„Амнистия за борчове", четем от първата страница на „Стандарт"
Дълговете до гроб, които се предават и на наследниците, отиват в историята. От Нова година ще се въведе 10-годишна абсолютна давност за борчовете на физически лица за парно, ток, мобилни телефони, банкови кредити и лизинги. Това ще стане с поправки в Закона за задълженията и договорите. Корекциите ще внесе до дни в парламента депутатът от ГЕРБ Емил Радев. Идеята е промените да влязат в сила от 1 януари. "Поправката ще запълни липсата на закон за частния фалит", обясни вносителят пред "Стандарт". Абсолютната давност се въвежда за случаите, когато гражданите изпаднат в обективно състояние на фалит. Законът на практика ще важи и със задна дата. При влизането му в сила през 2013-а ще се заличават автоматично дългове, възникнали през 2003 г. и несъбрани досега.
Още от статията на „Стандарт"

„Зелен разгром", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Ударът със задна дата върху цените на енергията от възобновяеми източници вече е факт. От утре всички зелени централи ще плащат нова цена за "достъп". Зад решението на секторния регулатор има три едри проблема: то не е за всички, а само за омразните скъпи слънчеви и вятърни проекти; на практика със задна дата орязва обещаните им цени, което противоречи на основен принцип на правото, и новите тарифи не са съобразени с разходите по предоставянето на услугата, а са в пряка зависимост от датата на инвестиционния проект, т.е. за едно и също нещо ще се плаща различна цена.

Теорията на добавката

Принципно тя дава правото на ползване на електроенергийната мрежа и се заплаща на електроразпределителните дружества и Електроенергийния системен оператор. Досега тази такса се плащаше само от потребителите на енергия. С последните промени в Закона за енергетиката, които влязоха в сила на 17 юли тази година, обаче с новото плащане бяха натоварени и всички производители на енергия. Според нормативните изисквания тези предприятия трябва да сключат договор за "достъп" с електроразпределителните дружества или ЕСО два месеца след обнародването на закона, или до 17 септември. До началото на миналата седмица обаче такива договори не са сключени с нито един производител, което доведе до това енергийният регулатор да определи временни цени за достъп, но само за възобновяемата енергия. Това е станало по искане на трите ЕРП и ЕСО на закрито заседание на комисията на 14 септември (петък), а цените влизат в сила от утре (18 септември).

Такса, но избирателно

Интересното в случая е, че определените цени за "достъп" са само за производителите на възобновяема енергия, като изключват производството на електроенергия от високоефективно комбинирано производство (най-вече на топлофикациите).

"Това решение е дискриминационно. Защо няма такава цена за електроенергията на топлофикациите или за АЕЦ "Козлодуй?", коментира Велизар Киряков, председател на Асоциацията на производителите на екологична енергия. В решението на ДКЕВР мотивът за тази избирателност се обяснява с това, че тези производители предизвикват големи и внезапни промени в баланса производство-потребление на електроенергийната система, от което възникват допълнителни разходи. Мотивът на трите ЕРП и ЕСО е, че заради големия брой на нови ВЕИ разходите по управлението на системата значително нарастват и следва своевременно да бъдат покривани. Към искането си ДКЕВР да определи временни цени обаче дружествата не са приложили конкретни данни, като сочат, че "към настоящия момент не могат да съберат цялата необходима информация", пише в решението на ДКЕВР.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Удрят с нова такса зелените централи" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Зеленият ток ще поевтинее с до 39% от вторник. Това предвижда решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) публикувано в петък вечерта на сайта . Тази промяна обаче няма да се отрази на цената на електроенергията за битови и стопански производители, става ясно от доклада на ведомството.

Една от основните причини за поскъпването на тока с 13% за домакинствата и с 16% за фирмите от юли беше именно високата цена на зеления ток. Добавката, която всички плащат, се вдигна със 198%. Оттогава ДКЕВР намали два пъти цената на зеления ток без това да даде отражение в сметките на населението.

Решението на ДКЕВР не предвижда пряко намаляване на цените на тока от вятър, слънце, вода и биомаса, а това ще става косвено - въвежда се нова такса. Регулаторът се възползва от вратичка в закона, която позволява всички производители на енергия да плащат за достъп до преносната и разпределителната мрежа. Не е ясно защо таксата ще важи само за зелените централи. До момента такса достъп се плаща от битовите и стопанските потребители като цена за управление на мрежите. Досега производителите не са я плащали.

Според решението на ДКЕВР различните по големина централи,включително и малките мощности по покривите, ще плащат различна такса за достъп. Размерът зависи и от времето, в което е присъединена към мрежата мощността, както и от нейната големина. Централите, които по-отдавна са се прикачили и получават по-висока цена за тока си, сега ще плащат по-голяма такса за достъп.

Тя достига до 236 лв. за мегаватчас и е най-висока за слънчеви панели по покривите с мощност по-малка от 30 киловатпика, които са присъединени през първата половина на тази година. Най-малка такса достъп ще плащат големите слънчеви паркове, присъединени след 1 септември 2012 г. - 1,70 лв. на мегаватчас.
Още от статията на „Труд"

„Кабинетът стана голям песимист за приходите, но е оптимист за разходите", информира от първата си страница „Сега"
Управляващите са песимисти за икономическия растеж през 2013 г., но дават щедри обещания за разходите. Кабинетът ще влезе в последната си година от мандата с прогноза за ръст на икономиката под 2%, обяви пред БНР председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. За сметка на това правителството зарязва амбициите си всяка година да свива дефицита на път към балансиран бюджет и разходите ще надхвърлят приходите с 1.3% - колкото и тази година. Извънредните харчове трябва да покрият серия от предизборни обещания - вдигане на пенсиите, по-висока минимална работна заплата, увеличения на заплати в отделни сектори.

Официалната прогноза от ръст под 2% е най-песимистичната заявка за развитие на икономиката от 2011 г. насам. Проектобюджет 2011 бе смятан при прогноза за ръст от 3.6% (реално отчетен 1.7%), а данните за тази година стъпиха на очакван растеж от 2.9%. В последната тригодишна бюджетна прогноза очакваният ръст за 2012 г. бе коригиран на 1.4%, а за 2013 г. бе заложен плюс от 2.5%, който сега отново се ревизира надолу.

Дефицитът също претърпява корекции. Според първоначалните прогнози през 2013 г. той трябваше да падне на 1%, но в проектобюджета е заложен 1.3%. С това държавата смята да си осигури възможност за вдигане на доходите на отделни социални групи.

800 млн. лв. ще са необходими само за обещаното увеличение на пенсиите, обяви Менда Стоянова. Правителството планира да вдигне всички пенсии, така че увеличението да покрие поне натрупаната инфлация от юли 2009 г. насам, обяви финансовият министър Симеон Дянков по БНР. По данни на НСИ акумулираната инфлация от тогава е 10.8%. Според Менда Стоянова пенсиите ще се вдигнат от април, вместо от юли, за да се избегнели упреците, че сметката ще се плаща от бъдещото правителство.
Още от статията на „Сега"

„БГ учени създават сортове сървайвър", разкрива от първата си страница „24 часа"
Днес дадохте повече пари за по-малко храна в сравнение с миналата седмица?

Не ви се струва, дори по официални данни цените катo цяло се качват стръмно. А идната седмица вероятно ще е по-зле от сегашната. През август храните на едро поскъпнаха нетипично за лятото и са с около 9 на сто над нивото от същия месец на предходната година.

Глобалните цени на храните са с 10% нагоре само за месец по данни на Световната банка, при основни култури като царевицата ръстът е рекорден и надхвърля 25 на сто. Обяснява се с безпрецедентната суша на фона на нетипични екстремни горещини в САЩ и Южна и Източна Европа.

Заради изненадите на климата светът може да се изправи пред продоволствена криза, подобна на тази отпреди 5 години, предупредиха анализаторите на ООН по въпросите на земеделието и храните. Вече има прогнози за спекулации с цените на зърното и маслодайните култури и забрани за износ в ключови държави производителки, което също ще рефлектира върху пазарите.

Стратезите от ФАО препоръчват на правителствата да положат повече усилия за справяне с изменението на климата, да поощряват инвестициите в малки и средни земеделски стопанства и да подпомагат научните изследвания.

Нови сортове, които издържат на засушаване и горещини като в Средиземноморието, са създадени в лабораториите на Българската академия на науките. Причината са прогнозите, че климатът у нас ще стане като в Гърция.

Реколтата от актуалните сортове гарантира, че ще отгледаме децата си с полезно меню, а суперхрани като за космически кораб или условия на бедствие ще гарантират оцеляването. Учените от Института по физиология на растенията и генетика (ИФРГ) към БАН имат дълъг списък от сортове пшеница, слънчоглед, царевица, домати с противораков капацитет и нетрадиционни цветове, пипер, овошки и алтернативни култури, които дават добра реколта в условията на екстремни горещини и суши.
Още от статията на „24 часа"

"По-високи пенсии чак от първи април" е едно водещите заглавия на „Труд"
Пенсиите догодина ще се увеличат с малко под 10%, като в най-добрия случай това ще стане от 1 април. Това съобщи за "Труд" председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.

"Ако ме питате като народен представител, хубаво е пенсиите да бъдат увеличени още от началото на годината. А ако ме питате като шеф на бюджетната комисия, който горе-долу знае цифрите, максималното, което може да се направи, е може би от 1 април", заяви Стоянова по-рано пред БНР. Тя обясни, че амбицията на управляващите е да увеличат пенсиите, така че да се покрие ефектът на инфлацията от 2009 г. насам, което прави около 9,5%. По данни на депутатката това ще струва на хазната около 800 млн. лв. годишно. Ако промяната се внесе от 1 април, бюджетът ще трябва да приготви около 550 млн. лв. По-малко вероятна опция е увеличението да стане от 1 юни, като в случая хазната ще се лиши от около 470 млн. лв.

Увеличаване на средствата за заплати в бюджетната сфера за догодина обаче не се предвижда. "Моето мнение е, че заплатите в бюджетната сфера имат само един източник, по който могат да бъдат увеличени - намаление на административния персонал", каза Стоянова.

Бюджет 2013 г. ще е готов до края на септември, като вече са ясни основните параметри, каза още Стоянова. Във финансовия план на държавата ще бъде заложен нисък ръст на икономиката и дефицит на нивото от т. г. - 1,3%. Според бюджетната прогноза, одобрена през пролетта от кабинета, заложеният икономически ръст за догодина бе 2,5%, а средната инфлация - 2,4%. За догодина се залагат близо 29,8 млрд. лв. приходи и разходи от близо 30,9 млрд. лв., като дефицитът съответно ще бъде около 1,1 млрд. лв. Не се предвижда промяна в ставките на нито един от основните данъци. Минимално, с около 2 ст./л ще поскъпне дизелът заради леко повишаване на акцизната ставка. Няма промяна и в размера на основните социални плащания. Минималната работна заплата обаче ще се повиши на 310 лв.
Още от статията на „Труд"

„Фалшив грип препълни лекарските кабинети", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Фалшив грип, досущ като истинския, препълни лекарските кабинети със захлаждането на времето. Заболяването, което наподобява на инфлуенцата, е причинено от пара, адено и риновируси, съобщиха от Районната здравна инспекция в София.

Лекарите инфекционисти в страната са регистрирали близо 1000 случая в последните дни, откакто времето застудя. Броят на засегнатите се увеличавал с часове.

Според лекарите обаче покосените от заболяването са неколкократно повече, тъй като хората до последно се самолекуват у дома и отиват на доктор чак когато се убедят, че не могат сами да се преборят със заразата.

Паравирусите, риновирусите и аденовирусите, които ни мъчат в момента, ще се разпространят още повече в началото на седмицата, когато се очаква температурите да паднат до 15 градуса, прогнозира д-р Атанас Пелтеков, заместник-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. На пръв поглед те изглеждат безобидни, но удрят в ушите, довеждат до тежки бактериални инфекции и дори провокират пневмонии, ако не се лекуват навреме, предупреди специалистът.

Независимо че фалшивия грип, причинен от паравируси, аденовируси и риновируси е значително по-лек от зимния и не е смъртоносен, често пъти протича тежко. Висока температура и отпадналост освен хрема, кашлица и втрисания са сигурните признаци за заразата.

Вземайте прахчета срещу тежки настинки, повече витамини и минимум литър и половина чай на ден веднага, щом усетите неразположение. Ако обаче сте закъснели и заразата не е отминала след 48 часа, не отлагайте прегледа при лекар, съветва д-р Атанас Пелтеков.
Още от статията на „Монитор"

„Румен Порожанов: Има риск да загубим 100 млн. евро по програмата за селските райони", пише на първата си страница „Класа"
Има риск да загубим 100 млн. евро по оперативна програма „Развитие на селските райони", каза в предаването „Неделя 150" изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие" Румен Порожанов. По думите му в момента са договорени над 58%, а са разплатени 40% от програмата. Имаме договори за над 650 млн. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, без съфинансирането от наша страна, като до края на годината трябва да се разплатят проекти до 1 млрд. евро. „Проблемът е в изпълнението от страна на бенефициентите", обясни директорът на фонда. Според него при общинските мерки на програмата проблемът е в публичните закони за Обществените поръчки, а при частните бенефициенти - трудностите са при осигуряване на финансирането на проектите. Както обясни Порожанов, създаденият Гаранционен фонд към ДФЗ е осигурил по-голяма свобода да теглене на аванси, като освен банкови гаранции, работи успешно и схема за поръчители. „Големият проблем на програмата е т. нар. ос 2, където 25% от средствата трябва да са за агроекология. Истината е, че интересът на бенефициентите не е достатъчно голям и няма да успеем да усвоим всички средства. Както обясни още Порожанов, за публичните и общинските мерки по ос 3 са получени заявления за над 750 млн. лв. при бюджет от 260 млн лв. Заради големия обществен интерес към тези мерки, от фонда са поканили представители на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) да участват в класирането на общинските проекти, като целта е максимално бързо да се договорят средства, заяви шефът на фонда.

Предстои активна есен и зима за плащанията в Държавен фонд „Земеделие", каза още Порожанов. От 15 октомври до края на месец януари 2013 г. ще бъдат разплатени между 120 - 140 млн. лева по абсолютно всички схеми, свързани с животновъдството. Тези плащания са важни за фермерите заради сушата и недостатъчните количества фуражи тази година. Той допълни, че през месец декември ще бъдат разплатени всички агроекологични плащания, които са в размер на 140 млн. лева, което е два пъти повече от миналата година. Те включват проекти за агроекология, плащания за необлаготелстваните райони и по НАТУРА 2000. Най-големи са директните плащания, които са в размер на 500 милиона евро.
Още от статията на „Класа"

„Патентен данък и за такситата", четем в „Стандарт"
Идеята за връщането на патентния данък беше лансирана на среща между ръководството на транспортното министерство и таксиметровия бранш още през април 2012 г. Целта е чрез налога да бъде упражняван по-силен контрол върху пазара на таксиметрови услуги, защото в началото на всяка година нови фирми получават разрешителни, а в края й - изчезват и фискът губи пари, заяви тогава изпълнителният директор на ИА "Автомобилна администрация" Валентин Божков. Според представители на бранша патентният данък ще убие сивия сектор в бизнеса. Патентният данък беше премахнат от кабинета на Тройната коалиция от началото на 2007 г., когато водачите плащаха над 650 лв. годишно.

Вървим към варианта за въвеждането на патентен данък за леките таксиметрови автомобили. Това съобщи специално за "Стандарт" транспортният министър Ивайло Московски. Аз го наричам "лесен данък", тъй като гарантира вземанията от фирмите за таксиметрова дейност независимо от обема на приходите им, коментира Московски. В преговорите, които заедно с финансовото министерство водихме с всички асоциации на таксиметровите компании, срещнахме тяхното съгласие и мнение, че за тях това е най-приемливият вариант за облагане, каза Московски. При другата възможност - монтиране на касови апарати, свързани онлайн с НАП, както това стана в цялата търговска мрежа, винаги ще се търсят начини за укриване на приходи и надписване на разходи и ще се навлиза в една безкрайна спирала за доказване кое е разход, кое не е и пр., коментира още транспортният министър.
Още от статията на „Стандарт"

„Половин спасен завод", обобщава „Капитал Daily"
Името "Оловно-цинков комбинат" (ОЦК) вече е неточно и почти изпразнено от съдържание. Буквата "Ц" стана излишна, след като заради натрупани дългове цинковото производство, което е половината от бизнеса на кърджалийското дружество, при това по-жизнеспособната му част, беше продадено от кредитори и вече е с нов собственик - новорегистрираната "Хармони 2012".

Мощностите за олово си остават в дружеството под контрола на Валентин Захариев, но за да заработи тази част от завода, са нужни огромни инвестиции. Които явно са непосилни за собственика, натрупал през годините многомилионни задължения. Заради тях най-вероятно бъдещето на ОЦК е влизане в процедура по фалит.

За цинковото производство има вече обещание от новия собственик, че ще го модернизира и активите ще заработят. Срок естествено няма, но вероятно рестартът ще е след няколко месеца.

Операция кредитор - купувач

ОЦК не работи вече почти година и не обслужва дълговете си, които са около 300 млн. лв. В тази ситуация беше логично да се очаква кредиторите да предприемат мерки срещу завода. Това направи Първа инвестиционна банка, която през август започна процедура по продажба на активи чрез съдия-изпълнител. В самата обява не се посочваше кой от кредиторите е поискал разпродажбата, но според публикации това е ПИБ, която е получила изпълнителен лист от съда. ОЦК дължи на банката 54 млн. лв.

Резултатите от търга станаха ясни в петък. Любопитното е, че цеховете и земята бяха спечелени от фирма, свързана със самата банка. Общо три кандидат-купувача за цинковото производство на ОЦК се явиха в Районния съд в Кърджали. До истинско наддаване не се е стигнало, а търгът е продължил 15 минути - времето, през което са били отворени офертите с наддавателните предложения.

Купувач стана "Хармони 2012", която предложи 8.6 млн. лв. Самата банка също беше сред кандидатите с оферта от 8.5 млн. лв., а освен нея участваше и новоучредената през юли софийска консултантска компания "Файнанс енд кансалтинг" с оферта за 8.4 млн. лв.

Частният съдебен изпълнител продаваше половината от терена на завода, цеховете "Електролитен", "Мокро извличане", "Сярна киселина" и "Пържилен", както и 17 други сгради и права. Въпросните четири мощности представляват на практика цинковото производство на ОЦК - единственото, което би могло да заработи сравнително лесно.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Добрев видя още 50 г. живот за разпродадения ОЦК-Кърджали", информира „Сега"
Въпреки че ОЦК-Кърджали бе разпродаден на парче, икономическият министър Делян Добрев заяви, че с направените инвестиции дружеството може да работи още минимум 50 години. Според него обявяването на несъстоятелност няма да навреди нито на инвеститора, нито на работниците, които при подобна процедура ще бъдат обезщетени максимално.

Ресорният министър бе част от свитата на премиера Бойко Борисов, който в събота посети комбината. "Днес обявяваме, че този завод ще работи поне още 50 години и тогава пак ще ме поканите да го спасяваме. Както се бяхме разбрали, направихме всичко необходимо да осигурим първо пари - временно да сте по-добре. И трябва да ви кажа, че такъв батак, какъвто беше тази сделка или това състояние на ОЦК, просто може би да го запишат в учебниците по икономика да го изучават. Как може толкова големи български и световни банки да бъдат по такъв начин вкарани в подобна схема - над 300 млн. да се дадат за това предприятие!", заяви премиерът.

Макар да няма правомощия, при ОЦК-Кърджали правителството за пореден път се намеси в чисто търговски отношения между частни компании заради протестите на работниците, които не са получавали шест месеца заплати. В петък стана ясно, че част от комбината е купен от "Хармони 2012", зад която стои офшорната компания, регистрирана в Британските Вирджински острови "Хармони Холдингс Лимитид". "Хармони 2012" е с адрес в столицата, който според mediapool споделя с още 26 фирми, близки до Първа инвестиционна банка. До продан се стигна, защото собственикът на ОЦК Валентин Захариев спря да обслужва кредита си към тази банка.
Още от статията на „Сега"

„Найденов: Защитаваме тютюна в Брюксел", информира „24 часа"
Подготвяме много остра реакция срещу намерението на Европейската комисия да ограничи производството на ориенталски тютюни, каза пред "Фокус" земеделският министър Мирослав Найденов.

Сортовете, отглеждани у нас, може да бъдат засегнати заради обсъжданите промени в директивата за тютюневите изделия. Поправките ще бъдат обявени до края на годината. Сред идеите е да се забранят съставки, които задължително се използват при обработката на ориенталските тютюни.

Найденов обясни, че промяната ще засегне много хора в сектора и в кризата ще доведе до допълнителни проблеми. Най-силно ще пострадат Италия, България и Гърция, които са лидери в тютюнопроизводството. Ще застанем твърдо зад производителите и техния поминък, каза министърът. Днес той кани на среща всички български евродепутати, за да се изработи обща позиция за защита на тютюните. Утре министърът свиква в Гоце Делчев консултативния съвет по тютюна.

Найденов припомни, че от години има опити на Световната здравна организация да ограничи някои съставки на цигарите. Надяваме се, че и тази година поправката няма да мине. Затова е нужно и Европейският парламент да възрази, каза министърът.
Още от статията на „24часа"

„Плащаме първо най-старите борчове към хазната", съобщава „Монитор"
Хората ще трябва да плащат задълженията си към хазната, като започнат първо с най-старите борчове. Става въпрос за събираните от Националната агенция за приходите (НАП) вземания за данъци и задължителни осигуровки. Това предвиждат промени в Закона за ДДС, публикувани на сайта на Министерството на финансите. С тях ще бъде изменен и Данъчно-осигурителният процесуален кодекс, в който е определен редът за погасяване на публичните вземания.

От текстовете става ясно, че принципът на погасяване на най-старото задължение ще се прилага само ако има влязъл в сила акт на администрацията.

В момента хората могат да изберат кое от задълженията си към бюджета да платят първо, ако те се отнасят за същата година. Например всеки може да погаси най-напред пропуснатите здравни осигуровки и да възстанови правата си да ползва безплатно болнична помощ. Съответно може да отложи за по-късен период погасяването на забавените данъци. В проекта за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се предлага това да отпадне. Ако човек има няколко публични задължения и не може да ги плати наведнъж, първо ще се погасява това, на което срокът за плащане изтича по-рано. Така за да възстанови здравноосигурителните си права, човек може да плати по-голяма сума отколкото тази според реда в момента.

Правителството обяви идеята данъците и осигуровките да се погасяват в хронологичен ред още през пролетта тази година. Още тогава зам.-министърът на финансите Владислав Горанов коментира пред медиите, че не е коректно човек да не плаща нищо и ако му се наложи да влезе в болница, да направи няколко вноски, които иначе би отлагал.
Още от статията на „Монитор"

"Популярността на универсалния номер за спешни случаи 112 у нас нараства", показва проучване на проучването „Евробарометър", публикувано в „Класа"
80% от българските граждани над 15-годишна възраст заявяват, че в случай на нужда от пожарна, полиция или спешна медицинска помощ ще позвънят на универсалния номер 112.  Това показват данните от проучването „Евробарометър" проведено в страните-членки на Европейския съюз.

Европейският съюз и отделните страни-членки положиха специални усилия за разпространението и запознаването на населението с универсалния за Общността телефонен номер за спешни случаи 112. Целта е всеки европейски гражданин да може да потърси помощ в случай на неотложна ситуация на един номер, независимо в коя страна от Европейския съюз да се намира. Въпреки въвеждането на единния европейски номер, националните номера за полиция, пожарна и бърза помощ продължават да са валидни.

Понастоящем около половината от гражданите на Европейската общност заявяват, че биха се обадили на единния номер ако имат спешен случай. Номер 112 има най-висока популярност в Швеция, Финландия, Холандия и Дания  - между 92% и 96% от жителите на тези северноевропейски държави заявяват, че ако имат нужда от полицейска, пожарникарска или медицинска помощ ще я потърсят именно на единния европейски телефонен номер. Румъния също е сред страните с относително висока разпространеност на номер 112 - 91% от жителите на северната ни съседка имат готовността да съобщят за инцидент или друга ситуация на универсалния телефон.

Най-ниска е популярността на единния номер 112 в Обединеното Кралство и в Гърция. Едва 1% от британците и 2 % от гърците биха се обадили на 112 в случай на необходимост.
Още от статията на „Класа"