Жител на древен Рим, Марк Лициний Крас беше генерал и държавник, който стана най-богатият човек в империята и един от най-богатите в древния свят чрез своята хитрост, бизнес нюх и безмилостна амбиция. Както не един път се случва в такива истории у в тази, в крайна сметка ненаситната му алчност доведе до падането му.
Като политик Марк Лициний Крас е роден около 115 пр. н.е. и допринася за превръщането на Рим от република в империя. Той е силният държавник, който смазва въстанието на робите, водено от гладиатора Спартак в Третата робска война (или войната на гладиаторите). Дори само този факт го прави силен държавник, способен да води война срещу враговете на Рим. За тази личност разказа Greek Reporter.
Крас не е роден със сребърна лъжица в устата. Според древногръцкия историк Плутарх в неговата книга "Паралелните животи" семейството му "живеело в малка къща". Баща му, който се е казвал Публий Лициний Крас, бил консул през 97 г. пр. н. е., командващ в Иберия (Испания) и бил удостоен с най-високата военна чест на Рим, през 93 г. пр.н.е.
През 87 г. Крас е принуден да избяга от Рим, когато Гай Марий превзема града и баща му е убит, защото се е противопоставил на Марий. Крас заминава за Испания и остава там до 83 г., като успява да наеме 2500 войници. Той използва военната си сила, за да финансира от местното население кампанията си.
Възходът на Марк Лициний Крас
Като млад офицер Крас подкрепя генерал Луций Корнелий Сула със своите хора по време на гражданската война (83-82) между Сула и последователите на Марий. Връщайки се в Рим през 82 г., силите му участват в битката при Колинската порта, която ще сложи край на гражданската война между Марий и Сула, като последният печели властта. Междувременно Марк Крас натрупва сериозна плячка от битките, които армията му печели.
Обединявайки сили със Сула, Крас става претор около 73 г., а през 72-71 г. потушава въстанието на робите, водено от Спартак. Въпреки това, генерал Помпей успя да вземе заслугата. Крас и Помпей си сътрудничат, за да окажат натиск върху Сената да ги избере за консулство за 70, след като заемат длъжността и отхвърлят части от конституцията на Сула.
След това Марк се възползва от непрекъснатите кампании на Помпей и военните победи в чужбина, за да установи своя собствена политическа власт в Рим. Амбицията му да стане най-богатият човек в Рим се вижда все по-ясно.
Крас използва политическата си власт, за да увеличи богатството си. Първо, той използва имотите на последователите на Марий, които били конфискувани от Сула, като ги продава за печалба и предостави кредит на задлъжнели сенатори, включително младия Юлий Цезар. По този начин той трупа голямо богатство от недвижими имоти.
Той също така купува евтино изгорели къщи и ги възстановява, за да ги продаде на по-висока цена. Римските жилища са построени много близо един до друг и щом някой се запали, цели квартали изгарят. Крас купува и съседни къщи, които са непокътнати, тъй като собствениците се страхуват от евентуални бъдещи пожари.
Отново заради собствен интерес Марк Крас създава първата противопожарна команда в Рим с 500 души. Пожарите са били често явление, а пожарникарите се втурват към горящите сгради. Те обаче не потушават огъня, защото Крас вече преговаря със собствениците да закупят имота на най-ниски цени. Тези, които отказаха да продадат, виждали "пожарникарите" оставят сградата да изгори. Веднъж възстановени, Крас ги отдава под наем на нови наематели или дори на предишни собственици.
Сред Традиционните начини на Крас да трупа богатства са трафикът на роби, производството от сребърни мини и спекулациите с недвижими имоти.
Според Плиний богатството на Крас се оценява на приблизително 200 милиона сестерции. Плутарх в своя "Живот на Крас" казва, че богатството на най-богатия човек в Рим се е увеличило от по-малко от 300 таланта на 7100 таланта. Това се равнява на 229 тона сребро на стойност около 240 милиона щатски долара по цени на среброто от януари 2025 г. Плутарх казва, че Крас е натрупал богатството си "чрез огън и война, превръщайки обществените бедствия в най-големия си източник на приходи".
През 60 г. пр. н. е. Крас, Помпей и Юлий Цезар образуват Първия триумвират. Крас използва коалицията, за да приеме закони в Сената, които помагат на неговите бизнес начинания в Азия.
Краят на най-богатия човек в Рим
Докато богатството му расте, политическите му амбиции са той да неутрализира властта на Помпей. Разногласията между двамата бяха помирени на среща на тримата лидери в Лука, Етрурия, през 56 г., а през следващата година и двамата отново бяха направени консули.
През 54 г. Крас става управител на Сирия. В стремежа си да спечели военна слава той предприема кампания за нахлуване в Партия на изток. Това беше неоправдана кампания, която му струваше много повече, отколкото е очаквал. Крас повежда римските легиони, предимно тежка пехота, в пустинята.
Двете армии се срещнаха при Каре, където партите унищожили римските сили и заловили онези, които се предадоха. Крас паднал в плен и бил убит от партски генерал. Има слух, че партите са го убили, като са излели разтопено злато в гърлото му, но това вероятно е легенда, която носи духа на подходящо наказание за алчния най-богат човек на Рим.