„Aкция "Ал Капоне", съобщава от първата си страница „Стнадарт"
Акция "Ал Капоне" ще прибира на топло подземните босове. Както навремето американците намериха цаката на недосегаемия гангстер, така нашите данъчни ровят сметките на бандитите. Това разкри за "Стандарт" вицепремиерът Симеон Дянков. В акция "Октопод" прокуратурата е дала на НАП списък с имена, които да бъдат проверени за данъчни измами. Както сме почнали с "Наглите" и "Октопод", може да има и "Скариди", и "Калмари", пошегува се Дянков. Финансовият министър иска да провери и банковите сметки на български граждани в Швейцария.
При посещението си в Германия преди дни финансист номер 1 е поискал да му бъде изготвена справка за българите с пари в данъчния рай.
Още по темата от „Стандарт"
„Заплахата от протести спря пенсионната реформа на ГЕРБ", обобщава от първата си страница „Сега"
Вдигането на осигурителния стаж и възрастта за пенсия се отлага за неопределено време, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. Обяснението е, че обществото няма да понесе едновременно да се правят две драстични реформи в двата най-социални сектора - здравеопазване и пенсиониране. Изявлението идва само 2 дни след като двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", заплашиха с масови протести заради идеите за по-късното пенсиониране.
С това решение кабинетът на Бойко Борисов последва примера на всички предишни правителства, които не посмяха да пипнат възрастта за пенсия въпреки единодушното мнение на експертите, че системата няма да издържи натиска на демографската криза без подобна драстична мярка.
Така поне в близките години жените ще продължат да се пенсионират на 60 г., а мъжете - на 63 г., ако имат съответно по 34 и 37 г. стаж. Работната група по пенсионната реформа предложи два варианта на кабинета - възрастта постепенно да стигне 65 г. или от 2012 г. стажът за мъжете да стане 40 г. вместо 37 г., а за жените - 37 г. вместо 34 г.
"Причината за отлагането е тежката ситуация на пазара на труда и затрудненията на бизнеса", обясни министър Младенов. Точно същите негативни фактори обаче той посочи и преди 2 седмици, когато обяви 2012 г. за старт на реформата. Вчера министърът не направи прогноза кога би могъл да се възстанови дебатът по въпроса.
Решението за отлагане на най-съществената промяна в пенсионната реформа е станало след среща на Младенов с премиера Бойко Борисов в сряда, научи "Сега". Двамата се разбрали, че в момента приоритет на правителството трябва да са здравната реформа и стабилизацията на пазара на труда сред кризата.
Още от статията на „Сега"
„Европа ще спаси Гърция, но не казва как", информира от първата си страница „Дневник"
За пръв път в 11-годишната история на единната европейска валута всички 27 държави от ЕС решиха да се притекат на помощ на закъсал член на еврозоната, но първоначалните надежди на пазарите бяха попарени с разочарование от липсата на конкретен план и прекалено общите формулировки на сделката за Гърция. Според германския канцлер Ангела Меркел през март ще се прави анализ на ситуацията, а френският президент Никола Саркози говори само за "ясен политически сигнал за подкрепа".
Инвеститорите веднага започнаха да разпродават позициите си в евро, което падна под прага от 1.36 долара. Мнозина разчетоха сигнала от срещата на върха на ЕС в Брюксел като потушаване на пожара, което обаче може да стимулира други проблемни държави от "европейската периферия" като Португалия и дори Испания да избягват трудни и непопулярни фискални реформи, защото накрая някой ще им се притече на помощ.
Събитията от вчера отварят нова глава в историята на еврото, в която се скъсва с принципа, че всяка страна управлява икономиката си според правилата за членство самостоятелно и без намесата на Брюксел или другите от еврозоната.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„И данъчни подкараха Трактора", информира от първата си страница „Сега"
Данъчни подхванаха Алексей Петров-Трактора и за финансови престъпления. Вчера бившият съветник от ДАНС получи и обвинения за ръководене на престъпна група, която е действала повече от 12 години.
Трактора е обвинен по чл. 321а от Наказателния кодекс за рекет и насилие, извършвани от престъпната група. Разработката срещу него и аверите му е започнала по свидетелски показания от няколко седмици текат и финансови и данъчни проверки на Алексей Петров и дружествата около хората, съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. По думите му десетки данъчни служители са ангажирани с проверките, които в някои случаи обхващат период от над 10 години. "Започнали сме да намираме някои доста интересни факти, които пък помагат на МВР, на полицията и надявам се и на прокуратурата отсега нататък", каза Дянков.
Призори вчера е започнал и тараш в свързваната с Трактора "Лев корпорация". Според разследващи свързващото звено между групата "Октопод", "Лев корпорация" и групата за отвличания Наглите е предалият се сам Антон Петров-Хамстера. Източници на "Монитор" твърдят, че една от целите на тарашите във фирмите на Алексей Петров е и установяването на пътя на парите от платените на групата на Наглите откупи.
Вчера прокуратурата внесе в съда искане за постоянен арест на Трактора и шестима негови авери - Пламен и Йордан Стоянови-Дамбовците, Марчело Джотолов, Момчил Кръстев, Антон Петров-Хамстера и Николай Велков. Седмината бяха доведени в Съдебната палата от тежковъоръжени ченгета. Конвоят с арестантите блокира за няколко минути столичния бул. "Витоша". След като престояха 5 часа в конвойната на Съдебната палата, арестантите бяха върнати обратно в следствения арест. Оказа се, че мярката им за неотклонение се отлага за днес, тъй като прокуратурата е внесла много късно искането за задържането им.
Още от статията на „Сега"
„Забавените разплащания между фирмите у нас с 54% ръст за година", разкрива от първата си страница „Класа"
Българските компании все по-трудно плащат задълженията си една към друга. През миналата година обемът на забавените разплащания между фирмите е набъбнал с 54% спрямо 2008 г., показва анализ, изготвен от компанията за управление на кредитния риск „Кофас България". Според данните две-трети или 70% от сделките между родни фирми се плащат със закъснение. Добрата новина е, че цифрите за България не се различават драстично от тези в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). В контекста на международната финансова криза в региона средният ръст на забавените вземания за същия период е 55%.
„Очакванията ни са през първата половина на 2010 г. просрочията в България да се увеличат с минимум 10% спрямо края на 2009 г. Докато повечето страни по света вече излизат от кризата, за нас предстои труден период и липсата на свободни пари. Това ще е основна причина за допълнително забавяне на плащанията", коментира Камелия Попова, управител на "Кофас".
По думите й се оказва, че през изминалата година се е задълбочила тенденцията българските компании да функционират на кредит спрямо партньорите си. Показателно за това е не само значителното нарастване на междуфирмената задлъжнялост, но и сериозното увеличение на срока на разплащанията, допълва Попова. Докато през 2008 г. плащанията са забавяни средно между 60 и 90 дни, то през 2009 г. този срок е почти двойно по-дълъг - между 120 и 150 дни.
Въпреки влошаването на икономическите условия, структурата на задлъжнялостта в България остава без изменение през м.г., като 84% от просрочените плащания са заради неплатежоспособност на длъжника, 15% са оспорваните задължения и под 1% от закъсненията се дължат на фалити. В регионален и световен мащаб съотношението е различно - просрочията поради неплатежоспособност съответно са 83% и 57%, оспорвани задължения - 3% и 8%, и неплащанията поради фалит на длъжника - 14% и 35%.
Още от статията на „Класа"
„Кандидати за "Тракия" искат и жп пътя", съобщава „Стандарт"
Кандидатите за магистрала "Тракия" искат да строят и жп линията от Пловдив до Бургас. Това стана ясно, след като бяха отворени предложенията на фирмите в конкурса в Национална компания "Железопътна инфраструктура". И в двете наддавания участват най-големите строителни компании "ГБС", "Трейс", "СК-13", както и гръцката Терна. Осем кандидати от общо 94 закупили документи са подали оферта за обновяването на железопътното трасе, посочи транспортният министър Александър Цветков. Повечето от участниците са подали оферти и за трите участъка - от Михайлово до Калояновец (21 км), от Церковски до Карнобат (28 км) и от Карнобат до Бургас (122 км). Жп линиите ще се финансират със средства по ОП "Транспорт". Индикативният бюджет на проекта е 366,45 млн. лева, от които 64% се предоставят безвъзмездно от ЕС.
Сред кандидатите е обединение между българските "Трейс груп", "Ск-13" и италианската "С.М.С". Други две родни компании - "Транспортни войски" и "Главболгарстрой", са подали оферти в консорциум с "Леонард Вайс". Консорциум между българската "Енергоремонт" участва заедно с италианската "Салчеф". Самостоятелно в конкурса участват австрийската компания SWIETELSKI и чешката "ОХЛ ЖС". Оферта е подала и гръцката "Терна". Само френската "TSO Shemen du corps de gard" и чешкият кандидат се състезават за по един лот.
Още от статията на „Стандарт"
„Акция "Октопод" нагазва в икономическата престъпност", съобщава „Дневник"
Ден след началото на операция "Октопод" прокуратурата поиска постоянен арест за седем от арестуваните вчера, а данъчните започнаха тотална проверка на "Лев корпорация". Петима бизнесмени са дали показания, че са изнудвани и рекетирани от Алексей Петров, а източници на "Дневник" от разследването потвърдиха, че срещу него са събрани доказателства за поне седем собственици на фирми, които са прехвърляли дялове и акции под натиск от тогавашния служител на ДАНС.
Алексей Петров е обвинен като ръководител на "организирана престъпна група, която чрез използване сила или внушаване на страх сключва сделки или извлича облаги", а като нейни членове - Йордан и Пламен Стоянови - Дамбовците, Марчело Джотолов, Момчил Кръстев, Николай Велков и Антон Петров-Хамстера. Какво става с останалите шестима - Лозана Славчова, Христо Николов, Валери Гълъбов, Юлиан Николов, бившия офицер от контраразузнаването Николай Начев, както и лица с инициали Б.М. и Р.К. - вчера никой не пожела да обясни.
За всички без Славчова още в сряда беше съобщено, че са само с 24-часов полицейски арест. Славчова е член на управителния съвет на "Лев корпорация" и по неофициална информация е била освободена. Няколко часа преди обвинението да внесе исканията за арест в съда, главният прокурор Борис Велчев заяви: "Искаме постоянна мярка за тези, които смятаме, че са членове на групата, а това, че кръгът на предварително задържаните е по-голям, е нормална и обичайна практика."
Въпреки че всички обвинени могат да останат три дни в ареста, преди да бъдат изправени пред съда, прокуратурата внесе искането за постоянното им задържане още вчера. Заседание на съда обаче нямаше. Седмината задържани бяха доведени в Съдебната палата в София по временно отцепени улици, за да преминат конвойните автомобили, които огласиха района със сирени. Арестантите и адвокатите им прекараха в палатата близо 5 часа и след това стана известно, че съдията е насрочил делото за мерките им за неотклонение за петък по обед.
Запознати с тактиката на разследването обясниха, че с исканията за постоянен арест на членовете на "Октопод" се бърза, за да се гарантира сигурността на свидетелите, дали показания срещу тях. Веднага след новината за задържането на Алексей Петров няколко бизнесмени, собственици на немалки компании, са отишли в Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) и са заявили, че са били подложени на натиск и дори, че са жертви на изнудване и рекет от Петров и свързани с него.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата в „Дневник"
„Дянков първо ще бори данъчните измамници у нас, а после - по света", информира „Сега"
Разкриването на укрити доходи на български граждани в зоните тип "данъчен рай" не е приоритет за финансовото министерство, стана ясно от изказване на вицепремиера Симеон Дянков. Той обясни, че първо трябва да си свърши работата в България и чак тогава да търси къде в чужбина българите крият парите си.
Дянков очаква Германия да му предостави анализ на придобитите от нея данни за банкови сметки в Швейцария на европейски граждани. Едва след това щяло да се решава какво да се прави.
Поредната инициатива за разследване на данъчни измамници тръгна от Германия преди няколко седмици. Тогава властите закупиха нелегален диск с данни за банкови сметки в Швейцария на хиляди европейски граждани, за много от които се предполага, че са укривали данъци. Преди 2 г. Германия се сдоби с номера на сметки в Лихтенщайн и ги предложи безплатно на други страни от ЕС. Нашите власти твърдят, че също са поискали данни за българи, но не са получили.
"На срещата в Германия аз вече поисках справка по какъв начин са взети тези данни, има ли други освен тези за германски данъкоплатци. Така че такъв анализ се прави и аз ще го получа", обясни Дянков. Той обаче изрично подчерта, че първата работа на данъчните и митниците е да си свършат работата у нас и едва след това да гонят парите в чужбина.
"Първо трябва да се стегне дисциплината тук, в България. Ние това го правим с различните футболисти, поп звезди и др.", отсече министърът. "Това ще го правим вече масово и като практика, която е почнала преди няколко месеца. И ще се вижда все повече и повече, паралелно със структурите на реда и прокуратурата във всички такива разработки: "Октопод", "Наглите", "Скаридите" "Калмарите", където има някакво съмнение за корупция, за криминално престъпление", зарече се Дянков.
Още от статията на „Сега"
"Щрабаг" поиска спиране на търга за "Тракия", разкрива „Сега"
Отхвърлената от търга за изграждане на магистрала "Тракия" австрийска фирма "Щрабаг" е подала в сряда жалба в КЗК срещу отстраняването си и иска прекратяване на процедурата, научи "Сега". Това със сигурност ще доведе до забавяне на избора на изпълнител за неизвестен срок.
По закон КЗК трябва да образува производство до три дни от постъпване на жалбата. След това тече нов 7-дневен срок, в който антимонополният орган трябва да се произнесе по искането за налагане на временната мярка "прекратяване". Така най-късно до 10 дни ще стане ясно, дали търгът за избор на строител на отсечката от Стара Загора до Нова Загора ще бъде спрян. Ако бъде наложена временната мярка, решението на КЗК може да се обжалва от пътната агенция пред ВАС.
Любопитното е, че тръжната комисия все още не е излязла с протокол от работата си и не е съобщила на "Щрабаг" и на останалите три отхвърлени кандидати какви са мотивите й. От българския офис на "Щрабаг" вчера обясниха, че са изненадани и не знаят нищо за жалба до КЗК, защото тези дела се движели от централата им във Виена. От КЗК отказаха да съобщят на какво се позовават в жалбата си "Щрабаг" - това щяло да стане ясно до 1 седмица.
Освен австрийската компания от процедурата отпаднаха турската "Доуш", консорциумът "Български автомагистрали", в който влизат "Автомагистрали Черно море - Шумен", "Главболгарстрой", "Пътстрой 92" и "Иса 2000", както и на обединението между хърватската "Конструктор инженеринг" и контролираното от Васил Божков дружество "Пътни строежи" АД.
Още от статията на „Сега"
„Бюджетът излиза на плюс през май", информира „Монитор"
През първите три месеца на годината бюджетът ще е на червено, през април ще е на нула и от май - на плюс. Това прогнозира финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков. Причината за очаквания дефицит е планираното ускорено превеждане на средства по европейските фондове, както и поради договорените предимно със строителния бизнес закъснели плащания.
Разплащането на тези задължения става след внимателен анализ на направленията на разходите и преговори за подобряване на условията за държавата по подписаните договори, каза още главният финансист на страната. Няма да се плаща за неизпълнени договори, категоричен бе Дянков. Няма да получат засега пари и фирмите, чиито фактури се различават от предварително посочените в договорите суми. Хазната вече ще плаща само за добре свършена и добре фактурирана работа. Затова някои от чаканите разплащания няма да станат никога уточни той.
Поради това бяха уговорени и допълнителни споразумения с фирмите изпълнители, припомни министърът. Досега са били подписани 18 подобни документа. Така предприемачите се съгласяват да получат 10% по-малко пари, но да не им се налага да отиват в банките да просят кредити с лихва 13-14 на сто. Тези фирми не могат да създадат юридически проблем, защото всичко е доброволно, добави той.
Финансовият министър се надява от сговорчивостта на фирмите, очакващи закъснели плащания от държавата, по тази схема да бъдат икономисани от около 78 млн. лева. Те ще бъдат 3 инфраструктурни проекта - южната дъга на софийското Околовръстно шосе, автомагистрала "Марица" и пътен възел край Варна.
Още от статията на „Монитор"
„Новата здравна политика - болните да се оправят сами", анализира „Сега"
Норма за цивилизованост на една държава са социалните придобивки на гражданите й. Колкото повече са те, толкова по-бяла е държавата. Права като пенсия, достъпно средно образование, охрана под формата на полиция, достъпна спешна помощ се приемат като напълно естествени и подразбиращи се. И у нас съществуват от десетилетия, вкоренени са в начина на живот на обществото и то до голяма степен се крепи на тях. Безспорните, отдавна приети права на гражданите са част от самата държава и осмислят съществуването й. Когато са некачествени - държавата е некачествена. Когато обаче ги няма - няма и държава. Затова най-голямото табу е директното посегателство срещу социалните права, отказът на държавата да ги осигурява и гарантира.
Едно такова табу ще падне тези дни. От времето на социализма държавата гарантира инсулина на диабетиците. И им го е осигурявала безплатно, независимо какви преходи, кризи и правителства са бушували в страната. Десетилетия наред се е приемало, че това е социална придобивка, която се полага по право на тази група болни. И тя е станала част от живота на всички ни. След 10 февруари нещата ще се променят - близо 40 000 от всички диабетици у нас ще доплащат за инсулина си. Тъй като държавата така и не успя да влезе в ролята си и да направи така, че това да не се случва.
Проблемът възникна при предния министър на здравеопазването Евгений Желев. Тогава се оказа, че за 240 лекарства, поемани на 100% от здравната каса, всъщност пациентите трябва да доплащат. В това число - и за 3 от човешките инсулини на "Ново Нордиск", приемани от над 50 на сто от инсулинозависимите у нас. Тъй като нормативната база, обясняваха от МЗ, нарежда на НЗОК да плаща само най-евтините лекарства. Производителите, които не искат да намалят цените си, просто не го правят, а пациентите доплащат. За да се потуши скандал баш преди изборите, компанията склони тихомълком да поема разликата, но не и да намали цената. През декември се разигра същата сценка, а новият министър Божидар Нанев направи същото като предшественика си - разбра се с фирмата тя да продължи да поема разликата за своя сметка до трайно решение на проблема.
Още от статията на „Сега"
„Данъчни погват Октопода", казва в интервю за „Стандарт" вицепремиерът Симеон Дянков
При акция "Октопод" бяха задържани хора от подземния свят. Полицията работи ли с Националната агенция за приходи за разкриване на данъчни престъпления, министър Дянков?
- Да, работи. Дори още преди акциите "Октопод" и "Наглите" данъчните започнаха да работят за разкриване на финансови престъпления. Провеждат се съвместни действия между полицията и прокуратурата. По молба на прокуратурата от известно време НАП работи по разкриване на данъчните измами, които са част от криминалната дейност. В криминалния свят трябва да се крият парите, които се получават по нечестен начин, и точно това е работата на НАП.
Има ли списък с конкретни имена, които прокуратурата е подала на НАП и трябва да бъдат проверени?
- В конкретния случай с акция "Октопод" има списък, който е подаден на НАП от прокуратурата. Данъчните са част от цялостната работа по налагане на ред и справедливост в държавата. Знаете, че най-известният случай на гангстер в света - Ал Капоне, е бил хванат за данъчна измама, а не за всичко, което са му приписвали и за което са опитвали да го хванат. Оттам излезе и идеята още в началото на нашето управление, че НАП трябва да е поне толкова активна, колкото и останалите органи за ред и сигурност.
Да очакваме ли още акции като "Октопод"?
- Такива акции ще има и НАП ще играе съществена роля в тях. На годишната среща на управлението на приходната агенция преди 10 дни във Велинград имах една главна тема - че данъчните имат две задачи. Първата е събирането на данъци, което по време на криза е много важно. А втората е да сме убедени, че има справедливост при събирането на данъци, в смисъл, че всички си плащат налозите. Това се свързва с темата за Наглите, "Октопод" и оттук нататък за всички останали. Като сме почнали с тези имена, може да има и "Скариди", "Калмари" и т.н. И във всички тези акции данъчните ще са рамо до рамо с прокуратурата.
Какви са резултатите от предишните акции на НАП - срещу фолк певици, футболисти и т.н.?
- Тези проверки станаха в края на миналата година и част от резултатите тепърва ще излизат. Но от футболните клубове се събраха около 8 млн. лв. Фолк певиците бяха свързани и с проверките на собствениците на луксозни коли и там бяха събрани 8,5 млн. лв. Но това е само началото. Идеята е да се покаже, че никой не е над закона - нито фолк певици, нито футболисти, нито хора от криминалния свят.
Брюксел пусна парите по Оперативните програми. Как това ще се отрази на бизнеса и обикновените хора?
- Първо, това е изграждане на репутация на България - нещо, което през предишните години бяхме загубили. Освен това ни дава възможност да използваме огромен финансов ресурс. Като получим положителни оценки за всичките 7 Оперативни програми, ще имаме възможност да усвоим 6,4 млрд. евро, или около 13 млрд. лв. Щяхме да загубим тези пари безвъзвратно, ако и тази година не бяхме получили положителните оценки. Благодарение на работата ни през последните няколко месеца имаме възможност да вземем тези огромни финансови средства. Оттук нататък обаче, ни трябват много повече проекти. Благодарение на немарливостта на предишното правителство и двете досегашни отрицателни оценки за последните две години и половина има сериозно изоставане. Освен това има известно обезкуражаване на хората, например за ОП "Конкурентоспособност". Когато пътувам из страната, хората ми казват: "Ние участвахме, правихме проект, видяхме, че никога няма да си вземем парите поради забавянето, и престанахме да участваме в тези неща". Сега, след като имаме положителните оценки, ще ни трябват около шест месеца, за да наберат министерствата добри проекти. Но когато това стане, държавата, общините и бизнесът ще имат възможност да ползват огромен финансов ресурс. Това ще окаже прекрасна роля за излизането от икономическата криза, за жизнеността на общините и бизнеса.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Деменцията е новата заплаха пред света", казва в интервю за „Монитор" проф. Лъчезар Трайков, шеф на Александровска болница
Проф. Трайков, над милион млади българи са зад граница, а родителите им са тук. Знаем, че деменциите се увеличават с възрастта. Има ли опасност след още няколко години да имаме сериозен проблем с много самотни и безпомощни възрастни хора?
- У нас в момента има към 100 000 души с различни деменции. Не знаем точния им брой, но все пак към 7,5% от населението обикновено страда от тях. Допреди десетина години ние изобщо не работехме по проблемите на тези хора. Едва към 1996 г. адаптирахме европейските методики за диагностика и оттогава започна и една по-интензивна работа сред невролозите в тази посока. Всяка седмица само при нас в Александровска болница има по 15-20 нови случая на деменция. Сред тези пациенти обаче аз не забелязвам да има запуснати, лошо гледани. Затова си мисля, че нещата няма да са много тежки. Всяка страна си има специфика, както впрочем са различни и специалистите, заети с грижата за хората с деменции. В България например са невролозите, във Франция са гериатрите, а в Англия - главно психиатрите. Има даже и европейска класация, която сравнява как и къде се обгрижват тези хора. Колкото по на юг е страната, толкова повече са болните, които се гледат в семейството. У нас също се грижат близките.
Но това е и защото се чака година, за да бъде приет един възрастен човек в специален дом?
- Знам и от моите пациенти, че се чака много. Вижте, основният рисков фактор за деменциите е напредването на възрастта. Между другото това е симптом, не заболяване. Деменция означава нарушения на паметта и на поне още една сфера на интелектуалната дейност - езика, практическите умения и т.н. Те трябва да са толкова тежки, че да пречат на нормалния живот. Преди 50-годишна възраст болестта на Алцхаймер имаме много рядко. Между 50 и 65 г. се казва „Алцхаймер с ранно начало", но това си е все същата болест. До 65 години боледуват към 2% от хората по земята, след 85-годишна възраст обаче те стават над 30%. Заради това ние дълго време не си давахме сметка за мащабите на този проблем. Едва през последните 20 г., когато продължителността на живота рязко се увеличи, разбрахме, че сме изправени пред тежък социален и икономически проблем. Всъщност той се нарежда на трето място по значимост - след сърдечносъдовите и онкологичните заболявания идват именно деменциите.
Ако деменцията е симптом, каква е истинската причина човек да загубва напълно разума си?
- В България най-честата причина наистина е болестта на Алцхаймер - към 50-60% от всички увреждания имат подобна диагноза. Втората по честота е съдовата деменция, която също се проявява с бавен, постепенен и прогресиращ интелектуален упадък. Наскоро излезе и трета причина - това е деменцията при паркинсонизма. 40% от болните в късната фаза развиват деменция.
Още от интервюто на „Монитор"
„Лидерът на БСП сам трябва да посочи наследника си", казва в интервю за „Класа" Юрий Асланов, социолог
Г-н Асланов, Румен Петков поиска нов конгрес на БСП след три месеца и смяна на политическия лидер. Преди около седмица същото поиска и Румен Овчаров. Какви процеси текат в лявото политическо пространство?
- Вляво процесите, които протичат, по-скоро бих ги определил като мъртво вълнение. Нищо съществено на повърхността и същевременно върви някаква вътрешна разправия, която не е по принципни въпроси за самата политика. Действащите лица, ангажирани в този вътрешнопартиен скандал, изповядват приблизително сходна политическа ориентация, виждания, концепции и нямат почти никакви политически разногласия. Споровете и критиките, които бяха отправени към лидера Сергей Станишев по време на неговото управление и след парламентарните избори от страна на т. нар. ляво крило, имаха принципен характер. Те касаеха идеологията, политическата визия и ориентацията на партията. Когато разправията се води от Румен Овчаров, Румен Петков или Татяна Дончева - те имат само едно наум: да сменим лидера и да го заместим с някой. Но с кого? Ако тази смяна стане по такъв начин - чрез стихиен натиск, заради събития като днешните, в които той няма никакво участие, това няма да доведе до промяна.
Все пак да очакваме ли свикване на висшия партиен орган на БСП - конгреса, и какъв би бил резултатът?
- И да бъде свикан извънредно конгресът, това няма да доведе до никаква промяна. Първо - съвсем наскоро се преживя конгрес с лидерски дебат. Не виждам след три месеца как ситуацията да бъде променена и конгресът да реши нещо различно, освен да се затъне в обвинения, дребнотемия и разправии, които няма да променят облика на партията и да я извадят от вцепенението. А напротив - биха могли да влошат нещата, защото едно такова действие може да влоши отношението на партийните членове и на избирателите към БСП и в този смисъл партията би загубила.
Факт е, че БСП, макар и в криза, макар и немощна, е главната опозиционна сила. И тази криза дава уют на управляващите. В ситуация на постепенна ерозия на доверието към правителството може да излезе напред един нов политик и да заяви своята опозиционност. Не искам да кажа, че разправията, която тече сега в БСП, е за да обслужи интересите на Бойко Борисов, но точно в този момент, без да бъде обсъдена друга политика на БСП, нова концепция за бъдещето й - промяната на лидера с нищо няма да допринесе за излизане от кризата.
Иначе - всеки рано или късно ще напусне поста си, няма вечни хора. Но това трябва да стане след задълбочена дискусия, борба на стратегии, на проекти и, не на последно място, лидерът сам трябва да посочи наследника си. В БСП това е стара традиция още от времето на Благоев. Така е било и по времето на Тодор Живков, дори няма значение после какви ще са отношенията между новия и стария лидер, но това е традицията. Рано или късно Станишев ще трябва да слезе от поста. Макар в съвременните условия той беше най-дълго запазилият се лидер на партията и да успя да я запази в едно много трудно време. Но оттеглянето му не може да става по този начин.
И Овчаров, и Петков, и Дончева са на мнение, че на партията й трябва опитен и енергичен лидер, има ли такъв?
- Е, те трябва да обяснят кого конкретно имат предвид, но странно съчетаха интересите си и започнаха да говорят едно и също. Съмнявам се обаче, че ако се стигне до избор и смяна на лидера, специално Петков и Овчаров ще се разберат.
Още от интервюто на „Класа"
„Само износът няма да дръпне българската икономика напред", казва в интервю за „Дневник" Атанас Бобоков
Да очакваме ли трайно възстановяване на европейските пазари след излизане на еврозоната от рецесията? Кой е реалистичният сценарий за развитието на кризата в Европа според вас?
- Лошото е, че в последните месеци секторът на услугите е в застой, а те са основен фактор в западноевропейските икономики и формират около 75% от брутния им вътрешен продукт. Икономиката на Западна Европа няма да се възстанови бързо и нещата няма да се оправят до лятото, както се смяташе предварително.
Когато има 10% безработица, без изгледи скоро тя да намалее, може да се очаква и по-слабо потребление. Надявам се да не се стигне до спирала в това отношение - увеличаваща се безработица, което още повече да свие потреблението. Това важи с пълна сила и за България. Не виждам бързо възстановяване. Ако си говорим на езика на буквите и цифрите кризата върви към развитие под формата на корен квадратен - след кризата ни чака застой. Дано да не се сбъдне най-песимистичният сценарий за възстановяване тип W, защото това би усложнило нещата.
При подобен сценарий и тези бюджетни дефицити държавите, в това число и големите, едва ли биха издържали втори шок. Трудно ще се намерят и нови пари за спасяване на банки и компании, за стимулиране на потреблението и т.н. Ние като компания обаче няма да допуснем спадове и даже сме оптимисти за годината. След оповестяването на консолидирания отчет до седмица ще представим на инвеститорите и прогнозите си за 2010 г. На този етап не мога да представя конкретни цифри, но считам, че годината ще е по-добра.
Не се ли възлагат твърде много надежди на износителите ни да издърпат икономиката от стагнацията? Докъде се простират възможностите на експортно ориентираните компании?
- Няма какво да се заблуждаваме. Българските експортно ориентирани компании не могат да направят чудеса. Високият икономически растеж няма да се върне скоро. Не защото не сме устремени напред. Погледнете какво носеше растежа от предишните години и ще видите, че износът беше на трето, даже четвърто място. Двигателите - строителството и туризмът ги няма вече като определящи сектори.
Дори селското стопанство носеше значителен ръст, макар да има малък дял в БВП, просто защото тръгна от една много ниска база. Колкото и да им се иска на политици и икономисти, износът няма да дръпне българската икономика напред. Самите експортни компании са изправени пред проблеми, които в кризата ограничават възможностите им за механично увеличение на експорта. Конкуренцията на външните пазари е ожесточена, а опасността от изпадане в неплатежоспособност на клиентите там расте.
Нещата не са розови и не бива да очакваме износът на нашите компании да се повиши кой знае колко. Единственото, което спасява експорта през януари е ниската база от същия период на миналата година, когато нямаше газ. Сега нямаме проблеми със синьото гориво, но пък състоянието на международните пазари е лошо. Ако има някакъв ръст през първите три месеца на годината, той ще е на годишна база, но тенденцията е неблагоприятна.
Необходима ли е специална секторна политика към износителите от страна на държавата? От каква подкрепа се нуждаят предприятията?
- Държавата няма много налични механизми. Хубаво е, че съществува Българската агенция за експортно застраховане (БАЕЗ). Държавата трябва да отдели повече средства за нея с ясното съзнание, че агенцията няма да печели, а ще губи пари. Целта на БАЕЗ трябва да е стимулиране на бизнеса, а не печалби. Нужни са повече пари и по-благоприятни условия за застраховане за компаниите. Допреди кризата в Германия и Франция имаше регистрирани 40 хил. фалита и предполагам, че сега са два пъти повече.
Можете да си представите колко голям е шансът българска фирма да попадне на компания, която е пред фалит. Тази ситуация е не само в двете страни, а в повечето европейски държави. Освен експортно застраховане държавата може да предложи и финансиране. Аз просто съм учуден от начина, по който експортната банка на САЩ - ЕxIm Bank, стимулира износа на американските компании. Видях го с очите си при разговори за доставка на оборудване от САЩ.
Доставчиците там са готови да ни предложат продукция с минимално първоначално плащане и разплащане чак след доставка и монтаж в България. Това се случва за първи път. Ако експортното ни кредитиране е уредено добре, ще може да се помогне много на българските предприятия, работещи за износ.
Още от интервюто на „Дневник"