"Държавата прехвърля на частни фондове грижата за здравето на българите" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Нови идеи за промяна на модела на финансиране в здравеопазването са на път да направят системата още по-нестабилна и зле обезпечена. Още от догодина - през лятото, а най-късно до септември, 2% от здравните вноски ще бъдат прехвърлени към частните здравни фондове и с тях ще се покрива основният пакет от дейности в болниците. По този начин ще се въведе втори стълб на здравното осигуряване. Здравната каса пък ще получава останалите 6% от вноските, но с тях само ще се изявява като надзорник и ще доплаща на фондовете за направени от тях допълнителни разходи. Болниците ще сключват договори само с частните фондове, не с държавния. Това съобщи здравният министър Таня Андреева вчера.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Още 6 години евтин метан за колите" е заглавиe от в. "Труд"
Акцизът върху метана, ползван от автомобили, няма да бъде увеличаван в следващите 6 години - до 31 януари 2019 г., стана ясно в четвъртък на заседание на бюджетната комисия в парламента. Първоначално се планираше налогът да скочи от сегашните 4 ст./кг на 25 ст./кг, колкото е минималната ставка в ЕС.
На 8 август т.г. обаче България поиска разрешение от ЕК да прилага намалената ставка до 31 януари 2019 г. Аргументите ни са, че природният газ е най-екологично чистото автомобилно гориво и има голям социален ефект в България, защото се ползва в обществения транспорт.
"На 8 октомври т.г. имах среща със зам.-директора на Генерална дирекция "Конкуренция" в ЕК и получих уверение от него, че исканото разрешение от България ще бъде дадено", заяви пред депутатите зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
От 1 януари догодина обаче ще се повиши акцизът върху природния газ за стопански цели - от 10 ст. на 60 ст. за гигаджаул. От Агенция "Митници" обясниха, че няма алтернатива на повишаването, но не е ясно как точно ще се отрази на бизнеса. Газът за бита ще остане с нулева ставка.
Прочети още от в. "Труд"

„Ще се слагат сателитни чинии за селата без цифров сигнал", пише в. „24 часа"
С министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов разговаря Марияна Бойкова
- Г-н Папазов, хитът на седмицата са шофьорските книжки, купуването им и как ще го спрете това пазаруване.
- Въпреки многото мерки, които са вземани през годините за изпитите - видеонаблюдение, електронни решения, явно отново системата е пробита. Съществувала е сериозна корупционна схема при изпитите за шофьор. Тя е проста - предварително раздаване и отваряне на пликовете с листовки, които се попълват. Всички подробности ще ви бъдат показани утре.
- Това единични случаи ли са били, или е схема?
- По-скоро е било схема. Ще ви дам един пример как е ставало при кормуването -
настройвали са камерите в автомобилите така, че се виждат главите,
а управлението е по-скоро с педалите. Виждате, че на всяка мярка, която се предприеме, следва контрамярка. Не мисля, че с промените, които предприемаме, ще ликвидираме корупцията на 100%, но се надявам процентът да е близък до сто.
Прочети още от в. „24 часа"

"1000 лева за купена книжка" четем на първа страница във в. "Монитор"

1000 лв. струва купена книжка, съобщи шефът на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" Димитър Ганев вчера. Той разкри как е работила схемата за продажба на предварително попълнени листовки. Съществували две групи „правилни" хора - проверяващи от страна на автомобилната администрация и фирми, които участват в играта. Представителите на държавата трябвало да се паднат в групата с кандидат-шофьорите, които са си платили за услугата. Трикът с избора ставал по следния начин: разлепена картонена кутия се сгъва, без да се лепи. Така във вътрешните й страници, остават скрити джобчета от всяка страна. В тях се крият листчетата с имената на „правилните" служители на ДАИ. Служител на фирма за обучение, в чийто офис се провежда изпитът на „случаен" принцип, изтегля името, като знае от коя страна да бръкне. След това той раздава на курсистите, платили за „услугата" папки с предварително подготвени листовки. Пликовете в папките се разпечатват с макетно ножче преди теста, попълнени и белязани отвън.
След това с вярно попълнената листовка кандидатът застава пред куфара за електронно отчитане.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Проектирай центъра на София", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Ключови улици и зони на центъра ще имат нова визия. Общината обяви архитектурен конкурс за проекти за ново оформление на десетки обекти в идеалната градска част, групирани в четири точки. Идеята е те да се финансират по бъдещата европрограма "Региони в растеж". Според заданието на конкурса на одобрените проекти ще се даде публичност и те ще бъдат показани на столичани за обществено обсъждане. Едва след това ще бъдат сключени договори за детайлно проектиране.
Конкурсът е важен, защото много общински проекти от последните години бяха критикувани от граждани, архитекти и неправителствени организации за липса на публичност, идейност и лошо изпълнение.

Общината обещава да подпише договор за изработване на технически инвестиционен проект с излъчените победители. Има обаче голямо "но", ако се съди по предишни състезания, в които журито не се произнасяше категорично по проектите, а си оставяше вратичка за изход, като даваше по две втори награди на колективите. Което автоматично дава правото на общината да не сключва договор с определен проектантски екип, а да вземе самостоятелно решение, различно от представените в конкурса, се опасяват от проектантски организации.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Данък здраве в частни фондове", извежда на първа страница в. "Стандарт"
2% от данък здраве може да влизат в частни фондове. Така те ще плащат част от медицински дейности, които в момента покрива изцяло държавната здравна каса. Остатъкът ще се поеме от НЗОК. Това е вариантът, който засега най-много сме харесали с премиера Пламен Орешарски, имаме и други, съобщи министър Таня Андреева вчера. Проектът предвижда частична демонополизация на касата от юли догодина. Управляващите искат болниците да могат да сключват договор с всички фондове наравно с НЗОК. При този вариант касата ще има надзорна и дофинансираща функция, обясни д-р Андреева. Това е само един от вариантите, търсим най-добрия, коментира шефката на здравната комисия в НС Нигяр Джафер. Не съм запозната с идеята, за мен по-добре фондове да покриват неща, които в момента касата не плаща, като медицинските изделия и някои скъпи лекарства, заяви пък директорката на НЗОК Румяна Тодорова.
Прочети още от в. "Стандарт"

„И бюджет 2014 ще е без реформи", пише в. "Сега"
Бюджет 2014. Това трябва да е бюджетът на възстановяването на икономиката, на засилването на растежа, на намаляването на безработицата, на връщането на инвеститорите в България. Финансовият министър Петър Чобанов предвижда ограничаване на административната тежест за бизнеса и гражданите, свиване и преструктуриране на публичните разходи, за да се освободи място за инвестиции. Според него стабилността и подобряването на законодателството ще бъдат основни движещи сили за икономическото възстановяване догодина. По думите му те ще доведат до увеличаване на вътрешното потребление и оттам до ръст на инвестициите в страната.
Всичко това звучи чудесно. Но дали е осъществимо и по-важно - дали в бюджет 2014 ще влязат необходимите мерки за осъществяването на тези цели?

Последната актуализация на бюджетната прогноза за 2014 г. беше направена от служебното правителство, а следващата ще бъде готова в края на октомври. Засега Чобанов работи с данните от април. Какво включват те? Очаквания за ръст от 1.8 % на брутния вътрешен продукт през 2014 г. С
Прочети още от в. "Сега"

"Режат с 10 - 13% парите на министерствата" пише в. „Труд"
Управляващите смятат да орежат бюджетите на министерствата догодина средно с 10% в сравнение с т.г., научи "Труд". При някои ведомства съкращението ще бъде по-голямо - до 13%, като единствено образователното министерство ще получи повече пари спрямо 2013 г. - с около 80 млн. лв.
Очаква се мярката да освободи ресурс за около 500 млн. лв. С цел икономии се предвижда и закриване и сливане на агенции.
В същото време министерствата разчитат на допълнителни средства догодина. Например Министерството на отбраната настоява да получи с 200 млн. лв. повече, БНТ и БНР - с по 15 млн. лв. допълнително, и т.н. Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев пък обясни, че ведомството му ще запази бюджета си, въпреки че от него ще излязат ГДБОП и ДАТО.
Прочети още от в. „Труд"

„"Бургаски корабостроителници" по пътя на несъстоятелността", пише в. "Капитал Daily"
Нов собственик и поемане по път към несъстоятелност. Това са двете новини за "Бургаски корабостроителници", които стават ясни от вписвания в Търговския регистър. Интересното е, че и предприятието, и кредиторът, поискал процедура по фалит, са все фирми от доскорошната орбита на Васил Божков. Сега новите двама герои в бъдещето на корабостроителницата са кредиторът "ПСТ холдинг" (който бе от групата на Божков, но през пролетта беше закупен от компания, свързана с Първа инвестиционна банка) и неизвестна кипърска офшорка, която контролира 80% от собствеността в бургаското предприятие.

Който и да е новият собственик, сега в дружеството има назначен временен синдик - Цветан Банков. А това означава, че кредиторът може да спира всяка сделка на мениджмънта. С други думи, имуществото е под контрола на ПСТ и сделки с основния актив - земята от над 500 декара, са невъзможни без негово съгласие.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Договори скараха парното и абонатите", четем във в. "Монитор"
Лют спор се разгоря на енергийната комисия в Народното събрание вчера. Топлофикациите и представителите на гражданските организации не можаха да се обединят около казуса дали гражданите могат да сключат индивидуални договори с парно-дружествата. Или пък трябва да продължат да работят на база договори при общи условия, както е в момента.
От гражданските организации поискаха незабавно индивидуални договори с право на прекратяване от страна на абонатите. И заплашиха, че ще започнат да режат тръби.
До тази крута мярка щели да прибегнат, ако след обсъжданията на предложенията за промени в енергийния закон комисията не излезе с текст за индивидуални договори.
Шефът на столичната топлофикация Стоян Цветанов каза, че физически той може да има 436 хил. договора с клиентите на дружеството, но
технически това не било възможно
От „Далкия-Варна" обаче обясниха детайлно защо сключването на такива договори няма как да стане в сградите етажна собственост. Според представителя на варненската топлофикация вътрешната отоплителна инсталация е обща собственост и разходите по нея, каквито са загубите по сградната инсталация, трябва да се поемат от всички. Освен това в индивидуалните договори се записва, че се плаща за доставено количество топлоенергия. При сградите с вертикални щрангове, които имат топломер само в абонатната станция, такова измерване няма как да стане.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„500 нови работни места разкрива завод за авточасти в Русе", пише в. „24 часа"
Петстотин души ще бъдат назначени в нов завод за авточасти в Русе, чиято първа копка беше направена днес. Инвеститор е германската компания "Витте аутомотив" (WITTE Automotive), която се занимава с производството на дръжки за врати, ключалки и заключващи системи за автомобили. Дъщерното дружество "ВИТТЕ Аутомотив България" ЕООД е обявено за инвеститор клас А с проекта за четири сгради с площ по 10 000 кв.м..
Компанията ще произвежда в Русе електронни и механични части и компоненти за автомобилната индустрия Инвестицията само за първия етап - до края на 2015 г., ще надвиши 10 млн. евро. Дотогава ще бъдат изградени административна и производствена част със застроена площ от около 11 500 м2. включително и логистична инфраструктура.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Акциз вдига цените на цигарите ", пише в. "Стандарт"
Местата, където се продават цигари, ще бъдат намалени, а депутатите ще подготвят план за вдигане на акциза за тютюневите изделия, като това може да стане още от началото на 2014 г. Това стана ясно на заседание на бюджетната комисия към парламента. Акцизът на цигарите да се вдига плавно до 2018 г., когато трябва да достигнем минималните нива за ЕС, предложи Петър Ганев от Института за пазарна икономика при обсъждане на промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Целта е цената на цигарите да не се вдига рязко, за да се ограничи и резкият скок на контрабандата. Предложението беше подкрепено от представители на тютюневата индустрия и от депутатите, които се ангажираха да изготвят план за вдигане на акциза преди второто четене на промените в закона. За да се повишава плавно акцизът, всяка година цените на цигарите трябва да се вдигат с по 15-20 ст., сочи анализ на Индъстри Уоч. В проекта на МФ се предвижда акцизът за 2014 г. да остане без промяна. Сега депутатите трябва да решат с какви стъпки и откога акцизът ще бъде повишен.
Прочети още от в. "Стандарт"