Днес, когато градът чества своя празник, за целите и посоките на развитие на общината, разговаряме с кмета на Разград, Денчо Бояджиев
Г-н Бояджиев, днес е Денят на Разград. С какви мисли и чувства посрещате празника ?
28 януари е паметна дата в историята на нашия град. На този ден преди 135 години воините на княз Дондуков-Корсаков освобождават Разград. Свободата идва след петвековно робство и градът поема съдбата си в свои ръце. Затова преди 20 години разградчани избраха тази дата за свой празник и всяка година с благодарност отдават почит на своите освободители.
Винаги в навечерието на празника аз мислено се връщам назад във времето и правя своята равносметка като разградчанин. За да видя как се променя моят град, как изглежда днес и в каква посока ще се развива утре. Гордост, удовлетворение, че работя за Разград и огромна отговорност за неговото настояще и бъдеще - така накратко мога да опиша мислите и чувствата, които изпитвам на този ден.
Какво ще предложите на жителите и гостите на града за празника?
Общинската администрация винаги се е стремяла да подготви добре този важен за всеки разградчанин ден. Стана вече традиция за всяко крупно събитие, което се случва в Разград, ние да внасяме нови елементи, да експериментираме и да показваме различни неща. Така ще е и тази година. Празничните прояви стартираха още от 23-ти. Акцентът, разбира се, ще е днес, на самия ден.
Празникът ще започне с тържествен водосвет в храма „Св. Николай Чудотворец" и детско парти за децата, родени на 28 януари, които са и мои кръщелници. На тържествена сесия на Общинския съвет ще бъдат определени новите почетни граждани на града. Следобед в къща-музей „Анание Явашов" ще бъде открита изложбата „Национално-освободителните борби в Разградско и освобождението на Разград". Новият елемент в програмата е факелното шествие на полковите икони по булевард „България" и въвеждането им за поклонение в Мавзолея-костница.
Вечерта на пл. „Възраждане" ще се състои общоградското тържество, което ще завърши с ритуал за поднасяне на венци и цветя и илюминации. Празничните изяви продължават и на 29-ти януари с изложбата „Руско-турската война в творчеството на руските и българските художници" на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа". На специална церемония в Общинския културен център ще бъде връчено отличието „Почетен гражданин на Разград", а след това разградчани ще могат да се насладят на изкуството на фолклорен ансамбъл „Тракия" от Пловдив.
В каква посока ще върви Разград през следващите години?
Започнах третия си мандат с конкретна и реалистична програма, съобразена с нуждите на моите съграждани и с възможностите на общината. Нашата цел е, независимо от трудностите, въпреки кризата, Разград да подобрява условията си за живот и за бизнес и да продължава да се развива възходящо.
За мен в политиката на общината всички сфери са важни, те са взаимно свързани и всяка оказва влияние върху останалите. Работим на пълни обороти с конкретни приоритети.
Най-важният от тях си остава създаването на инфраструктура, условия и предпоставки за развитие на икономиката и допълнителни стимули за бизнеса във всички населени места от общината. В момента в процес на изпълнение са 10 проекта по Оперативните програми на ЕС. Очакваме становища на оценителните комисии за две подадени проектни предложения.
Разкажете нещо повече за тези проекти?
Продължаваме работата по рехабилитацията на уличната мрежа в населените места, а за това са необходими огромни финансови средства - за цялата община това са около 65 млн. лв., които не са по силите на общинския бюджет. За тези седем години, откакто съм кмет, сме вложили 13 млн. лв. в улична и пътна инфраструктура - с банков кредит, по европейски проект и общински средства. Въпреки това е крайно недостатъчно, но такива са възможностите на общините на този етап.
Смятаме да инвестираме средства в пълно обновяване на центъра на града, като преди броени дни кандидатствахме с проект по ОП „Регионално развитие" за близо 5 млн. лв.; в благоустрояване на средата в най-големия жилищен комплекс „Орел"; в инфраструктурата на бизнес зона „Перистър"; в изграждане и реконструкция на пешеходно-мостови съоръжения, велоалеи; в обновяване на градския парк; в зоната за отдих „Пчелина". Намерихме решение за ремонт и саниране на спортна зала „Абритус".
В момента провеждаме консултации с УО на ОП „Околна среда" за етапно финансиране на проект за изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на неопасни отпадъци от регион Разград. Техническите проекти са изготвени по ОП „Околна среда", като стойността за реализацията им възлиза на над 40 млн. лв. Приключваме рекултивацията на съществуващото общинско депо за битови отпадъци.
През 2012г. внесохме необходимата документация за финансиране на обекта от ПУДООС. От особено значение за нас са и културната, образователната и социалната сфери, където работим по вече спечелени проекти. Много важен приоритет е запазването на финансовата стабилност на общината. Ще компенсираме недостига на средства с привличане на инвестиции от външни източници - предимно по проекти и програми на ЕС, ще разширим обхвата на публично-частните партньорства и ще използваме гъвкави механизми за кредитиране на общинските приоритети.
Осигуряването на условия за стабилно икономическо развитие, разумната и компетентно водена финансова политика, надграждането на постигнатото във всички сфери през годините - това са здравите основи, върху които продължаваме успешното и устойчиво развитие на община Разград.
Какво ще пожелаете на разградчани за празника ?
Бих искал да благодаря на моите съграждани за честния труд и всеотдайност в името на нашия град. От сърце желая на всички да са живи и здрави, да не губят оптимизма си и да продължим заедно да правим Разград още по-добро място за живеене.