Строежът на АЕЦ „Белене" се е превърнал в един вид тест за бъдещото развитие на руската енергетика. За компаниите от Русия, участващи в изграждането на атомни централи в чужбина, негативното отношение към ядрената енергетика след аварията във "Фукушима" е сериозен проблем, като той най-ярко си личи с българския проект АЕЦ „Белене", пише вестник "Независимая газета", цитиран от "Фокус".
Значението за руската икономика на тези и други такива „ядрени" проекти, реализирани под ръководството на „Атомстройекспорт", е трудно да се оцени. В тях участват около 300 руски предприятия, хиляди специалисти, а общата им стойност се изчислява на милиарди евро. Проблемът е там, че проектът АЕЦ "Белене"е замразен, пише още "Независимая газета".
Преди дни пък стана ясно, че консултациите за строителството на втората ни атомна централа ще струват 2,7 млн. евро. Британската банка HSBC е спечелила конкурса за консултант за АЕЦ „Белене" с оферта от 2,7 млн. евро за финансовите анализи, които ще представи за строителството на централата.
При доказване, че АЕЦ „Белене" е икономически обоснована, банката ще получи и 0,95% от крайната цена за осъществяването на проекта. HSBC ще може да прави анализи и оценки на работата по АЕЦ „Белене" през следващите две години.