„Докторите с рейтинг", четем от първата страница на „Стандарт"
Най-добрите лекари и клиники да бъдат класирани в топлиста. Това предлага шефът на университетска болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. Класация на водещи специалисти и болници отдавна има в САЩ и така пациентите се ориентират по-лесно кого да изберат, аргументира се кардиохирургът в интервю пред "Стандарт". Според него трябва да се създаде Лекарска камара, която на всеки 3 години да оценява работата на докторите и клиниките според броя операции, квалификация и резултати от лечението. Камарата ще може да отнема правото за работа при лоши резултати и груби грешки, предлага още проф. Начев. С идеята му вече са запознати Българският лекарски съюз и здравното министерство.
И без камара ние имаме ресурс за оценка на лекарския труд, коментира зам.-шефът на БЛС д-р Юлиян Йорданов. Той обяви, че съюзът рестартира програмата за продължително обучение, която се провали преди време.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Само Русе, Добрич и Пловдив вдигат местните данъци и такси в кризата", обобщава от първата си страница „Сега"
В продължаващата криза повечето общини се въздържат да товарят семейните бюджети с по-високи местни данъци и такси. Засега само в Русе, Добрич и Пловдив са пристъпили към увеличаване на данъчната тежест за гражданите си, показа проверка на "Сега". Две общини - София и Бургас, дори намаляват някои данъци. Облекчения обмислят във Велико Търново и Варна.
Най-тежки промени ще има в Русе, тъй като там се вдигат основните местни данъци. Данък сгради за гражданите се увеличава от 1 промил на 1.2 промила върху данъчната оценка на имотите. За фирмите обаче налогът се намалява от 1.3 на 1.2. "Изравняваме данъка, за да няма дискриминационен елемент между двата сектора", обясни пред "Сега" зам.-кметът по комунални дейности на Русе Свилен Иванов. Според него тази промяна няма да повлияе на данъчните приходи на общината и те ще запазят нивата си от т.г. Увеличение има и на основната такса за гражданите и бизнеса - такса смет. За гражданите тя се вдига от 1.2 промила на 1.38, а за фирмите - от 4 на 4.2 промила.
Зам.-кметът на Русе обясни наложителността на това увеличение с отчисленията, които общините са длъжни да правят от началото на тази година, за да се събират средства за инсталации за битовите отпадъци. С промяната в закона за управление на отпадъците през 2012 г. всяка община трябва да плаща 9 лв. на тон депониран боклук (при 3 лв. сега), а до 2015 г. таксата трябва да стане 35 лв. "Предполагам, че всички общини ще вдигнат таксата", коментира още Иванов. Засега обаче Русе и Добрич са единствените градове, които ще предприемат тази стъпка, въпреки че всички общини правят такива отчисления. В Добрич такса смет се вдига само за гражданите - с 0.5 промила до 2.5 промила върху данъчната оценка на имотите. През 2010 г. таксата отново бе вдигната с половин промил. Такса смет за фирмите остава 4 промила, като не е променяна от 2009 г. Други данъчни промени не се предвиждат, обясниха от кметството.
Още от статията на „Сега"
„Над 100 т злато откриха канадски компании край Ракитово и Трън", информира от първата си страница „Класа"
Открити са нови две находища на злато у нас, чиито геоложки запаси се оценяват на 107 т. Залежите са край пазарджишкия град Ракитово и Трън, съобщи Ивайло Илиев от отдел „Разрешения" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. По думите му в Ракитово залежите се оценяват на 7 т злато и 100 т сребро, а в Трън са за 100 тона злато. Терените се проучват от две дъщерни фирми на канадската компания „Юромакс Рисорсиз". „Трейс Рисорсиз" работи в Ракитово, а „Евромакс Сървисиз" - край Трън.
Илиев уточни, че двете компании проучват районите от седем години и сега са поискали икономическото министерство да регистрира геоложките им открития. Това ще позволи още една година фирмите да проучват взетите на концесия площи и след това да заявят търговско откритие - тоест да преценят дали ще е рентабилно да се добива злато там. От МИЕТ обясниха, че след регистрацията на търговско откритие ще има повече яснота какви точно са количествата ценни метали в двете находища.
В България в момента се експлоатира само златната мина край Челопеч, а нейн концесионер е канадската компания "Дънди прешъс метълс". Дружеството получи и концесия за добив на злато край Крумовград въпреки протестите на местните хора и неправителствени и еко организации.
От началото на годината от икономическото министерство са събрали 60 млн. лв. приходи от концесионни такси. Това е с 50% повече от предвиденото в бюджета, твърди министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той заяви, че 22 млн. лв. от тези приходи ще отидат за общините, на чиито територии са концесиите. Откакто бе създаден Единният орган за управление на подземните богатства, са били предоставени 70 концесии за добив, обясниха от МИЕТ.
Още от статията на „Класа"
„Бизнес със защитени животни лъсна в нета", съобщава от първата си страница „Монитор"
В интернет редовно се предлагат за продан защитени животни. Това призна вчера шефът на Дружеството за защита на птиците Петър Янков. Преди десетина дни служители на Столичната инспекция по опазване на околната среда и водите спипаха предприемчив ловчанлия, решил да изтъргува в мрежата маймунка от вида „Зелена морска котка". За рядкото животно той поискал 2800 лв.
Двамата инспектори се представили за семейство, което търси маймунка за дъщеря си. С пазарлък дори успяхме да смъкнем цената до 2300 лв., разказва Жанета Атанасова от инспекцията. Тъкмо тя изиграла ролята на любящата майка. След намесата на криминалната полиция на пишман търговеца е съставен акт, който предвижда глоба от 2000 до 3000 лв., а животинката е приютена в спасителен център.
Преди няколко месеца при подобен сигнал, докато инспекторите тропали на вратата, търговецът успял да пусне на свобода друга маймунка. Тя така и не била намерена, признава Жанета Атанасова. Законът за защита на животните не допуска внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на полумаймуни и маймуни от разред примати и на диви котки с изключение на зоологически градини и спасителни центрове. Но въпреки това търговията с тях върви.
От 430 вида птици, които живеят у нас, 410 са защитени, твърди Петър Янков. Затова многобройните сайтове, които търгуват с птици, лесно могат да нагазят закона. Според орнитолога последната мода е да се ловува и съответно търгува със защитените дребни соколи. Освен птици в мрежата се продават и всички такъми, необходими за този вид лов. Той обаче е забранен най-малко от два закона. Много чести са нарушенията и с екзотични и редки папагалчета.
В началото на годината бяха спасени над 100 дребни пойни птички от защитените видове като щиглец, скатия, конопарче и др. Пойните птички често се изнасят в Италия, защото там били смятани за деликатес, твърди Янков.
Още от статията на „Монитор"
"Бойко Борисов: Ако слушаме Първанов, внуците ни ще са без пенсии" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Аргументите на Георги Първанов обричат бъдещите поколения да нямат изобщо пенсии. Така премиерът Бойко Борисов коментира пред "24 часа" наложеното от президента вето на законодателните промени в пенсионната система, одобрени миналата седмица от парламента.
Споделям необходимостта от реформи, но приетият Закон за бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2012 г. е едностранен отказ на управляващите от поетите и нормативно установени задължения и в противоречие с утвърдените принципи на социалния диалог, посочва в мотивите си Първанов. Според него новите разпоредби не само не отговарят на обществените очаквания, но отнемат и накърняват съществени социални придобивки и права на гражданите.
Сред тях са отпадането на т.нар. швейцарско правило за индексация на пенсиите и решението те да се осъвременяват само с процента на инфлацията. За президента е неприемливо и увеличението на срока за изчисляване на обезщетенията при временна нетрудоспособност, майчинство и временна безработица с по 6 месеца. Първанов смята, че то ще доведе до намаляване на размера на обезщетението на болните, майките и безработните, тъй като в криза и растяща безработица е трудно да се задържиш 18 или 24 месеца на добре платена работа.
Президентът не приема увеличаването на пенсионната възраст с 4 месеца от догодина. Според него решението е финансово необосновано и социално нецелесъобразно. "Публично съм отстоявал и своята позиция, че вдигането на възрастта за пенсия е в противоречие с договорените само преди 1 г. параметри на пенсионната реформа. Чрез приетата по този начин законова уредба държавата става непредсказуема и непоследователна при определяне на правилата в социалната политика", твърди Първанов. Освен това Законът за ДОО бил приет в нарушение на установената процедура, което го прави уязвим пред Конституционния съд.
Според премиера обаче, ако мнението му бъде взето предвид, нищо добро не чака държавата. Именно заради такива политици като него сега ЕС се тресе от финансови проблеми и се приемат мерки за сериозни ограничения, каза Борисов. Той припомни, че само преди година Първанов е настоявал за увеличаване на бюджетния дефицит, но правителството не се съгласило и това се е оказало правилното. Даже намерението на България да запише в конституцията си, че ще се поддържат 3% дефицит, вече се възприемало и от други държави в ЕС. "Това е бъдещето. Затова предложените от нас промени, на които президентът наложи вето, ще се прегласуват по най-бързия начин в парламента", обясни Борисов.
Още от статията на „24 часа"
"Цветан Василев пожела и БТК", продължава с атаките си срещу собственика на КТБ „Труд" от първа страница
Банкерът Цветан Василев се опитва да сложи още една компания в инвестиционната си корона. Този път мажоритарният акционер и шеф на надзорния съвет на Корпоративна търговска банка е насочил интересите си към БТК ("Виваком"), която отново е на тезгяха за продажба.
Според няколко независими източника на "Труд" Цветан Василев участва в две от четирите оферти за БТК.
Поредният опит да бъде продадена БТК започна преди около 2 месеца, когато кредиторите на телекома избраха лондонския офис на банката "Морган Стенли" за консултант при преговорите с потенциални купувачи.
Офертите са четири - на турските "Тюрк телеком" и "Тюрксел", на инвестиционния фонд на Николай Василев "Експат" и на финансов инвеститор, копиращ схемата, с която бе купен "Булгартабак", заяви отлично осведомен източник. Според информацията зад регистриран в Лондон инвеститор се криели интересите на Цветан Василев, на собствениците на "Винпром Пещера" и на бившия финансов министър от НДСВ Милен Велчев. Не е докрай ясно дали става дума за фонда на руската Внешторгбанк - "ВТБ Кепитал", която купи бившия тютюнев монопол у нас, където и Василев държи 8,1%, или за друга финансова схема. Според втори източник на "Труд" именно този инвеститор е и фаворитът на мениджмънта на БТК.
"Труд" потърси за коментар бившия финансов министър Милен Велчев, но в неделя телефонът му беше включен на гласова поща до редакционното приключване на броя.
Отношенията между БТК и шефа на Корпоративна банка Цветан Василев не са от вчера. Телекомът продаде преди година 50% от Национално управление "Радиотелевизионни станции" (НУРТС) на кипърската офшорка "Манселорд лимитед". Неин представител у нас е именно Цветан Василев. По-късно бяха изтъргувани и останалите 50%. Сделката бе сключена с регистрираната в Обединените арабски емирства компания "Блусат партнерс", която е учредена на 14 юли 2011 г. и до момента не е осъществявала дейност. Собствеността в нея е неясна.
Още от статията на „Труд"
„Държавата увеличи с 50% приходите си от концесии за добив" е едно от водещите заглавия на „Капитал Daily"
Приходите на държавата от концесии за добив на метали, строителни материали, нефт, газ и други подземни богатства са поне с 20 млн. лв. повече от планираното в бюджета за тази година. От началото на 2011 г. до края на септември са събрани 60 млн. лв. вместо очакваните за цяла година 40 млн.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на семинар за журналисти в Банско.
Постъпленията са по-високи и от миналогодишните, когато бизнесът е платил общо 47 млн. лв. Освен от такси, министерството е получило над 620 хил. лв. от лихви и неустойки от забавени плащания. Сред неизрядните концесионери са две мини, контролирани от бизнесмена Христо Ковачки, които дължат близо 1 млн. лв. и с които държавата води съдебни спорове.
Причини за ръста
От министерството обясниха добрите резултати с обединяването на разрешителните, концесионните и контролните дейности в т. нар. единен орган по управление на подземните богатства - дирекция "Природни ресурси и концесии" във ведомството.
До миналата година документите за проучванията са се подавали в три министерства - на икономиката, на регионалното развитие и на околната среда. С промените в Закона за подземните богатства инвеститорите вече се обслужват на едно място.
"Заварихме над 500 заявления за концесии и над 700 за търсене и проучване, някои от които от 90-те години. Сега по всички има движение", обясни Трайков.
Заместникът му Делян Добрев представи данни, според които от 2008 до 2010 г. трите министерства са сключили договори за 96 концесии. През последните 6 месеца работата е ускорена многократно - единният орган е дал над 60 концесии, в които одобрените компании планират да инвестират 160 млн. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Веселото село се изнася на пожар", разказва в репортаж „Стандарт"
Веселото село се изнася. Легендарните митничари от незаконното частно "Министерство на веселбата" си стягат куфарите, преди грохотът на държавните багери да огласи района на Ивайловградския язовир днес. Незаконните тайни имоти край Ставри Димитрово лъснаха покрай акцията на НАП в началото на октомври миналата година. След това инспекторите от ДНСК в Хасково разлепиха по портите на 83-те вили съобщения, че сградите трябва да бъдат бутнати.
Селото стана известно като Веселото заради надписа "Министерство на веселбата" на портата на къщата на бившия зам.-шеф на управлението "Пътни такси и разрешителни" Павлин Паришев. Заедно с него вили на брега на язовира имат бившият шеф на Паришев Тенчо Василев, бизнесменът от Любимец Наско Сталев и шефът на митницата на Капитан Андреево Стефан Марашев, който напусна поста си заради къщата си в селото.
Ден преди багерите да стъпят отново във Веселото село, там няма и спомен от легендарната Мека на веселието. Пълно е с работници и машини, но хората трудно говорят, а стопаните не казват имената си. Обясняват, че семейство Паришеви си имат собствена техника, за да разчистват сами терените и за да не се налага да плащат солените глоби, които ще им бъдат наложени при принудително събаряне. Цялата машинария обаче се задвижва от агрегати, тъй като в имота от една година няма ток и вода. Фамилията икономи в момента се помещава в каравана, разположена до параклиса на митничарския имот. Хората с носталгия разказват за славните години на купони и веселби. "В имота почиваха семейство Паришеви и техните гости. Не са печелили пари, а го ползваха само за себе си", разказват икономите. Те показват място с буци пръст, на което допреди година е имало красив басейн с цветни плочки, край който се вихрели забави до зори. "И Глория е пяла тук", обаждат се отстрани работниците.
Още от статията на „Стандарт"
„2/3 от бензиностанциите у нас са заплашени от затваряне", предупреждава „Сега"
Две трети от бензиностанциите у нас са изправени пред реалната опасност от затваряне до края на март догодина, тъй като не са спазили изискването да поставят нивомерни системи на резервоарите си, които да дават онлайн информация на приходната агенция. Условието не са спазили 2000 от всички 3121 обекта за търговия с горива. Ако не поставят необходимите уреди до края на 2011 г., собствениците на бензиностанциите почти сигурно ще изпуснат срока за свързване на фискалните си системи с датчиците на бензиноколонките, което трябва да се случи до края на март 2012 г. Всяка бензиностанция, която не е изпълнила изискването, ще бъде затворена и ще й бъде наложена глоба от 10 000 лв. Това съобщиха от НАП късно вечерта в събота, когато приключи среща между ръководството на агенцията и представители на петролния бранш у нас.
"Срокът за свързване на касовите апарати на всички търговци с НАП е 31 март 2012 г. Ако темповете по този проект се запазят, това значи, че около 50 000 търговци в страната няма да имат физическо време да изпълнят закона. Компромиси няма да има, както и отлагане", категоричен бе изпълнителният директор на приходната агенция Красимир Стефанов.
Още от статията на „Сега"
"Сдружението на общините иска нов закон за местната власт", информира „Класа"
Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) иска нов закон за местното самоуправление и местната администрация. Той трябва да отмени сега действащия, който е от 1991 г. Това заяви вчера изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова, цитирана от БТА. Пред „Класа" членове на управителния съвет на сдружението потвърдиха новината, като допълниха, че най-вероятно НСОРБ ще обсъди конкретните си предложения още през януари 2012 г. Сдружението ще настоява в новия закон да се заложат ясни правила за финансовата децентрализация.
НСОРБ предлага като субекти да влязат трите стълба на местната власт - населението, кметът и общинският съвет.
„Искаме цялата материя за това, което зависи от гражданите, да се събере в този закон. Българските граждани имат много права, но в различни закони, затова идеята е те да се съберат на едно място, да са написани ясно, за да са разбираеми и за хората", каза Чавдарова.
Освен това в последния мониторингов доклад на Съвета на Европа имало препоръка да се приеме кодекс за местното самоуправление, но това все още не е официално обсъждано с кметовете и с представителите на централната власт.
Създават 17 изнесени териториални структури
За новия си четиригодишен мандат сдружението на общините си е поставило за цел и създаването на 17 изнесени териториални структури в цялата страна. Според Гинка Чавдарова тези структури ще са „антените", които ще предават по-бързо проблемите и ще предлагат начини за разрешаването им в по-кратки срокове.
Едно от слабите места в сегашния закон за местното самоуправление например е тромавото уреждане на отношенията между общините, които участват в общи проекти. Така могат да се загубят средства по европейски програми и в крайна сметка да пострадат хората, защото тежките административни отношения между общините бавят ключови проекти като изграждането на ВиК мрежа или сметища, от които по принцип се възползват поне няколко населени места.
Още от статията на „Класа"
"Качват на борсата субсидиите за ниви", съобщава „Монитор"
Предвижда се след 2014 г. в България да има пазар на „права", носещи субсидии на площ, които ще могат да се прехвърлят и продават. Това съобщиха от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Това ще стане възможно, след като влезе в сила новата обща селскостопанска политика на Европейския съюз. В момента тази практика се прилага само във Великобритания и Дания. Там тази ниша е заета от посреднически агенции, но според шефа на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи Борислав Петков ще бъде най-справедливо правата да се продават през фондовата борса.
Процесът ще повиши цената на земята и рентата прогнозират от асоциацията. Право на собственост върху обработваема земя ще имат само арендаторите и собственици, които до 15 май 2011 са подали в ЕК описание на площите, които ще бъдат субсидирани след 2014 г.
Земеделските земи изместиха златото като инвестиционен актив, каза още Борислав Петков. 2011 г. е годината на земеделската земя в сектора на недвижимите имоти, уточни investor.bg. Има голям ръст на сделките спрямо миналата година, а в сектора има засилен интерес от нови инвеститори. Собственикът на земя вече може да е спокоен, че е оценен от пазара и във всеки един момент може да получи минимум 3 оферти в един средно голям град, смята Петков.
Земеделска земя се купува, защото тя е основният актив за производство на храни и това е актив, който не може да бъде възпроизвеждан. Основното е, че дори и по време на криза пазарът не почувства амплитуди в цените като другите типове имоти. Съществувал е лек спад в броя сделки през 2009 г. и до средата на 2010 г. През 2012 г. обаче експертите очакват да се запази ръстът в цената на земята от 10% годишно.
Още от статията на „Монитор"