"Brain rot" (мозъчно разложение) беше обявена за Дума на годината за 2024 г. от Оксфорд след публично гласуване с участието на над 37,000 души. Oxford University Press я дефинира като "предполагаемото влошаване на психическото или интелектуалното състояние на човека, особено разглеждано като резултат от прекомерната консумация на материали (особено онлайн съдържание), считани за тривиални или нестимулиращи".
Според езиковите експерти на Oxford, терминът отразява нарастващата загриженост относно "въздействието на прекомерното потребление на нискокачествено онлайн съдържание, особено в социалните мрежи." Употребата на термина се е увеличила с 230% между 2023 и 2024 г., пише в свой материал в. El Pais.
През последното десетилетие научни изследвания показват, че прекомерната консумация на некачествено съдържание, включително сензационни новини, конспиративни теории и "празно" развлечение (т.е. почти всичко в TikTok, Instagram и Facebook - б.р.), може дълбоко да повлияе на мозъка ни.
Това наистина е опасно
Изследвания от престижни институции като Harvard Medical School, Oxford University и King's College London разкриват, че използването на социални мрежи може да намали сивото вещество, да съкрати продължителността на вниманието, да отслаби паметта и да наруши основните когнитивни функции.
Проучване от 2023 г. показва как интернет зависимостта причинява структурни промени в мозъка, които влияят върху поведението и когнитивните способности. Михоел Мошел, изследовател от Университета Макуори, обяснява, че компулсивната консумация на съдържание - популярно известна като "doomscrolling", "се възползва от естествената склонност на мозъка ни да търси нови неща, особено когато става въпрос за потенциално вредна или тревожна информация."
Първото предупреждение дойде с електронната поща. През 2005 г. учени от Лондонския университет установиха, че участниците, които използват ежедневно имейл и мобилни телефони, претърпяват средно понижение на IQ с 10 точки. Това беше преди възхода на Twitter, Instagram reels, TikTok предизвикателствата и push известията.
Последните изследвания показват, че прекомерното използване на интернет е свързано с намаляване на сивото вещество в префронталните области на мозъка - области, отговорни за решаването на проблеми, емоционалната регулация, паметта и контрола на импулсите.
Проучването на Мошел и колегите му, което разглежда десетки неврологични изследвания, разкрива, че прекомерното използване на интернет е свързано с намаляване на обема на сивото вещество в мозъчните региони, участващи в обработката на възнаграждения, контрола на импулсите и вземането на решения.
Според проучване, публикувано в Nature през ноември, хората с по-лошо психично здраве са по-склонни да се ангажират с некачествено съдържание, което допълнително влошава техните симптоми.
Какво да направим?
За да се избегне капанът на doomscrolling-а, експертите препоръчват разпознаване на проблема, съзнателно усилие за изключване и участие в дейности, които изискват физическо присъствие, като срещи с приятели или спорт.
"Тези дейности са от решаващо значение за здравето на мозъка и цялостното благосъстояние", обяснява Мошел, който подчертава, че видът на консумираното съдържание играе основна роля във формирането на мозъчната анатомия.
"Фокусирайте се както върху качеството, така и върху количеството на времето пред екрана. Дайте приоритет на образователното съдържание, което избягва пристрастяващи функции. Задайте ясни, подходящи за възрастта ограничения за ежедневното използване на екрани и насърчавайте редовните почивки."