Огромната част от електроенергийния сектор възрази срещу предлаганите нови, по-ниски цени на тока. Това направиха представители на няколко електроцентрали - ТЕЦ „Варна", ВЕЦ „Банска Бистрица" и други от бранша.
От държавната ТЕЦ „Марица Изток 2", която е вторият най-голям производител на електроенергия в страната след АЕЦ „Козлодуй", обаче заявиха, че на този етап са доволни от това какво предлага ДКЕВР, като изкупна цена за тока, който се произвежда от тях.
На днешното заседание на енергийния регулатор стана ясно, че цената на въглищата, по която е изчислявана електроенергията е 71 лв., което означава, че не са взети предвид миньорските искания за по-високи цени на въглищата.
Разбра се и това, че ДКЕВР няма да признава разходите на топлоелектрическите централи за закупуване на въглеродни емисии, което допълнително ще натовари системата според представителите на електроцентралите.
Изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор, Иво Лефтеров, заяви, че на неговата компания се пада да понесе сериозната част от намаление на електроенергията. Новите по-ниски приходи, които компанията, "командваща шалтерите" в системата, ще получава чрез новата т.нар. цена за достъп до високо напрежение ще доведе до разрастване на загубата й , която за 2012 г. е 38 млн. лева.
Зорница Генова, отговаряща за регулациите в ЧЕЗ, заяви, че новите по-ниски нива на признатите технологичните загуби ще са в тежест за компанията, защото само за 6 месеца те са намалени с над 5%. (Технологичните разходи представляват загубата на електроенергия в мрежата средно и ниско напрежение поради преминаването на тока през различни съоръжения и електропроводи - бел. авт.).
„Енергетиката в България е „в спешно отделение и вие сте лекарите", така описа ситуацията в сектора председателят на управителния съвет на ЕВН България Йорг Золфелнер. Това заяви той пред членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, като предупреди, че ако някъде в новите изчисления на ДКЕВР по отношение на необходимите приходи на дружествата в сектора има грешка, то това ще доведе до колапс в сектора.
Стефан Абаджиев от Енерго Про посочи, че намаляването на технологичните разходи на дружеството до 11.11% означава финансов колапс. Абаджиев продължи мисълта на Золфелнтер, като заяви, че „ако ЕВН е в спешното отделение, то Енергопро е вече в реанимацията". Директорът в Енергопро заяви, че тези технологични разходи не може да бъдат по-малко от 14 на сто.
Членът на ДКЕВР Еленко Божков отвърна на атаката, заявявайки: „ако ДКЕВР са лекарите, то електроразпределителните дружества искат да вземат скалпела на този лекар". Защото скалпелът са законовите разпоредби в Закона за енергетиката, където ясно пише, че ДКЕВР са тези, които определят максималния размер на допустимите технологични разходи по пренос и разпределение.
Крайното решение относно цените в електроенергетиката ще се вземе на 29 юли, като новите цени на тока станат факт от 1 август.
По време на общественото обсъждане основният акцент беше цената на въглищата. Поводът бе, че според новите разчети на регулатора, тази цена няма да се увеличава, а това е едно от основните искания на миньорите. Дори министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойноев се ангажира да има решение по този проблем в най-скоро време.
Това обаче изглежда, че няма да се случи и тя ще остане 71.50 лв. за тон условно гориво, при искания на миньорите за цени от поне 90 лева. В тази връзка председателят на миньорски синдикат към КТ Подкрепа заяви, че миньорите ще направят всички възможно, за да защитят интересите си.
Пред Money.bg Топлалов посочи, че ако до края на седмицата този проблем няма разрешение миньорите ще пристъпят към организиране на стачни действия.