Българските зеленчукопроизводители ще бъдат компенсирани заради безпрецедентната криза, предизвикана от разпространението на бактерията Е. коли. Това обяви земеделският министър Мирослав Найденов след среща със зеленчукопроизводителите. Той посочи, че е взето решение от Европейската комисия за отпускането на пакет от 210 млн. евро, като компенсацията ще е от 50% от средната референтна цена в ЕС.

Аграрният министър даде пример с обезщетяването на продукцията от краставици, като средната цена е изчислена от 45 евроцента на килограм, което прави 90 стотинки за българските производители. Това означава, че обезщетението ще е в рамките на 45 стотинки.

Найденов посочи, че освен за краставици обезщетения ще се изплащат и за домати, салати, пипер и тиквички.

Земеделският министър коментира, че тези 45 стотинки обезщетяват на 100% родните зеленчукопроизводители, защото те са искали обезщетение от 40 стотинки за килограм краставици.

Гласуването на тези средства ще стане на 14 юни от Европейската комисия и парите може да тръгнат веднага след това. Периодът за изплащане на обезщетенията ще обхваща времето от 26 май до 30 юни. Найденов коментира, че изплащаните пари ще бъдат само за нереализарана или унищожена продукция, а не за такава, която е продавана на по-ниска цена.

Аграрният министър посочи, че България няма лимит от 10 млн. лв. за обезщетяване на българските зеленчукопроизводители, а това ще става на базата на заложените критерии от Еврокомисията.

Найденов изтъкна, че първоначалният вариант на Европейската комисия е предвиждала обща сума от 150 млн. евро и 30% обезщетение от средната референтна цена за ЕС, но по настояване на министрите на земеделието се е стигнало до по-благоприятния вариант.

Найденов посочи още, че първоначалният вариант на Европейската комисия е предвиждал да се изплащат пари само на зеленчукопроизводители, които са регистрирани в браншова организация. „За Българи това беше крайно неизгодно, защото само 0,3% от зеленчукопроизводителите членуват в организации. Аз остро възразих срещу това решение и се радвам, че то беше отменено и сега всички български зеленчукопроизводители ще могат да се възползват от обезщетението", подчерта Найденов.

Той каза още, че за да няма злоупотреби, производителите, които кандидатстват за парите, отпускани от Еврокомисията, ще трябва да се регистрират в организация на зеленчукопроизводители или по-лесния вариант е да се регистрират в териториалните бюра на Разплащателната агенция.

„Аз и моето семейство консумираме български зеленчуци и хората трябва да са наясно, че те са напълно безопасни", заяви Мирослав Найденов по време на пресконференцията.

На въпрос как може българските потребители да разпознаят кои зеленчуци на пазара са български, земеделският министър обясни, че производителите са длъжни да посочват на етиката произхода на продуктите си.

На пресконференцията стана ясно, че българските производители на биозеленчуци няма да бъдат обезщетявани на 100% с пълната сума от 45 стотинки на килограм краставици, защото тяхната продукция е по-скъпа, но те са само 2% от общия брой зеленчукопроизводители в страната.

От началото на кризата с разпространението на бактерията Е. коли родните биопроизводители са загубили 1 млн. лева.

Аграрният министър посочи, че загубите от забраната на Русия да внася зеленчуци от страни от ЕС, не е донесла големи загуби за България. „Не сме изнасяли краставици за там, а само 11 тона домати, което няма и един тир", коментира Найденов.