
Джобс е казал, че ако се спре използването на софтуера за възпрепятстване на копирането, познат като DRM (управление на дигиталните права), това ще е нещо добро както за потребителите, така и за музикалната индустрия. Аргументът му е, че до този момент той не е успял да се справи с онлайн пиратството.
Apple са компанията, разработила освен всичко друго и iPod. През последно врем към Apple бяха отправяни редица упреци, че музикалният им онлайн магазин iTunes продава музика, която не е съвместима с другите типове плеъри освен фирмения.
В тази връзка Джобс е казал, че критиците му ще сторят по-добре, ако се откажат от DRM. Това ще даде възможност на всички потребители на MP3 за достъп на музика от всички музикални магазини, включително и от iTunes.
„Това очевидно е най-добрата алтернатива за потребителите и Apple са готови да я прегърнат начаса (за удар на сърцето)", гласи изявлението на уеб сайта на Apple.
От пускането си през 2003, iTunes на Apple са продали 2 милиарда песни и са формирали 70% от музикалния пазар в САЩ. Ако стандартите за сигурност DRM се отхвърлят, Apple ще е в състояние да създаде система за даунлоуд, която ще може да работи и с други устройства освен iPods - включително и най-новия музикален плеър на Майкрософт Zune.
Джобс е отправил призив към четирите най-големи музикални лейбъли в света: Universal Music, EMI, Sony BMG Music и Warner Music, да започнат да продават музикалните си каталози без ограниченията на DRM.
Анализатор във Forrester Research казва: „Мисля, че Стив най-накрая казва нещо, което е искал да каже от много време. Това не са думи „от трибуната". Той наистина мисли, че това може да отвори пазара".