„$200 млн. за добър ден", четем от първата страница на „Стандарт"
200 млн. долара за "добър ден" остави Катар у нас. Финансовата инжекция се слага на депозит в БНБ като гаранция за бъдещи инвестиции. Това съобщи вчера премиерът на емирството шейх Хамад бин Джасем ал Тани след четиричасова среща с Бойко Борисов.

Парите от Катарския инвестиционен фонд са първоначалната сума, която властите в Доха ще вложат в страната ни през следващата година. Шейхът, който пристигна на двудневно посещение у нас, бе придружен от почти цялото катарско правителство. В делегацията бяха и ръководителите на най-големите компании - "Катари Диар", Катар Майнинг", "Катара Хоспиталити", "Хасад Фууд".

"Не знам колко инвеститори са сложили по 200 млн. долара депозит в БНБ за "добър ден" като доказателство за сериозно отношение", посочи след срещата Борисов. "Българският премиер не ни остави на мира, откакто сме дошли, но точно това ни харесва", каза Хамад бин Джасем ал Тани.
Още по темата от „Стандарт"

„Пием чай с пестициди", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Голяма част от българските билки са пълни с пестициди над допустимото ниво. Това съобщи вчера Живко Драганов, председател на Българската асоциация на билкарите. Притеснителният факт е констатиран от бранша, след като през изминалата година над 300 тона продукция, предназначена за износ, е върната от Германия поради прекалено високи нива на отрови.

„Откриваме все повече такива билки. Тенденцията расте със страшна сила", заяви Драганов. Основна причина за замърсяването се явява масовото безконтролно пръскане от въздуха на земеделската продукцията, предназначено за борба с вредителите.

И докато билките, предвидени за износ, минават щателни проверки в Европейския съюз, у нас никой не спира третираните растения да излязат на пазара. Напоследък се наблюдава и друг проблем с родната продукция. Български билки отчитат завишени нива на никотин.

Това са показали изследвания в германски лаборатории. Изискването на Берлин е количеството на лекия стимулант да не надвишава 0,10 мг на килограм.

„Все още нямаме върнати поръчки, но проучванията на клиентите са отчели нива от 0,3-0,4 мг/кг, което е притеснително", заяви председателят на браншовата организация. Завишеният никотин се дължи на факта, че много наши фирми изсушават билките си в цехове за обработка на тютюн. Друга причина е, че служителите си позволяват да пушат в помещенията където се складират лечебните растения, и това също оказва влияние на продукцията.
Още от статията на „Монитор"

„Кокаиновите крале с оборот 500 милиона евро годишно", пише на първата си страница „Труд"
Български кокаинови крале правят годишен оборот от 21 млн. евро на вътрешния пазар и към 500 млн. евро от трафик към Западна Европа. Това сочат най-актуалните данни на ГДБОП и Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

В края на миналата седмица вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че полицията е по дирите на кокаинови крале, и след броени дни бе арестуван Евелин Банев-Брендо.

Търговията с кокаин у нас не е голяма, но за последните 5 години пазарът е увеличил два пъти обема си, пресмятат експертите. Според проучване на ЦИД българите, които редовно употребяват белия прах, са между 4000 и 8000, а опитващите за развлечение (до 4 пъти на месец) - към 30 000. Общата консумация на кокаин в страната е приблизително 300 кг годишно. При цена на дребно по 70 евро на грам, приходите на кокаиновите крале възлизат на 21 млн. евро. В сравнение с пазара на канабис (към 10 тона годишно за около 63 млн. евро) кокаиновият е три пъти по-малък.

Но основният годишен оборот, възлизащ на около 500 млн. евро на нашенските крале, идва от участието им в трафика от Южна Америка към Западна Европа.

Българи са замесени в прехвърлянето на дрогата главно към Испания, Холандия и Швейцария, хващани са и във Великобритания, сочат данните на ГДБОП. Произведеният в Колумбия, Боливия и Перу кокаин се изпраща по въдух и вода през летища и пристанища в Бразилия, Аржентина, Венецуела и др. Търсят се всякакви начини за маскиране на наркопратките.

Най-големите - от порядъка на тонове, стигат до Европа с търговски кораби и частни яхти. Малки - до 10-20 кг, пък пътуват в колетни пратки и с пътници в самолети.

Навсякъде по Стария континент граничните и митническите власти са подозрителни към товари, пощенски пратки и пасажери, пристигащи от Латинска Америка. Затова трафикантите с яхти или контейнери използват пристанища и летища в Африка като междинни спирки. Там унищожават старите и изваждат нови митнически документи, с които препращат кокаина към Европа.
Още от статията на „Труд"

"Пушенето ограничено", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
След години на колебания, компромиси и частични ограничения парламентът в четвъртък най-после одобри на второ четене промени в Закона за здравето, с които окончателно забрани от началото на месец юни тази година тютюнопушенето на закрити обществени и работни места, както и на някои открити - училищни дворове, детски площадки, стадиони и летни кина.

Предложенията ограничението да важи и за стадионите и други открити обекти бяха изненадващо одобрени в последния момент. Те не получиха подкрепата на здравната комисия към парламента миналата седмица, макар че повечето дойдоха от депутати от ГЕРБ. Само преди борени дни обаче премиерът Бойко Борисов се обяви за това на стадионите да не се пуши, което най-вероятно е причината за променената позиция. Депутатите от мнозинството отхвърлиха други предложения на опозицията, като тези забраната да важи и за спирките на градския транспорт и парковете.

Ефекти и дефекти на контрола

Предвидените глоби за неспазване на забраната са от 500 лв. за физическите лица до 10 000 лв. за търговците. Широкият обхват на забраната - хиляди заведения в цялата страна и стотици прояви на стадиони и открити сцени, повдига въпроса доколко ефективен може да е контролът. Според главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев обаче инспекторите дори ще бъдат улеснени, защото сега критерият е един - да не се пуши, докато в момента проверките са по десетки критерии за площ, заграждения, вентилация и т.н.

В районните здравни инспекции работят около 600 души, които освен да следят за забраната за пушене, имат и много други задачи. "Трудно ще бъде, но моето желание е поне в първите няколко месеца да направим следенето на забраната за пушене приоритет, за да стане ясно, че когато има закон, той наистина трябва да се спазва", казва Кунчев и добавя, че ще разчита и на сигнали от активни неправителствени организации.
Още от статията на „Капитал Daily"

„ГЕРБ отказа да махне рекламите и вдигна скоростта по магистралите", разкрива от първата си страница „Сега"
Въпреки че в страната има една завършена магистрала, ГЕРБ затвърди желанието си да вдигне максимално допустимата скорост от 130 на 140 км/ч. По-високото ограничение ще важи единствено за новите участъци от магистралите. Тези промени в Закона за пътищата минаха на второ четене в регионалната комисия с гласовете на депутатите от ГЕРБ. Те отхвърлиха предложението на опозицията максималната скорост да остане 130 км/ч. В знак на протест заседанието на комисията напуснаха депутатите от ДПС.

Вдигането на скоростта става въпреки предупрежденията на полицията. Комисар Алекси Стратиев, зам.-директор на Главна дирекция "Охранителна полиция", изнесе данни, според които вдигането на максималната скорост с 10% води до 10% увеличение на катастрофите, 20% ръст на ранените и 40% повече загинали. "Категорично не съм съгласен, че увеличението на скоростта ще подпомогне безопасността. Мога да ви кажа приблизително колко души повече ще загинат, ако вдигнете скоростта. Но ако искате, направете си този експеримент", каза пред народните избраници комисар Стратиев.

Депутатите от ГЕРБ обаче подкрепиха по-високата скорост с аргумента, че всъщност пътищата се проектират с резерв за по-висока до 50 км скорост от максимално разрешената в момента. Те твърдят, че не високата, а несъобразената скорост е причина за катастрофи.

Въпреки че вдигат скоростта по магистралите, депутатите решиха да свалят ограниченията за билбордове по магистралите и скоростните пътища. Ограниченията отпадат по предложение на Станислав Йорданов (ГЕРБ). "Има много рекламни съоръжения към момента, които носят приходи. Има и незаконни, но не бива да се месим в този бизнес със закона", аргументира се Йорданов, който нашумя, когато беше хванат да изнася чувал с бюлетини на местните избори в София.
Още от статията на „Сега"

„Бизнесът: e-правителство няма да има, парите обаче ще бъдат усвоени", пише на първата си страница „Класа"
В България електронно правителство няма да има, но пък парите по проектите ще продължават да се усвояват, алармираха представители на ИТ бранша пред „Класа". Проблемите се коренят най-вече в липсата на политическа воля и законодателна рамка, които да изградят истинска и работеща структура.

„До една година ще има работещо електронно правителство", на свой ред обеща Цветанка Кирилова, и.д. директор дирекция „Електронно управление" в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), по време на форум за киберсигурността във Велинград вчера.

Според компании, участвали в търговете обаче, схемите за източване на бюджета ще продължат и след това. Става дума за обръчи от фирми, обединени в различни лобита, които са в постоянна борба кой да отговаря за поръчките. Има и такива, които след като веднъж са спечелили, вече се ползват с преференции пред останалите, независимо дали са постигнали предначертаните резултати. Целта на тези кухи дружества-еднодневки е да затлачат процеса, за да могат по-продължително време да получават пари за едни и същи концепции, стратегии, анализи и процеси, оплакаха се ощетените фирми. Играта загрубява, когато някой нов играч се опита да влезе, но не е от съответния привилегирован кръг. Въпреки че може да покрива всички необходими и заложени предварително изисквания и печели съответния конкурс, изведнъж търгът се прекратява, за да бъде елиминиран. Всичко това се прави с поставянето на псевдоексперти, които да „помагат" на органите на държавно управление при вземането на важни решения.
Още от статията на „Класа"

„Търговските вериги с контрол като банките", информира „Стандарт"
Дейността на търговските вериги да бъде регулирана като банковата, настояват български производители, цитирани от "Дарик". Регулацията не трябва да позволява на пазара да се доминира от една или две големи вериги, а трябва да осигури конкуренция между тях, смятат представители на родния бизнес.

"Големите търговски вериги са и ще стават все по-важни за икономиката на тази държава. Това ще рефлектира върху работата на хиляди компании, които са производители както в България, така и в други държави. Ако се допусне няколко търговски вериги да имат господстващо или доминиращо положение, тоест да имат много голям пазарен дял, това означава недобри цени за потребителя, най-вероятно високи цени. Това ще означава и много малки маржове за производителите, които няма да им позволят да се развиват", заяви Красен Кюркчиев, шеф на голяма българска фирма производител на перилни препарати.

Според него както банките са силно регулирани от държавата, така е добре да се помисли за регулации, които да засегнат търговски вериги, когато те станат много големи и силни. В министерството на икономиката вече се подготвят промени в Закона за защита на конкуренцията така че да не може веригите да злоупотребяват с пазарна сила.
Още от статията на „Стандарт"

„100 хил. лв. ще стигне глобата за измама с млечен продукт", разкрива „Сега"
Изненадите, родени от хиперактивността на земеделското министерство за въвеждането на всякакви стандарти, не секват. "Глобите за измама в съдържанието на млечните продукти ще достигат 100 хил. лв.", обяви земеделският министър Мирослав Найденов на заседанието на парламентарната земеделска комисия. За физически лица наказанието ще бъде между 15 хил. и 20 хил. лева, а за юридическите - от 50 хиляди лева нагоре. При повторно нарушение на Наредбата за специфичните изисквания за млечните продукти ще се отнема разрешителното за производство, допълни шефът на Агенцията по храните Йордан Войнов. В момента глобите са между 1000 и 3000 лв., а само преди седмица аграрното ведомство каза, че те ще се повишат до 10 хил. лв.

Пред депутатите Найденов в типичния си емоционален стил защити драстичното увеличение на наказанията. "Не искам с българското мляко да се случи същото, каквото и с виното, което беше изследвано в чужбина и се оказа, че не съдържа гроздов сок. Оказа се, че 1/3 от сиренето, предлагано у нас, е произведено от палмови масла. Палмата не може да бъде забранена, но потребителят трябва да има информиран избор. В момента на пазара има различни начини за заобикаляне на закона - например производителите изписват на етикетите "Бяло саламурено", но без "сирене". Реално това е изпълнение на изискванията в закона, но подвежда потребителите", обясни той.

Всъщност големият проблем при измамите с продукти е рехавият контрол, а не ниските глоби. В тази посока обаче промени не се предвиждат.
Още от статията на „Сега"

„Пращат металурзите от Кърджали на работа в Пловдив и Мадан", информира „Труд"
На работниците от Оловно-цинковия комбинат в Кърджали може да им бъде осигурена временно работа в КЦМ-Пловдив и в ГОРУБСО-Мадан, докато вървят преговорите между собственика на предприятието Валентин Захариев, банките кредиторки и потенциалните инвеститори. Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред Нова тв.

"Разговарях с Делян Добрев (икономическия министър - б.р.) и Вълканов (Николай Вълканов, собственик на "Минстрой Холдинг", който държи КЦМ и ГОРУБСО - б.р.) докато вървят тези преговори, вместо да гладуват работниците, да им се намери работа...", каза Борисов. Той допълни, че ще отиде пак до Кърджали при протестиращите трети месец работници.

"Не сме спрели, всеки ден разговаряме с банките, инвеститорите. Най-големите шефове на банки ги поканих, говорихме. Идват инвеститори и като чуят за тези 300 млн. (лева - б.р.) дългове, веднага се дърпат", каза премиерът. Според него работниците от Кърджали може да бъдат карани с автобуси на работа в заводите в Пловдив и Мадан.

"Хората няма да издържат на всекидневно пътуване! С автобус до Мадан пътят е час и половина, а до Пловдив - 2 часа в едната посока!" - възроптаха веднага металурзите в Кърджали. Те обясниха, че работата им изисква да са в предприятието 2 - 3 часа преди началото на смяната. "Да се преоблечеш, да минеш на проверка за обезопасители, да огледаш съоръженията на работното си място, да получиш информация от колегата от предишната смяна и тогава да застъпиш за 8 часа смяна. Няма как да стане!", коментираха протестиращите.

От областната администрация в Кърджали съобщиха, че по телефона от САЩ министър Симеон Дянков е уведомил губернаторката Иванка Таушанова, че сделка с нов, стабилен инвеститор категорично ще има.

Работниците обаче се съмняват. "От две седмици Дянков ни праща такъв хабер, но не споменава името на фирмата или поне държавата, от която идва."
Още от статията на „Труд"

"Бивш директор на данъчните може да поеме инвестиционния надзор в КФН", информира „Капитал Daily"
Бившият директор на данъчните - Николай Попов, може да заеме зампредседателското място в Комисията за финансов надзор (КФН) по инвестиционната дейност. Той е бил представен на парламентарната група на ГЕРБ, а в четвъртък и на бюджетната комисия в парламента. Попов е предложен за поста от председателя на КФН Стоян Мавродиев, стана ясно по време на бюджетна комисия.

Кой е кандидатът

В момента Попов е главен секретар на КФН и оглавява общата администрация на комисията. Преди това бе съветник на председателя й. Той има дългогодишен опит в данъчната администрация и финансовия сектор. По време на кабинета "Сакскобургготски" оглавяваше Главна данъчна дирекция, сега преобразувана в Национална агенция за приходите, като подаде оставка през ноември 2005 г., малко след като кабинетът "Станишев" дойде на власт, когато финансов министър бе Пламен Орешарски. След данъчната администрация кариерата на Попов продължава във финансовия сектор.

Ако бъде избран, той ще заеме мястото на подалия в края на април оставка парламентарно избран зам.-председател на КФН  Димана Ранкова. Тя оваканти поста си, за да заеме съветническа позиция по финансовите въпроси към президента Росен Плевнелиев. Мандатът й изтича през 2015 г. и ако Попов бъде избран, ще го довърши.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Енергото ни слага „умни" електромери", съобщава „Монитор"
До 2020 г. 80% от клиентите на енергото трябва да бъдат снабдени с т.нар. умни електромери. Това ще стане за сметка на енергийните дружества. Всяко от трите енергокомпании у нас - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН (или „ЕнергоПро") до 3 септември 2012 г. трябва да представи на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) оценка колко ще му излезе тази инвестиция. При доказана целесъобразност на инвестицията регулаторът трябва да изготви графици за въвеждането на интелигентни системи за измерване на електрическата енергия. Същото важи и за природния газ. Това приеха депутатите от икономическата комисия в парламента вчера при гласуването на второ четене на Закона за енергетиката.

Новият зам. икономически министър Евгения Харитонова обясни, че този текст се вкарва в закона заради изискванията на евродиректива. „Трябва да се прави сметка, че това е скъпо, тъй като това не са само електромери, а цели мрежи", предупреди тя. Освен че позволяват дистанционно мерене, през умните електромери може да се управлява и товарът, обясни още Харитонова. В самия ЕС има само ограничени региони, в които клиентите са оборудвани с такива умни електромери, допълни тя. Засега няма анализ колко ще излезе подмяната. Освен това депутатите приеха текст, според който фирмите, които отпадат от групата на защитените потребители, могат да си изберат търговец на ток, който да ги снабдява. Ако не могат или не искат, те ще получават ток, както досега, от съответното енерго. За тях то ще придобие статута на доставчик от последна инстанция. Цената обаче няма да е регулирана, а ще се определя по методика на ДКЕВР, като се предполага, че ще е по-висока от тази за защитените потребители. От групата на защитените потребители, които плащат тока по цена, определяна от ДКЕВР, излизат компаниите, свързани към мрежата средно напрежение.
Още от статията на „Монитор"

"През април бюджетът излезе на плюс с 469 милиона лева", пише „Класа"
През април бюджетът излезе на плюс с 469 млн. лв. според последните данни на Министерството на финансите. Това е най-големият излишък за календарен месец от януари 2009 г. до сега и оправда очакванията на финансовия министър Симеон Дянков.

Само преди седмица той посочи, че очаква излишък от 440 млн. лв., с което общо дупката в хазната да се свие до 0,2-0,3% от БВП за първите четири месеца. Спрямо отчетения дефицит за първите четири месеца на миналата година дефицитът по КФП се е свил повече от наполовина, се похвали тогава Дянков. Фискалното подобрение по думите на финансовия министър ще се дължи изцяло на по-добро изпълнение на приходите и най-вече на ръста при постъпленията от косвени данъци. Според данните на неговото ведомство бюджетът е на червено с 217, 2 млн. лв. или в номинално изражение дефицитът е намалял с около 60 на сто спрямо отчетения за първите четири месеца на 2011 година.

Подобрението на бюджетната позиция се дължи изцяло на по-доброто изпълнение в частта на приходите и най-вече на ръста при данъчните приходи. Приходите от ДДС за периода нарастват номинално с 22,1 на сто спрямо същия период на миналата година, а от акцизи - с 6,9 на сто. Изпълнението на параметрите в частта на преките данъци и имуществените данъци по общинските бюджети също отчита известен ръст спрямо същия период на предходната година. Неданъчните приходи и помощи към април 2012 г. нарастват с 94,7 млн. лева. Фискалният резерв към 30 април 2012 г. е в размер на 4,9 млрд. лева, сочат още данни на МФ.
Още от статията на „Класа"