Българските производители на храни са против бойкотите на супермаркети и смятат, че решението на проблема с високите цени трябва да се намери другаде. От аграрния сектор вече готвят конкретни предложения за промени, които да залегнат в българското законодателство, заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.  

 "Още днес внасяме до всички парламентарни групи списък с над 10 нелоялни търговски практики, които трябва да се прекратят", съобщи Проданов.

Има нюанси, които не коментираме при бойкота на търговските вериги, а е време да започнем

Има нюанси, които не коментираме при бойкота на търговските вериги, а е време да започнем

За да не се налагат повече потребителски протести

Надценки и скрити такси?

Част от предложенията са свързани с надценките и скритите такси на търговските вериги. Според българските производители има неравнопоставеност между българския и вносния продукт.

Снимка 700843

Източник: EPA/БГНЕС

Зърнопроизводителите са на мнение, че свен закона за хранителните вериги, по който вече се работи, трябва да се приеме и закон за кооперативите, защото това е начинът производителите да противодействат на натиска на големите търговски вериги.

Преди дни земеделският министър Георги Тахов заяви, че по сигнал на фермери ведомството му е очертало "порочни практики", които се случват в търговията. Една от тях е, че производителите чакат 30 дни, за да им се разплати търговската верига за доставените от тях за продажба продукти.

"Разплащанията в хипермаркетите до 30 дни след доставка на нетрайни храни и земеделски суровини се случва в този срок в изпълнение на евродиректива и съгласно изрично вписани текстове в Закона за защита на конкуренцията", коментира от своя страна Николай Вълканов, председател на Сдружението за модерна търговия (СМТ).

Голяма част от веригите хранителни магазини отказват поисканата информация във връзка с проверките на Комисията за защита на потребителите (КЗП), се посочва в позиция на държавния орган.

"Подобно поведение от страна на търговци, действащи на българския пазар, който е част от вътрешния пазар на Европейския съюз, е неприемливо за която и да е страна членка, без значение от националността на веригата", заяви председателят на КЗП Мария Филипова.

Тя подчертава, че на търговските вериги се напомня, че Комисията е изискала от тях конкретна информация във връзка с оповестените от законодателната и изпълнителната власт мерки за засилване на контрола върху нелоялните търговски практики.

В навечерието на бойкота: Какво счупи цените на храните

В навечерието на бойкота: Какво счупи цените на храните

Политически яхнатата еднодневна акция няма да реши дълбоките проблеми