За успехите на футболния клуб и как се стигна до тях, за това че Разград не е само „Лудогорец", разговаряме с кмета Денчо Бояджиев

Г-н Бояджиев, за „Лудогорец" вече говори цяла България. За трети път отборът е шампион на страната и за втори - носител на Купата на България. Спечелихте и престижно отличие за подпомагане и развитие на спорта. Къде поставяте акцента в тази дейност?

Един от приоритетите в моята работа и в работата на общинската администрация е било трайното решаване на проблемите на младежта и спорта. Въпреки финансовия недоимък, общинският бюджет подпомага развитието на 22 спортни клуба. Безспорно е, че през последните три години „черешката на тортата" са изключително актуалните, а бих ги нарекъл и фантастични успехи в реализацията на проекта ФК „Лудогорец 1945". „

Това е може би единственият в момента в България нарицателен пример какво трябва да бъде отношението и симбиозата между общинска администрация, бизнес и спортно ръководство за развитието на един спорт. ФК „Лудогорец 1945" стана емблема и гордост не само на моите съграждани, но и емблема на факта, как трябва да се работи целенасочено за постигане на висшите цели в един спорт.

Обществеността на Разград разполага с прекрасно спортно съоръжение, каквото е общинският стадион „Лудогорец Арена", който догодина ще има изцяло нова визия. ФК „Лудогорец 1945" изгради и ползва най-модерната в България спортно-тренировъчна база „Гнездо на орли". Убеден съм, че това е най-големият подарък, който получиха моите съграждани през последните три години. Вярвам, че този заразителен наш пример ще се мултиплицира и в други населени места, които се отнасят с обич към футбола. Сигурен съм, че това е пътят България да върне своята европейска и световна слава в сферата на спорта и не само на футбола.

И все пак, Разград не е само „Лудогорец". Какви проекти се изпълняват на територията на общината ?

Със задоволство мога да отбележа, че през първия шестгодишен програмен период - 2007 - 2013 г., Община Разград кандидатства, защити и реализира 39 проекта по различни национални и международни програми, от които 25 - по Оперативните програми на ЕС. Общият размер на договорените средства е над 100 млн. лева.

Фокусът и усилията ни през тази година са насочени към навременно и качествено реализиране на 10 проекта. Най-крупният от тях е в сферата на културната инфраструктура и е свързан с развитието на туризма. Това е проектът „Абритус - мистика и реалност" по ОП „Регионално развитие" на стойност над 6 млн. лв. Реализацията на проектните дейности ще вдъхне нов живот на най-значимия културно-исторически обект в Разград - АИР „Абритус", ще го направи модерен, с уникални атракции и разнообразни възможности за посетителите, а градът ще се превърне в привлекателна туристическа дестинация.

Скоро предстои да започнат строителните дейности по проект за създаване на зелена и достъпна градска среда по ОПРР на стойност 5 млн. лв. С неговата реализация централната градска част на Разград ще придобие съвременен европейски облик.

Приключихме дейностите по проект, свързан с повишаване енергийната ефективност на образователната инфраструктура, по който 6 градски и едно селско училище бяха санирани, с подменени дограми, отоплителни инсталации, котли, осветителни тела.

По друг проект на стойност 1 780 000 лв. отвориха врати два Центъра за настаняване от семеен тип и едно Защитено жилище за деца и младежи с увреждания.

Кажете нещо повече за вашите намерения и планове за следващия програмен период 2014 - 2020 г.

Разград вече разполага и с Интегриран пран за градско възстановяване и развитие. Три са направленията, по които ще се работи и по които планираме да бъдат инвестирани над 100 млн. лв. през следващия програмен период 2014 - 2020 година. Първото е за цялостна рехабилитация на най-големия жилищен комплекс в града - ж.к. „Орел". Второто е за изграждане и реконструкция на широк градски център, а третото - за подобряване на условията в промишлените зони.

По публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите" получихме одобрение за финансиране на три проекта на обща стойност 5 300 000 лв. Три милиона са средствата за реконструкция и модернизация на стадион „Лудогорец Арена". Един милион е предназначен за доизграждане на инфраструктурата на територията на бизнес зона „Перистър". Третият проект на стойност 1 300 000 лв. е за рехабилитация на уличната инфраструктура на двете промишлени зони в града.

Предстои да внесем предложение в Общинския съвет за поемане на инвестиционен кредит в размер на 7 млн. лв., от които 5 милиона ще бъдат вложени в изграждане на пътната инфраструктура в общината, а останалите два милиона ще използваме за финансиране на строителство на различни обекти, които по една или друга причина не бяха обезпечени финансово.

С една дума - работим на пълни обороти. Най-голямото предизвикателство за мен продължава да е изграждането на Разград като модерен град, в който и млади, и стари живеят добре. Сигурен съм, че той все по-необратимо ще се превръща в привлекателно място за живот, бизнес и туризъм.