниите съкращават работни места и наливат стотици милиарди в изкуствен интелект без да разбират какво ще правят с него. Това би довело до широкоразпространени негативни последици за цялата глобална икономика.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Bosch Digital.