"Данъчен пакет 2014" е заглавиe от в. "Труд"
Общинският данък върху автомобилите най-сетне ще зависи от екологичността им. От 1 януари 2014 г. годишният налог ще се смъква с до 50% за возилата с мощност до 74 kW (100 конски сили), ако притежават евросертификат. Това предвиждат проектопромени на Закона за местните данъци и такси, публикувани вчера от финансовото министерство.
Най-голямо ще е облекчението за колите със сертификат "Евро 5" и "Евро 6". Те ще могат да свалят данъка си наполовина. За притежателите на "Евро 3" и "Евро 4" намалението ще е с 30%. Така налогът за един нов лек автомобил, съобразен с най-високите еконорми на ЕС, и с мощност 70 kW например ще падне от 133,28 лв. на 66,64 лв. за София (виж таблицата).
За автомобили с мощност над 74 kW обаче отстъпка не се предвижда, т.е. облекчението ще важи само за по-евтините базови модели на леките коли и малките градски возила. Но много нови модели с по-мощни двигатели, отделящи по-малко вредни емисии, няма да се възползват от облекчението.
Прочети още от в. "Труд"

"Продаваме кола без нотариус", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Да продаваме колата, без да се охарчваме за нотариус. Достатъчно ще бъде сделката да се завери в КАТ. Тази промяна е сред 88 мерки, чиято цел е да облекчат хората и бизнеса, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева. Целият пакет за намаляване на административната тежест бе гласуван от правителството вчера.

Други 40 мерки за облекчаване на режимите в строителството ще бъдат разгледани на следващото заседание на кабинета. Според Бобева отпадането на нотариалната заверка при прехвърляне на кола ще зарадва широк кръг българи, тъй като ще им спести време и пари. 150 хил. души на година пък ще бъдат облекчени с променената процедура по издаване на винетки за хора с увреждания. Вече ще е достатъчно те да отидат само веднъж до социалната служба и ще могат да получат винетките по пощата.

Прочети още от в. "Стандарт"

"1 нова кола на всеки 100 шофьори" четем на първа страница във в. "Монитор"
Само един от всеки 100 шофьори у нас кара нова кола. Това показват данните от статистика на КАТ, според която регистрираните в България автомобили до 5-годишна възраст са едва 75 хил. При пълнолетно население от близо 7 млн. души това означавало, че едва един процент от тях могат да си позволят лукса да шофират сравнително нова кола.
„От началото на годината до края на юли новозакупените леки автомобили у нас са 8900, а употребяваните - които за пръв път се регистрират в България и идват от други държави в Европа, са 108 хиляди", обясни главен инспектор Бойко Рановски от отдел "Пътна полиция", цитиран от БТА.
По думите му се наблюдавал лек спад спрямо миналата година, когато записаните нови леки коли у нас били 14 хиляди, а употребяваните с първа регистрация - 182 хиляди.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Фермери искат да се удължи забраната чужденци да купуват земя у нас", пише в. „24 часа"
Националната асоциация на зърнопроизводителите поиска с писмо до земеделския министър и депутати от Комисията по земеделие в парламента удължаване на мораториума върху придобиването на земеделска земя в България от чуждестранни лица, съобщават от организацията.
Фермерите настояват държавата да поиска от Европейския съюз продължаване на забраната, каквото разрешение вече получиха други страни членки на ЕС. Те мотивират предложението си за удължаване на преходния период за продажбата на земи на чуждестранни граждани с опасност от навлизане на спекуланти.
Прочети още от в. „24 часа"

"Кабинетът не посмя радикално да намали административното бреме" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Гордостта на първите 100 дни на правителството - сериозно намаляване на административната тежест, е на път да се окаже набор от половинчати мерки, по които има разногласия между самите държавни институции. Немалка част от предложенията ще имат спорен ефект и вероятно няма да влязат в сила заради съпротива от страна на заинтересованите страни.

В сряда правителството разгледа поредната порция от 89 мерки, които са предложени от министерства, областни и общински администрации и от бизнеса. Кабинетът "Орешарски" става поредното правителство, което създава работна група за обсъждане на електронното правителство. Най-вече е-услугите могат да намалят административното бреме, но досега всичко, направено дотук, по-скоро е безхаберно пилеене на пари. Правителството прие още на 1 август първия пакет от мерки за намаляване на административното бреме, но те още не са реализирани.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Държавата спъва арбитража за "Белене"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Ако досега е имало основателни подозрения, че БСП има стратегия за провал на арбитража за АЕЦ "Белене", то от тази седмица вече се появиха и доказателства за това. "При тези обстоятелства трябва да повторя, че продължително забавяне при решаването на този въпрос рискува да навреди на позицията на НЕК и в крайна сметка да стане причина НЕК да загуби този арбитраж за 1 млрд. евро с последиците, които може това може да има за НЕК и българската държава", се казва в писмо от Кристофър Сепала. Той е адвокат от кантората White&Case, която защитава НЕК в арбитража й с руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) заради прекратяването на проекта АЕЦ "Белене". Писмото бе разпространено от депутати от ГЕРБ, които тази сутрин заплашиха, че ще сезират прокуратурата. Бившият премиер Бойко Борисов заяви, че управляващите "си играят някакви игрички, които българинът няма как за пореден път да ги плати".

Адвоката кантора настоява НЕК да въведе процедура, която да позволи вземането на бързи решения за ангажирането на експерти и свидетели за арбитража. Окончателно материалите по делото трябва да бъдат предоставени в парижкия арбитраж до 25 октомври. От кантората казват, че до 2 септември не са получили отговор от министъра.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Земеделското министерство иска да наложи "свежи" продукти в големите вериги", пише в. "Сега"
Правителството обмисля нова възможност да подпомогне родното производство на плодове и зеленчуци. Търси се вариант от догодина доставките на свежи плодове и зеленчуци в търговските вериги да се правят от райони, отдалечени на не повече на 100-150 километра от магазина. Това каза вчера министърът на земеделието и храните Димитър Греков.

Неотдавна от агроведомството съобщиха, че се подготвя и специална наредба, която да даде точна дефиниция на "свежи" плодове и зеленчуци. Те би трябвало да са произведени в район, който не е отдалечен повече от 150 км от точката на продаване. Освен това трябва да са на щанда не по-късно от 5-6 часа след като са били откъснати. Плановете на министъра са да можем да избираме между три групи продукти в магазина - био, "свежи" и традиционни плодове и зеленчуци. Във Франция действат подобни правила, според които магазините предлагат определен процент "свежа" продукция, която е произведена в близост до търговския обект, аргументира се Греков.
Прочети още от в. "Сега"

"София смъмри Еврокомисията" пише в. „Труд"
Искът на Европейската комисия срещу България за нарушения на европейските разпоредби при цифровизацията на ефирния телевизионен сигнал е "недопустим поради неясно, неточно и непоследователно изложение на твърденията за нарушението". Това се казва в позиция на правителството по повод делото в Съда на Европейския съюз в Люксембург.
"България е взела необходимите мерки за преустановяване на твърдяното нарушение. То не е съществувало към момента на изтичането на предоставения срок за съобразяване с него", се казва в позицията на правителството. Затова кабинетът не приема твърденията на Европейската комисия, че последиците от нарушението ще имат продължително действие в бъдеще.
Прочети още от в. „Труд"

"Вдигат броя на общините с по-нисък данък печалба", четем във в. "Монитор"
Увеличава се броят на общините, които ще могат да си преотстъпват корпоративен данък. Така все повече фирми ще могат да получат отстъпка от този налог. Сега това се прави в райони, в които безработицата е над 35 на сто по-висока от средната за страната. От началото на 2014 г. обаче тази възможност ще важи и за общини, в които безработицата е с 25 на сто по-висока от средното ниво. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, публикувани на сайта на Министерството на финансите.
През миналата година в близо половината от общините в България равнището на безработица е било с над 35% по-високо от средното за страната. Това означава, че броят на регионите, които ще преотстъпват данък печалба, ще нарасне значително след приемането на промените.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Изоставени гъркини топят съпрузите си пред данъчните", пише в. „24 часа"
Кризата създаде нова мода в Гърция. Обидени и измамени гръцки съпруги и уволнени служители на фирми помагат на Службата за финансов контрол в залавянето на данъчните измамници. Излъганите или изоставени гъркини с удоволствие "споделят" тайните на своите богати мъже с бирниците за отмъщение.
Данъчната полиция е залята от сигнали по телефона или пощата, съдържащи гореща информация. Става въпрос както за анонимни, така и за поименни сигнали, отнасящи се до укриване на данъци, незаконно обогатяване, корупция, случаи за пране на пари, както и на луксозен начин на живот, който не може да се обясни с получаваните доходи.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

„Данъчните получават допълнителни правомощия за проверки", пише в. "Капитал Daily"
Мобилни екипи на Националната агенция за приходите ще могат да спират транспортни средства, които превозват рискови стоки откъм измами с ДДС. Те ще могат да пломбират заредените микробуси, да налагат запори върху рисковите стоки и да следят разтоварването им.

Това е малка част от новите правомощия, които ще получи Националната агенция за приходите (НАП), за да подобри борбата си с ДДС измамите. Те са вписани в проекта за допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и бяха разпространени от Министерството на финансите и би трябвало да влязат в сила от началото на 2014 г. А първите реакции на бизнеса са свързани с опасения, че новите правомощия на данъчната администрация може да не се използват добросъвестно.

В законопроекта не се посочват стоките с висок фискален риск. Те ще се определят от изпълнителя директор на НАП, като списъкът ще е публичен и ще се утвърждава от финансовия министър. По предварителна информация в него ще попаднат хранителни стоки, строителни материали и потребителска електроника - мобилни телефони, GPS устройства и др.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Монтюпе инвестира 100 млн. евро в Русе", пише в. "Стандарт"
300 нови работни места ще бъдат разкрити с новото разширение на завода за автомобилни части "Монтюпе" в Русе. Чрез новото хале с площ от 10 хил. кв. метра компанията увеличава с 50% производствените си мощности. По този начин заводът в Индустриалния парк на дунавския град достигна площ от 30 хил. кв. метра, коментира генералният директор на предприятието Микаел Бризон. Новото хале ще произвежда автомобилни части за "Рено", които ще се доставят в Турция, както и за "Волво", като те ще се изпращат в Швеция.
Френската компания за авточасти произвежда компоненти за автомобилните гиганти в Русе от 2008 г. насам.
Прочети още от в. "Стандарт"