Изоставено предградие с недостроени вили в североизточен Китай тъне в забрава. Това, което трябваше да е бъде той днес е да разполага с луксозни вили за супер богаташите в град Шенянг. През 2010 година китайският имотен гигант Greenland Group направи първа копка на проекта State Guest Mansions в предградие на Шенянг. Ексклузивният комплекс в североизточната китайска провинция Ляонин трябваше да има 260 вили в европейски стил.
Днес обаче градът е окупиран от фермери, които започнали да използват изоставената земя за отглеждане на култури и добитък, разказва Business Insider, като цитра според AFP.
Проектът бива изоставен две години след стартирането му. Полупостроените вили сега са превзети от местни фермери, които разорават земята и садят култури върху обраслите тревни площи на изоставените вили. Запустелите къщи стоят недовършени.
Това не е нещо необичайно за Китай. Изоставеното предградие на Шенян е само един от многото "гнили" проекти за недвижими имоти в страната.
Изоставените сгради са обичайно явление в страната. По време на колапса на Evergrande, гигантът за недвижими имоти спря строителството на много от своите проекти, след като се сблъска с дългова криза. Evergrande задлъжня с над 300 милиарда долара и през октомври 2021 г. беше най-задлъжнялата компания в света.
Не само сривът на Evergrande изложи китайските проекти за недвижими имоти на риск от възможността никога да не бъдат построени. Хората, които купуват недвижими имоти или купуват първите си домове в Китай, са изложени на риск да се озоват в недовършени проекти, които биват изоставени по средата на строителството.
Според Ли Ган, който е професор по икономика в Тексаския университет A&M и директор на Центъра за проучване и изследване на китайските домакински финанси в Югозападния университет по финанси и икономика в Чънду градовете-призраци са "уникален китайски феномен". Причината е проста- спадащото търсене и излишното предлагане е довело до появата на тези градове или квартали, изоставени във времето.