На трети декември той е подал иск в Иркутския съд, научаваме от lenta.ru . Митвол е убеден, че заводът трябва да се затвори, защото изхвърля в Байкал неочистени промишлени води.
Следващият ден министърът на природните ресурси Юрий Трутнев е заявил, че неговото ведмство ще повдигне иск срещу БЦБК за 474 млн. рубли.
След още един ден Грийнпийс подкрепи руските официални еколози: Байкал е най-големият резервоар на прясна вода на планетата. През 1996 г. е обявен за световно наследство от ЮНЕСКО.
Днес делото за замърсяването на Байкал влезе в Генералната прокуратура. Обвиненията са за използване на водни ресурси без разрешение и за изхвърляне във водите на замърсяващи вещества.
Всеки ден в езерото се изливат 120 хиляди кубически метра отпадни води. Комбинатът е единствения, който си позволява да изхвърля мръсни води в Байкал.
Проблемната ситуация е известна от 40 години. Необходимостта от продукцията на БЦБК е отпаднала още преди строителството на комбината да завърши, тъй като към края на 1960те години са се появили нови синтетически материали. Издавани са десетки постановления за ново профилиране на БЦБК, които не са изпълнени.
До 2007 година аргументите на Грийнпийс не са приемани сериозно. Но ако се съди по отчетите на министерството, борбата с БЦБК се води отдавна. Например през юли 2007 г. е трябвало да заработят канализационно-очиствателни съоръжения.
Обаче от БЦБК са заявили, че те ще се появят едва през есента на 2008 година, защото не са отпуснати средства от бюджета. По същата причина не работи и системата за затворен цикъл на водооборота.
През септември в БЦБК е имало авария, в резултат на която в Байкал попада смес от вода и пепел, за щастие безвредна. След аварията министерството прави забележка и налага глоба от 50 хиляди рубли (около $2 хил.) - комбинатът оспорва размера на глобата.
През октомври министър Трутнев е нарекъл ситуацията около Байкал безобразие и е заплашил със закриване на БЦБК, ако пречиствателните съоръжения не бъдат въведени в строй в най-скоро време. Най-скорото време се оказа месец и половина.
В комбината, който се управлява от компанията „Континентал мениджмънт", не са съгласни с екоминистерството. За всичко било виновно правителството. Подчертава се, че нито едно предприятие от Иркутска област няма разрешителни документи за водоползване, тъй като няма установен порядък за подготовка и сключване на договори.
Интересното е, че макар и неизвестен, „Континентал Мениджмънт" има силно лоби. Компанията действа от името на „Базов елемент" на олигарха Олег Дерипаска, един от най-лоялните на Кремъл милиардери. Тъкмо той каза през лятото на 2007 г., че е готов да предаде всичките си активи на държавата „ако е нужно".
Тоест Дерипаска ще даде и БЦБК „ако е нужно". От друга страна, докато няма необходимост, комбинатът ще се бори: изглежда предаността на Дерипаска открива значителни възможности за натиск върху държавните органи.