С налагането на по-голям държавен контрол над икономиките на държавите си, лидерите на Венецуела и Русия гребат с пълни шепи от капиталите, които рекордно високата цена на петрола им предостави почти безплатно. Рекордно високият жизнен стандарт и икономически просперитет и в двете страни се дължи именно на изгодната цена на енергийните суровини и на увеличеното потребление в световен мащаб.
Двамата президента обаче, не са единствените, които скачат срещу глобализацията. Военното правителство на Тайланд е наложило нови забрани върху собствеността на чужди компании в страната през изминалата седмица, а новият еквадорски президент Рафаел Кореа сподели, че може да спре да обслужва външния дълг на страната.
Президентът на Боливия Ево Моралес пък се опитва да накара енергийните компании Petrobras от Бразилия и Repsol от Испания да предадат на централното управление в страната, мажоритарния пакет от инвестициите си.
Докато националистическите правителства и тези с големи петролни богатства се наслаждават на момента, едновременно с това като непокорно куче хапят ръката, която ги храни. Това в един момент ще доведе до много по-малък обем чужди инвестиции в държавите им, а с това и по-слаб икономически растеж.
В своя реч от миналата седмица, Уго Чавес се зарече да национализира големите компании във Венецуела, както и да засили държавното присъствие в енергийния сектор на страната. Потърпевши от тези негови действия са световни гиганти като Exxon Mobil и ВР.
През това време, руският президент Путин затяга контрола над нефтения и газов сектор, като „изкупува" контролните пакети от собствеността на международните инвеститори в страната. Руската компания Юкос беше доведена до фалит именно от държавните органи в Русия, а след това разпродадена на части, в т.н. „приятелски кръгове".
Печалбите от добив и търговия с петрол на Венецуела за миналата година се оценяват на $50 млрд. Този източник на капитали е допринесъл за 50% от целия бюджет на страната, което пък дава огромна сила на президента Чавес да прокламира идеята си за „велик социализъм през 21 век".
Руският износ на енергийни продукти е финансирал едва 30% от държавния бюджет, като изигра важна роля за преобразяването на страната от затъваща икономическа сила в средата на 90-те до страна-кредитор с валутни резерви от $303 млрд.
Грубото отношение към чуждите инвеститори от изброените до тук държави, както и покачването на цените на енергийните суровини, рано или късно ще доведе до сериозна ответна реакция. Правителствата, които се опитват да препречат пътя на глобализацията, спечелиха най-много от нея, под формата на технически иновации, инфраструктурни инвестиции и създаване на огромен брой нови работни места.
Държавното присвояване на собствеността от чуждите инвеститори в някои страни, вече води до оттегляне на бизнес интересите от там, като рано или късно, това ще се усети доста силно от „твърдите лидери" на 21 век.
Само Левски
на 17.01.2007 в 23:37:15 #4ГЛУПАЦИ; ГЛУПАЦИ И ТАКИВА ЩЕ СИ ОСТАНЕТЕ. РУСИЯ И ПУТКИН СА НИЩО БЕЗ ЗАПАДНИ ИНВЕСТИЦИИ И ТЕХНОЛОГИИ В СИБИРСКИТЕ ПОЛЕТА. ЩЕ МРЪТ ОТ ГЛАД И ВОДКА ОНИЯ ПИЯНДЕТА.
aivanchev
на 17.01.2007 в 13:38:54 #3Изцяло съм съгласен с 1-ят коментар; точно така е. А тази 100% поръчкова статия от господата от Блуумерг ясно показва колко са безсилни всъщност поръчителите й. Те знаят, че каквото и да "предричат" техните ясновидци и "експерти", Русия например, никога, ама никога няма да е на сухо. И в буквалния, и в преносния смисъл. Просто защото нейните ресурси са наистина необозрими: ето, наскоро четох за новооткрито находище на газ Баренцово Море, което ще стигне за вътрешното потребление на Русия за следващите 50 години (а това е просто НОВО находище. Помислете за териториите на гигантска Русия, където човешки крак не стъпвал, а навярно няма и да стъпи) Точно защото Западът осъзнава крайната си безпомощност и зависимост от Русия, такива статии не са нещо необичайно, а ежедневие.
Неделчо Съботинов
на 16.01.2007 в 16:34:22 #2А когато този народ беше беден и немощен, а Западните компании дойдоха инвестираха и дадоха пари и работни места, тогава бяха добрички. Ама нищо нека ги изгонят, пък ще видим след няколко години колко е било правилно да се национализира сектора.
pallini
на 16.01.2007 в 16:17:46 #1Има страшно много цинизъм и надменност в тази статия.Интересно какво ще каже Блуумберг за нахапаната ръка, която посяга върху чуждо богатство на хиляди километри от дома си и има претенции кучетата, които пазят тия богатства да са без зъби и само да я лижат. Нещо не се връзва с реалността на деня и подигравките със страните на енергийните източници ще излезе скъпа на всичски. Блуммберг борави с материя наречена инвестиране на долари. Погледнете какво става в момента - долара нагоре, нефта надолу. Понеже това е стратегическа суровина, която се котира само в долари, печалбите на занимаващите се с нея стоят константа, независимо от движението на графиките. Веднага, когато спекулативно се провокира това движение, за да може да се увеличи вътрешното търсене в САЩ чрез засилване на долара и оттам на консумацията, страните зависими от цената на нефта станаха лоши, че искат сами да управляват доходите на страните си от богатствата на народа. Народ звучи старомодно, но е историческа категория, която има право на глас. Та тоя народ не хапе ръце, които го хранят, а ръце които го крадат и искат той да е без никакви възможностти за глас.