Психолозите хвърлят светлина върху това защо привидно интелигентни хора пренебрегват доказателствената база, подкрепяща ваксините и ги обозначават като опасни, въпреки че нямат почти никакъв опит с научна методология и отричат медицина, наука и изследвания пишат в Hospital and Health и Nature.
Те смятат, че антиваксърите стават жертва на когнитивно пристрастие, известно като ефекта на Дънинг-Крюгер, при което хората надценяват знанията си по дадена тема и подценяват колко не знаят. Когнитивните пристрастия са естествена човешка тенденция, произтичаща от умствените преки пътища, които използваме подсъзнателно за обработка на информация и запълване на слепи петна в нашите знания.
Ефектът на Дънинг-Крюгер, често наричан "непознаване на собственото невежество", е добре документирана пристрастност, позната на психолозите от 1999 г. Дейвид Дънинг, професор по психология в Мичиганския университет, който измисли термина, коментира, че ефектът е вреден, защото хората често не обръщат внимание на влиянието му върху собственото им мислене, "първото правило в клуба Дънинг-Крюгер е, че не знаете, че сте член на Дънинг-Крюгер".
Изследователи от Университета на Пенсилвания, Университета в Юта Вали и Тексаския университет A&M наскоро проведоха проучване на психологията на антиваксърите. Те откриха доказателства, че ефектът на Дънинг-Крюгер играе ключова роля в широко разпространените вярвания относно ваксинациите.
Професор Матю Хорнси от Университета в Куинсланд, добре известен със своите изследвания върху антиваксърите коментира, че теориите на конспирацията също са виновни. "Някои хора живеят с вярата, че групи от мощни елити се обединяват за да извършват сложни измами срещу обществеността. Ваксинирането на обществеността включва сътрудничество между правителството и Биг Фарма, две институции, на които хората трудно се доверяват. С това недоверие идват и конспиративните теории. Хората започват да си играят на свързване на точки и започват да рисуват зловещ мотив".
Конспиративното мислене е свързано и с нелогичните разсъждения и когнитивните пристрастия - а именно "заблудата на свързаността". Тази заблуда е мястото, където хората оценяват конкретен резултат. Изследователи от Лондонския университет установиха, че тези, които вярват в теориите на конспирацията, са по-податливи на заблуда. Проучванията показват, че хората, които смятат, че знаят повече от медицинските експерти за медицински състояния, са по-склонни да се доверят на всякакви не-експертни източници.
Проучване публикувано в Nature показва 25% колебаещи се за ваксините и 9%-6% антиваксъри в Ирландия и Британия, като само 65% от ирландското население и 69% от населението на Обединеното кралство са напълно готови да приемат Covid ваксина.
Тези констатации са в съответствие с други оценки в 7 европейски държави, където 26% от пълнолетните са показали колебание или резистентност за ваксина срещу Covid и okolo 30% в САЩ. Степента на отричане на ваксина срещу коронавирус е като тази за други видове ваксини. Например в САЩ 9% считат ваксината MMR (морбили, паротит и рубеола) за опасна, докато 7% от респондентите по целия свят заявяват, че "категорично не са съгласни" или "донякъде не са съгласни" с твърдението "Ваксините са безопасни".
По този начин над 10% от изследваните популации изглежда се противопоставят на ваксинациите под всякаква форма. Важно е обаче, че констатациите от настоящото проучване и тези от цяла Европа и Съединените щати може да не са в съответствие или да не отразяват колебанието в незападни страни или региони.
Антиваксърите се отличават с това, че са по-егоистични и са по-недоверчиви към експерти и авторитети (т.е. учени, здравни специалисти, държавата), по-склонни да имат твърди религиозни убеждения (вероятно защото тези вярвания са свързани с недоверие към научния мироглед), а също така са с конспиративни и параноични убеждения (които отразяват липсата на доверие в намеренията на другите).
Те също така са по-склонни да имат предпочитания към общества, които са йерархично структурирани и авторитарни и да са по-нетолерантни към мигрантите в обществото. Те също са по-импулсивни в начина си на мислене и се характеризират с това, че са по-неприятни, по-емоционално нестабилни, по-малко съвестни и по-малко аналитично способни.
Високото ниво на недоверие на антиваксърите към онези, които представляват утвърден авторитет, вероятно ще предизвика психологическа съпротива към всяко съобщение, идващо от тези източници и към укрепване на съществуващите им вярвания. Разбирането на психологическите нагласи на тези индивиди трябва да признае предпочитанията им към социално господство, липсата им на алтруизъм, прояви на авторитаризъм и недоверието към конвенционалните авторитети.
Антиваксърите не се доверяват повече на научните познания и здравните и държавните органи, те са по-малко склонни да се доверяват на информация от "традиционни" източници (т.е. вестници, телевизия, радио и правителствени агенции) и е по-вероятно да събират информацията си от някакви каналите в социалните медии. Тези констатации са в съответствие с глобалните тенденции и други проучвания, отчитащи социалните медии като инструментална платформа за изпращане на съобщения срещу ваксините. Това поставя допълнителни предизвикателства пред ефективна комуникация с антиваксъри.
imyarek
на 06.11.2021 в 20:01:55 #6https://twitter.com/drdavidsamadi/status/1338214523686236161 https://telegra.ph/COV-ID-19-03-14 https://telegra.ph/COVID-2020-03-18
mAs7eRa!
на 06.08.2021 в 08:23:49 #5КръстЮ на такива условия бас хващам че ще те надживеят, модерни интернет робе. Ти пък земи си сложи един rfid чип и живей като най-модерен киборг Но по добре някой да ти рестартира мозъка... не че ще почнеш да мислиш, но поне с по-малко его може да хванеш няколко години бонус съществуване, макар липсата на буден дух...
mAs7eRa!
на 05.08.2021 в 01:55:24 #4Е както се вижда, не всички малоумници, като halo явно, са в час и са успели да вникнат в такава очевадна пропаганда.... или са чували че когато някой ти предлага нещо безплатно, означава че ти си продукта.... подцених тъпотията, а тя не е за подценяване
halo
на 04.08.2021 в 18:47:30 #3Марчо, съгласен съм, само трима иди*оти под статията. Намаляват все пак.
mAs7eRa!
на 04.08.2021 в 12:35:20 #2Естествено че все повече хора, които не са против всички ваксини, ще се категоризират като антиваксъри. Част от причината е тъпи платени статии като тази и тотална политизация на темата и отдалечаване от всичко научно. Но така е, когато самите медии почнат да подражават само по посока на паричния поток.. нормално хората не само да изгубят доверие, но и да ви просветлят в новата пародична същност на съществуване. И как да няма антиваксъри след като дори институция като Агенция за контрол на храните и лекарствата в Америка, може да се види ясно в презентация от 22 октомври всичките странични ефекти на ковид вакскната, демек са ги знаели още преди одобрение. А след това поради някаква причина решават да не информират обществото за тях.... дори наши псевдо-лекари и прочие все-още пропагНдират за безопасността и липсата на странични ефекти То може да не си антиваксър и да си малоумен, но при такава подигравка дори малоумните ги настройвате срещу вас
kasperski
на 04.08.2021 в 12:14:16 #1Какво е "коСнпирация"? Смешна и жалка статийка,която има за цел да изкара огромна част от българите и неваксинираните по света с достатъчно разум и критично мислене едва ли не лунатици Но тъпите медии не разбират, че колкото повече повтарят едни и същи лъжи толкова повече будят съмнения у хората и отдръпват дори и потенциално готовите да се набодат..."Ако една стока ти се налага и пробутва безплатно,значи стоката си ти..."