Проблемът с нашествието на български роми в Германия е изкуствено раздут, твърдят трима германски експерти. И казват, че да се слагат всички българи под общ знаменател е най-малкото неразумно и несправедливо.

Тримата учени се занимават основно с проучване на официалните данни, оповестявани в Германия. И когато открият в тях сериозни разминавания с действителността, те ги обявяват за "Анти-статистика на месеца". През февруари "призът" беше присъден на тиражираните в германските медии информации за мащабите на явлението "миграция по бедност" - става дума за наплива на роми от България и Румъния.

Различните видове българи

След задълбочено проучване на данните зам.-директорът на Института за икономически изследвания в Есен Томас Бауер, неговият колега-икономист и преподавател в Техническия университет в Дортмунд проф. Валтер Кремер и берлинският психолог Герд Гигеренцер стигат до заключението, че в действителност нещата не изглеждат точно така, както ги описват медиите. Фактите: 80 процента от всички граждани на България и Румъния, пристигнали в Германия от 2007 година насам, са работещи хора; почти половината от тях имат необходимата квалификация, а 22 процента са дори високо квалифицирани кадри от търсени в Германия професии.

"Това са кадри, от които Германия има спешна нужда", казва за Дойче веле проф. Валтер Кремер от дортмундския Технически университет. "Нас ни смути фактът, че тези хора биват слагани в един кюп с другите, които идват в Германия, за да се възползват от социалните услуги. Това са две обувки, но от различни чифтове", казва експертът от Дортмунд.

Проф. Кремер и колегите му настояват за ясно разграничаване на тези две групи хора - образованите и интегрираните в германското общество преселници от България и Румъния, и тези, които идват, за да се възползват от германската социално-осигурителна система. "В противен случай рискуваме да отблъснем хората, от които имаме спешно нужда и които дават своя принос за икономическото развитие на Германия", посочва проф. Кремер.

Кой тук е жертвата?

Тъжно е, че дебатът е гарниран и с толкова много клишета за ромите, но в случая това е неизбежно, казва още експертът. В този смисъл тези хора са жертви, каквито са обаче и германците в Италия или Гърция например, където недолюбват всичко германско. "Използването на клишета е присъщо на човека, ние често мислим в тези категории. За съжаление сме така устроени, че понякога просто отказваме да разсъждаваме и прибягваме до готови оценки за другите около нас", посочва германският експерт.

От началото на 2014 година ограниченията на германския трудов пазар ще отпаднат за гражданите на България и Румъния. Дали тогава ще има нова вълна на преселници от двете страни? На този въпрос проф. Кремер отговаря така: "Това е дори желателно! Ние се нуждаем спешно от квалифицирана работна ръка, но също така и от строителни работници и технически персонал. Затова всеки, който смята, че е добре подготвен за такава работа и желае да работи в Германия, трябва да се чувства добре дошъл", казва проф. Валтер Кремер.