![](http://images.ibox.bg/2007/09/01/krava/256x194.jpg)
Най-съществената причина за вдигането на цената обаче е същата, която е вдигнала цената на много други продукти за бита: шеметно растяща глобална икономика. Покачващите се доходи в Китай, Индия, Близкия изток и Латинска Америка са направили от много бивши „бедни" средна класа и съответно са вдигнали изключително много потреблението на този основен източник на протеин.
Само за да се посрещне предлагането, на най-големия световен износител на мляко ще му трябва още еквивалентът на едногодишната продукция на Нова Зенландия. А това е много, много мляко. Защото страната е един от най-големите производители на млечни продукти в света и е на първо място в износа им.
Проблемът с млякото е, че то не е като петрола- не може да бъде трупано и складирано в големи количества. Дори най-трайният млечен продукт, който е млякото на прах, има определен срок на годност. Тази особеност възпрепятства износа да посрещне търсенето.
Друг проблем, работещ в тази посока е, че някои ключови държави са забранили износа на мляко, или са наложили високи такси за него. Примери са Аржентина и Индия.
Причина за скока в цената е и качването на цената на зърното. А това е продуктът, с който хранят кравите в най-развитите страни и региони в световен мащаб - САЩ, Европа, Канада и Япония.
Прогнозите са, че като цяло търсенето ще бъде посрещнато от привличане на инвестиции в този отрасъл, поради високите цени. Това важи за страни като Китай и Аржентина.
Други потенциални източници на този продукт са Индия и САЩ. Докато Индия обеща да премахне забраната за износ на мляко следващия месец, в Щатите субсидиите вече са по-малки отколкото цените навън, което стимулира износ.
Въпреки всичко обаче експертите са единодушни за едно - цените на млякото ще продължат да се покачват. Дори и в най-крайния случай, те никога няма да достигнат предишните си нива.