„Данък "Земетресение" е водещото заглавие от първа страница на „Капитал Daily"
Задължителна застраховка за всички сгради, която да покрива и риска от земетресение, поиска министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Пред "Дарик радио" тя посочи, че предстои темата да бъде обсъдена на заседание на правителството. Освен застраховка сградите трябва задължително да имат и технически паспорти, от които да е ясно какво е състоянието им, смята министърът.

По закон в момента задължително е само застраховането на държавната и общинската собственост, но не и на частните имоти.  "Аз смятам, че всички сгради и независимо дали са частна или държавна собственост, трябва да имат задължително застраховка", коментира Лиляна Павлова. "За колата правим и задължителната гражданска, правим си и каско, а за жилището? Нали домът е нашата крепост, трябва да се грижим за него," обясни мотивите си Павлова.

Идеята обаче изцяло противоречи на пазарната логика - опазването на личното имущество не може да е задължение, то трябва да е право на избор. А и така потребителите ще бъдат наградени с поредния имуществен данък.

Усещане за déjà vu

Темата, която периодично се повдига в публичното пространство, доби актуалност отново след земетресението от 22 май и последвалите вторични трусове. Макар и да не доведоха до съществени разрушения, трусовете все причиниха  материални щети, чийто пълен размер все още се уточнява. Пред "Дарик" Лиляна Павлова съобщи, че дотук в регионалното министерство са постъпили искания за финансиране за възстановяването на щетите от 43 обществени сгради на територията на община Перник и 13 сгради в община Радомир.

"Всички тези 43 плюс 13 сгради са застраховани, но нямат клауза срещу земетресение, което е парадоксално", заяви Лиляна Павлова.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Харчим последните левчета", четем от първата страница на „Стандарт"
Българинът изтупа брашнения чувал с последните си левчета. С около 3 млрд. лв. повече пари сме завъртели в магазините през 2011 г. и първите три месеца на 2012-а. През миналата година в обращение са били 21,027 млрд., което е с 15% ръст спрямо 2010-а. Нови 347 млн. са изкарани от януари до април. Данните на БНБ са за банкнотите в джобовете ни и средствата в разплащателни сметки и овърнайт депозити. Това са парите, с които пазаруваме, плащаме сметки, фирмите се издължават помежду си. Оживлението обаче не означава, че сме забогатели, макар че налива вода в колелото на икономиката, коментират банкови експерти. Става въпрос за парите под дюшека, които вече се налага да бъдат извадени заради дълго отлагани ремонти и покупка на дрехи и обувки.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът драматично закъснява с новите оперативни програми", предупреждава от първата си страница „Сега"
Подготовката на новите оперативни програми и партньорския договор с Европейската комисия за периода 2014-2020 г. закъснява драматично. Документите, които ще се изпълняват от поне три правителства и по същество представляват програми за реформи на цели сектори, трябва да бъдат предадени в средата на следващата година, а работата по тях още не е започнала, показа проверка на "Сега". Така през 2013 г. правителството ще трябва едновременно да подготвя парламентарни избори, да договаря финансиране от 17 млрд. лв. и да усвои рекордна сума по настоящите оперативни програми.

Единствените ясни неща до момента са броят на оперативните програми за бъдещия период - 5 вместо досегашните 7, отговорните министерства и приблизителният ресурс, на който България може да разчита - 17 млрд. лв. Ясни са и тематичните цели, които са общи за целия съюз и целят да обвържат финансирането с поставените цели в стратегията Европа 2020, както и разпределението на парите по различните фондове. Сформирането на работните групи, които трябва да изготвят оперативните програми, обаче закъснява.

Министерство на регионалното развитие е единственото, започнало да сформира работната група за изготвяне на новата оперативна програма. МРРБ публикува покана към желаещите да участват неправителствени организации, от която става ясно, че екипът ще е готов към края на юни. Крайният срок за подаване на заявления е 14 юни, като се допускат НПО-та с поне 2 години дейност и опит в областта на европроектите. МРРБ обаче още не е пуснало покана за включване на представители на академичната общност. Критериите как да се излъчват те трябва да се изготвят от просветното министерство. До редакционното приключване на броя не стана ясно дали това е факт.
Още от статията на „Класа"

„Държавата вършее в царските гори" е водещото заглавие на „Труд"
и още дълго в съда. Това се подразбира от последните промени в Закона за горите, подготвени от ГЕРБ, според които държавата ще стопанисва гори, за които се водят съдебни дела с частни лица или общини.

Най-големият стартирал съдебен спор в момента е за 16 000 дка гори над Боровец и с. Бели Искър, за които тепърва бившият премиер Симеон Сакскобургготски трябва да доказва, че е собственик.

Приходите - в отделна сметка

Поправката предвижда съответното държавно предприятие да стопанисва спорните гори, докато съдът се произнесе с решение кой е реалният собственик. Приходите от изпълнението на лесоустройствените планове (дърводобив, събиране на билки и др.) ще се депозират в банкова сметка. Предприятието обаче ще си приспада разходите за стопанисването. Ако частно лице или община спечелят делото за собственост, натрупаната сума ще им бъде превеждана, но без лихва.

Новите правила са по предложение на депутатите от ГЕРБ Десислава Танева и Емил Димитров и най-вероятно още тази седмица ще се приемат окончателно в парламента. Танева не бе открита за коментар, тъй като се оказа извън страната.

От Агенцията по горите потвърдиха, че горските фирми ще стопанисват лесовете, докато текат съдебни спорове на частни лица или общини. Оттам се похвалиха, че наскоро са спечелили дело срещу община Белица. Сега стартирало такова срещу община Стражица.
Още от статията на „Труд"

„Жилището става офис само със съгласието на съседите" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
През последните години в столицата бяха изградени множество нови офис сгради. Кризата остави голяма част от тях незаети. Въпреки това все още има жилища, които заради местоположението си продължават да бъдат ползвани като офиси.

Промяната на предназначението на жилищни имоти в офиси е уредена от Закона за устройство на територията, обясни Рени Цоловска, старши брокер в отдел "Продажби" на "Явлена".

Тя обобщава стъпките, през които преминава процедурата.
Още от статията на „24 часа"

"Туризмът скочи срещу правилата за ДДС", четем в „Стандарт"
Туризмът скочи срещу новите правила за ДДС за бранша, които са в сила от 1 януари. Все още не са готови указанията за прилагане на закона за ДДС, което предизвиква истински хаос в тълкуванията на текстовете. В процеса на работата фирмите са констатирали и друг проблем, който в ерата на електронизацията ги кара да си разменят постоянно фактури.

Причината е, че екскурзии и ваканции могат да се продават единствено с фактура на компанията, която прави продукта. У нас туроператорите, които са достатъчно големи, за да имат собствени програми, да наемат чартъри и автобуси не са толкова много. Останалите играчи от бранша продават тези продукти, срещу съответната комисиона.

Законът обаче вече ги задължава да издават на клиентите си фактура от фирмата, чийто продукт е екскурзията и да получат обратно от нея фактура за комисионата си. Това отнема дни и клиентът трябва да си чака документа. Освен това касовият бон също трябва да бъде издаден от фирмата организатор. Така ако си купите екскурзия от Добрич, която е организирана от фирма от София, вие давате парите си и получавате договор-образец за сделката. Касовият бон и фактурата обаче пристигат или с куриер след дни, или в най-добрия случай електронно.
Още от статията на „Стандарт"

„Софтуер ще следи забавените заплати", информира „Сега"
От началото на следващия месец Главната инспекция по труда най-накрая ще има реална представа доколко фирмите, които дължат заплати на работниците, ги изплащат. От началото на юли софтуер, внедрен в информационната система на инспекцията, ще следи в реално време изплащането на възнагражденията в проверяваните предприятия, съобщиха от социалното министерство.

Софтуерът ще даде възможност да се наблюдава процесът и динамиката на изплащане на трудовите възнаграждения в проверените от инспекторите по труда предприятия: какъв е размерът на дължимите заплати, за какъв период от време е забавянето; изпълнени ли са в определения срок дадените от инспекцията предписания; кои работодатели как изплащат забавените заплати - дали се изплаща цялата дължима сума или частично; има ли нови работодатели със задължения към наетите от тях.

В момента инспекцията знае колко предприятия каква обща сума за заплати дължат. Това са т.нар. фирми под специално наблюдение, при които вече са установени нарушения при плащането на възнаграждения. При последващите проверки обаче инспекторите не могат бързо да установят кой какви мерки е предприел, тъй като данните, които ползват в самата инспекция, се вкарват ръчно. Тепърва софтуерът ще анализира в реално време дали фирмата е плащала заплати, или е нов нарушител.
Още от статията на „Сега"

„Фонд „Козлодуй" отпуска 120 млн. лв. за енергийна ефективност", съобщава от първата си страница „Класа"
120 млн. лв. за подобряване на енергийната ефективност на държавни и обществени сгради отпусна 23-тата Асамблея на донорите на Международния фонд „Козлодуй". Това съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Да защити проектите, за Лондон замина енергийният министър Делян Добрев. Той бе придружен от бившия си заместник и сегашен директор на АЕЦ „Козлодуй" Валентин Николов.

Общо 66 общини получават одобрение за финансиране на енергоспестяващи проекти за 217 сгради, съобщи още МИЕТ. Между тях са Софийският университет „Св. Климент Охридски" и болници, училища и детски градини в столицата и в цялата страна. Отпуснатите за тази цел средства са на стойност 35,5 млн. евро, или почти 70 млн. лв. Най-много пари са предвидени за големите градове, сред които Пловдив, Бургас, Стара Загора и други. По думите на Валентин Николов общините са предали проекти за всички свои и за държавните сгради, които се намират на тяхна територия.

Допълнително са договорени и 10,5 млн. евро, или малко над 20 млн. лв., за изграждане на енергийно ефективно улично осветление в 14 общини. Предвидено е да бъде подменено осветлението в София, Кюстендил, Добрич, Чепеларе и други средни и малки общини.

"Топлофикация-София" също ще получи финансиране от фонд „Козлодуй". За столичното парно са предвидени 1,5 млн. евро за финансиране на проектно проучване за изграждането на мощност за оползотворяване на горимите части (RDF) от отпадъци, които ще се произвеждат от бъдещия завод за отпадъци в София.

За дейности по извеждане на блокове I-IV на АЕЦ "Козлодуй" са подписани споразумения за близо 15 млн. евро, или около 30 млн. лв., съобщават от МИЕТ.
Още от статията на „Класа"

"Дават 120 млн. лева от фонд "Козлодуй" за саниране", пише „24 часа"
Проекти за над 120 млн. лв. по Международен фонд "Козлодуй" ще бъдат финансирани с европейски средства, съобщиха от министерството на икономиката вчера след заседание на донорите на фонда в Лондон.

На него министър Делян Добрев е защитил необходимостта от средства за енергийна ефективност и е убедил ЕБВР и донорите да не закриват т.нар. неядрен прозорец - дейности, несвързани с извеждането на реактори.

66 общини ще получат 35,5 млн. евро за саниране на 217 болници, училища и детски градини. Договорите ще бъдат сключени до края на лятото. Допълнително са договорени и 10,5 млн. евро за енергийно ефективно улично осветление в 14 общини.
Още от статията на „24 часа"

„Почти изгубено финансиране", разкрива „Капитал Daily"
България и Европейската комисия могат да влязат в съдебен спор заради спрените европейски средства за сероочистващите инсталации в пети и шести блок на ТЕЦ "Марица-изток 2". В момента София и Брюксел преговарят за размразяване на 36 млн. евро безвъзмездна помощ. Те бяха блокирани след проверка на Европейската служба за борба с измамите (OLAF ) по сигнал за измами при избора на изпълнител на проекта - консорциум между италианската Indreko и китайската Insigma. Според европейските регулации екосъоръженията трябваше да са налице още през 2007 г., но впоследствие държавната въглищна централа получи отсрочка до края на 2011 г.

Пари срещу емисии

По план инсталациите за абсорбиране на серния диоксид от пети и шести блок трябваше да се финансират с 36.1 млн. евро от предприсъединителната програма ИСПА, 34 млн. евро кредит от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и собствени средства на централата. В петък в. "Труд" съобщи, че всички пари от ЕС за този проект са спрени и загубени, защото изпълнителят неправомерно е използвал чужда технология.

Ако не бъде намерено решение, може да се стигне до дела в Съда на ЕС. Зам.-министърът на околната среда Ивелина Василева, която отговаря за европейските фондове в екоминистерството, не изключва евентуални съдебни битки на България срещу ЕК. "Това винаги стои като възможност, но такова решение не е взето", коментира тя пред "Капитал Daily". До дни българската страна трябва да представи в ЕК аргументите си за размразяване на парите, уточни Василева.

В Брюксел обаче не са толкова склонни да променят позицията си. "Мога да потвърдя, че тези пари ще бъдат спрени на основата на препоръки от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и OLAF. Българските власти могат да обжалват пред Съда на ЕС", отговори на запитване на "Капитaл Daily" Тон ван Лиероп, говорител на еврокомисаря по регионалната политика. От ЕК искат София да възстанови 12 млн. евро, изхарчени по проекта, но досега това не се е случило.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Лошите шефове в черен списък", пише на първата си страница „Монитор"
Работодатели, които бавят заплати, ще влизат в черен списък от началото на юли. Главната инспекция по труда (ГИТ) вече изработва софтуера за негативния регистър. Инспекторите ще гледат под лупа за какъв период и на колко служители се забавят възнагражденията. "Ще следим каква промяна се случва, изплащат ли се, или пак се натрупват нови задължения, тъй като досега няма такава статистика", обясни главният секретар на ГИТ Георги Милчин. Само за една седмица от инспекцията са установили

115 нарушения на заплащането на труда

От инспекцията настояват за законодателни промени в Наредбата за съдържанието и реда за изпращане на уведомленията за регистриране на трудови договори в Националната агенция за приходите (НАП). Предложението е работодателите да посочват продължителността на работния ден, а в случаите, когато тя се променя, шефовете да са задължени да изпращат ново уведомление. „С вписването на продължителността на работния ден и промяната на работното време ще можем да осъществяваме по-ефективен контрол и върху осигуряването на междудневните и междуседмичните почивки на работещите", обясни Милчин.

Три нарушения на трудовото законодателство бяха констатирани по време на проверка на ГИТ и НАП в столична пицария в петък. Инспекторите спипаха готвачите без трудов договор и непълнолетна сервитьорка без договори и разрешение за работа. Проверяващите ще сезират за нея прокуратурата, а на работодателя ще бъде наложена глоба между 1500 лв. и 15 000 лв.,

През изминалата седмица 60 инспектори и 30 данъчни са проверили 530 обекта в сферата на търговията, ресторантьорството и услугите. Установени са 80 души без трудови договори.

Най-много нарушения са регистрирани с работното време - 345.
Още от статията на „Монитор"

"3 моста ще се ремонтират без търгове", информира „Труд"
Правителството ще избере по бърза процедура чрез пряко договаряне фирмите, които ще извършат спешните ремонти на трите моста по магистралите "Хемус" и "Тракия". За рехабилитацията им бяха отпуснати 43 млн. лв. миналата седмица. Това стана ясно от изказване на шефа на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров пред БНР.

За останалите 8 проблемни моста, нуждаещи се от ремонт, ще се проведе обичайната конкурсна процедура, но това ще стане евентуално догодина, каза още той.

Лазаров обеща, че изборът ще бъде прозрачен. "Всички фирми, които подадат заявки за планираните спешни ремонти на мостовете и докажат капацитет за тази дейност, ще бъдат допуснати до процедурата за избори на изпълнители", зарече се той.

Държавата продължава да търси възможности по европрограмите, за да осигури близо 200 млн. лв., нужни за ремонт на всички съоръжения. След като миналата седмица стана ясно, че пари не могат да се вземат по програма "Околна среда", вчера министър Томислав Дончев посочи, че вариант може да е програма "Транспорт".
Още от статията на „Труд"

„Мобилните оператори мълчат с колко ще свалят цените", съобщава „Класа"
Мобилните оператори не казват с колко ще намалеят цените на разговорите след 1 юли тази година. В края на миналата седмица Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) получи разрешение от Брюксел да задължи компаниите, предлагащи такива услуги, да понижат тарифите за разговори на едро над два пъти. Поевтиняването при т. нар. терминиране ще стане факт от началото на следващия месец, като тарифите ще паднат от 13 на 5,5 ст. за минута. Така нивата ще бъдат дори под средните стойности за Европа, поясни Веселин Божков, председател на българския контролен орган КРС. Като цяло може да се очаква спад за крайните цени в рамките на 25 до 40 на сто от равнището им в момента, посочиха от регулатора. Според плана за поетапно понижаване на тарифите се очаква след началото на следващата година услугата да стане дори още по-евтина, отколкото е сега. Тогава таванът ще бъде 4,6 ст. на минута. В случай че мобилните оператори не се съобразят с новите изисквания и не намалят цените си на дребно, КРС може да предприеме мерки, за да регулира пазара.

Oт Vivacom коментираха за „Класа", че винаги са защитавали тезата за намаление на цените на мобилните услуги и за „отварянето" на мрежите на операторите, което е единствено в полза на потребителите. Според тях въвежданото от КРС намаление на цените на едро от 1 юли ще даде своите резултати след известно време и то ще се изрази в нови тарифни планове, които ще дадат възможност на хората сами да избират най-подходящата тарифа според потреблението им. От „М-Тел" считат, че цените трябва да се определят от конкурентната среда, която в България се определя като здравословна. Според тях всяка година у нас се забелязва намаление в тарифите между 15 и 20 на сто. От „Глобул" също застанаха зад предположението, че понижението в цените на едро ще доведе до поява на нови тарифни планове.
Още от статията на „Класа"