„ЕС ни натиска за скок на акцизи и данъци", разкрива от първата си страница „Сега"
Дизелът ще поскъпне с 20% и ще изпревари цената на бензина, данъците за коли ще скочат и корпоративният данък ще се "хармонизира" със средния в Европа, ако влязат в сила гласуваните вчера в Европарламента две резолюции за нови директиви на ЕС, предложени от Европейската комисия. И по двете България официално се противопостави, но гласовете на нейните евродепутати бяха твърде малко, за да променят резултата при вота.

Евродепутатът Ивайло Калфин (БСП) призова правителството на Бойко Борисов да се възползва от правото си на вето в Съвета на ЕС и да спре влизането в сила на директивата за горивата, която в момента има незадължителен характер. Според него "повишаването на цените на горивата вследствие на допълнителното облагане ще се усети най-силно в енергийно зависими държави със слаба икономика като България. То би довело до допълнително свиване на производството и до още по-голямо отдалечаване на българите от европейския стандарт на живот". По тази директива нашата страна изрази несъгласие заедно с Испания, защото вижда нарушение на принципа за субсидиарност, т.е. на правото на държавите да определят данъчните си политики.

Европейският парламент прие изравняване на ставките на всички видове горива до 2025 г., което ще доведе до чувствително поскъпване на дизеловото гориво, ползващо се с данъчни отстъпки заради по-добра енергийна ефективност. След преходния период изчисляването на акциза ще се основава на два компонента - енергийно съдържание и количество въглероден двуокис при изгаряне. Комисията настоява за всеки тон СО2 да се начисляват по 20 евро такса, което би означавало 20 млрд. евро допълнителни приходи годишно в държавните бюджети на целия ЕС. Постепенно ще отпаднат облекченията и за пропан-бутана и метана, използвани масово като горива за таксиметровия и масовия градски транспорт, защото и те отделят СО2. Обмисля се по-нататък да бъде обложен с акциз и токът, използван за зареждане на електрически и хибридни автомобили, тъй като производството на електричество също невинаги е "екологосъобразно".
Още от статията на „Сега"

„Воден план за 6 млрд. лв.", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Близо 6 млрд. лв. по оперативните програми на Европейския съюз да бъдат отпуснати за инвестиции във водния сектор от 2014 до 2020 г. Такива поне са надеждите на Министерството на околната среда и водите. Това съобщи министър Нона Караджова по време на общественото обсъждане на дългоочаквания проект за национална стратегия за водния сектор. Документът има за цел да начертае рамката, в която да се развиват водните обекти и съоръжения до 2035 г.

Според анализа инвестициите, необходими за модернизирането на един от най-неразвитите и амортизирани сектори, са между 12 - 42 млрд. лв. По думите на Караджова поисканата сума от 2.95 млрд. евро по оперативните програми ще е нужна, за да не се стига до голямо повишение на цената на водата. Това обаче изглежда по-скоро невъзможно, ако си припомним думите на министъра на еврофондовете Томислав Дончев, че за инфраструктура от всякакъв вид може да бъдат заделени 11 млрд. лв. Преди време регионалното министерство в лицето на министър Лиляна Павлова заяви, че се надяват на 6 млрд. лв. за пътища. Амбиции за голяма сума пари има и от страна на транспортното министерство, което отговаря за изграждането на жп линиите.

Дори и да бъде намалена, милиардната сума за водния сектор звучи примамлива за бизнеса, който преживява тежко кризисните години. Затова е важно държавата да успее да се договори за фондовете, но и да подготви проектите, за да може фирмите да участват в поръчките.

Цената ще расте

Другият възможен източник на средства остават сметките за вода, които плащат потребителите. Водният сектор в момента изпитва сериозни проблеми, тъй като мрежата е силно амортизирана, загубите големи, а пречистването - под европейските стандарти. Въпреки че министър Караджова не заяви в прав текст, че ще има увеличение на цените, такова е логично да се очаква, а през 2013 г. ще се види и колко големи са амбициите за подобряване на ВиК сектора.

Стратегията предвижда да се окрупни браншът, като от 52 ВиК дружествата ще станат 28. Те ще се обединят на областен принцип и ще има 28 различни цени, като в някои области хората ще плащат за пречистване и канализация, въпреки че не получават такава услуга. ВиК дружествата ще оперират активите в рамките на 28-те обединения от общини и областна управа - т.нар. асоциации. Те трябва да начертаят приоритетните инвестиции по места. Плановете все още не са готови, но се очаква това да стане до края на годината. В същия момент изтичат и 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата, обясниха от бранша. Това означава, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране трябва да актуализира цените на база инвестициите, които се поставят за цел.
Още от статията на „Капитал Daily"

"3 млрд. евро спират скок на водата" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Почти 3 млрд. евро ще бъдат заделени за инвестиции във водния сектор в следващия програмен период на еврофондовете. Това обяви вчера министърът на околната среда и водите Нона Караджова при обсъждането на водната стратегия на страната до 2035 г.
"Ако общините и държавата са активни в усвояването на тези пари, няма да се наложи скок на цената, през който потребителите да платят инвестициите", обясни Караджова.
Минимум 13 млрд. лв. трябва да бъдат инвестирани във водния сектор, за да се намалят загубите на вода и да бъде закърпено положението с тръбите.

Средствата, събрани чрез такса водоползване, която ще се плаща на кубик ползвана вода, ще отиват също целево за инвестиции във водния сектор, обясни екоминистърът. Парите ще се събират от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, но харченето им ще се контролира от воден съвет, в който ще влизат министрите на екологията, енергетиката, регионалното развитие, земеделието и здравеопазването. Този съвет ще определя и размера на екотаксата върху водата в зависимост от необходимите инвестиции. В момента тя е 2 ст. на куб. м за питейни нужди.
Още от статията на „24 часа"

„Пушенето разболя град като Балчик", пише на първата си страница „Монитор"
С 32% се е увеличил броят на хората с тумори за последните петнадесет години в резултат на цигарите. Това съобщи  Недялко Ташев, директор на фондация „Борба с рака", вчера по време на дискусия на тази тема.

С 11 000 повече са заболелите от ракови заболявания от 1993 г. насам и последната статистика показва, че те са скочили  до 34 576. Форумът бе по повод предстоящата тотална забрана на пушенето в ресторанти, кафенета и дори на гари, автогари и спирки от 1 юни.

Онкологичните образувания като цяло у нас са нараснали за същото време с 1,5 пъти, с което бележим един от най-високите ръстове в Европа. 25 заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната система са в резултат именно на цигарите. По данни на Националния раков регистър към момента онкологичните образувания на около 180 000 души се дължат на никотина.

Разболява дори само цигареният дим, особено ако човек е на разстояние 1-2 метра от пушача. Това пък съобщи д-р Маша Георгиева, старши анализатор на политики за намаляване на тютюнопушенето и дългогодишен експерт в Министерството на здравеопазването и припомни, че нашата страна е втората по пушене след Гърция в Европейския съюз. Според нея това е и една от водещите причини българите да сме сред водещите страни не само по онкологични, но и по сърдечно-съдови заболявания и диабет.

Пълната забрана на пушенето е наложителна, тъй като никакви прегради и вентилации не могат да премахнат в достатъчна степен влиянието на вредните частици от тютюневия дим, за да продължи практиката салони за пушачи и непушачи в заведенията, подчерта още д-р Маша Гаврилова. По думите й европейският опит показва, че при въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене в ресторантите и кафенетата, както и в офисите, концентрациите на вредните частици намаляват със 70-95 на сто.
Още от статията на „Монитор"

„Американци свалят цените на тока", четем на страницата „Икономика" на вестник „Стандарт"
Американски инвеститори може да намалят цената на тока. Най-високите изкупни цени на тока от ТЕЦ у нас може да паднат. Това ще се отрази благоприятно на общия микс от цени на НЕК и като цяло да намали замисленото 10-процентно поскъпване на тока от 1 юли за крайните потребители. Собствениците на двата частни ТЕЦ в енергийния комплекс "Марица-изток" проявяват разбиране за предоговаряне на високите изкупни цени, фиксирани дългосрочно в приватизационните им договори. Това съобщи председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев пред ТВ7.

Самите инвеститори - американските компании AES (в ТЕЦ "AES Гълъбово") и Contour Global, която купи ТЕЦ "Марица-изток 3" от италианската Enel, отчитат, че днес рисковете за инвестициите им са много по-малки, откогато са подписани договорите. "Те също се опитват да проявяват разбиране", каза Семерджиев. Цените, фиксирани в 15-годишните договори за изкупуване на електроенергията от двете централи, често се изтъкват като причина за поредните поскъпвания на тока.
Още от статията на „Стандарт"

"Район "Красно село" отново лансира частни интереси" е заглавието на разследване от първа страница на „Класа"
Столичният район „Красно село" упорито се опитва да лансира скандален проект, в който се предлага общински имот, отреден за училищни нужди, да бъде застроен с жилищна сграда от частен предприемач.

Това е възможно, тъй като законът допуска предложенията за градоустройствени промени да бъдат подлагани на обществени обсъждания неограничен брой пъти. Така, дори и при отрицателно становище от страна на хората, определен проект може да бъде пробутван до безкрайност, докато в крайна сметка на хората им писне или не мине.

Ето го и примера - на 9 май тази година се предвижда ново обществено обсъждане на спорен проект, въпреки че точно преди една година именно на такова обсъждане живеещите в района категорично се обявиха против него. Нещо повече - тогава зад обществения интерес и „зад мнението на хората" застанаха и отговорни фактори като кмета на „Красно село" Пламен Църноречки.

След местните избори обаче администрацията на Църноречки предлага нов дебат по въпроса. Най-логичното предположение е, че отрицателното становище на хората не се е харесало на някого и сега ще се търси нов, „по-изгоден" резултат.
Една година по-късно се оказва, че общественият интерес е нищо пред интересите на бизнесмена, който иска да построи жилищна сграда върху общински имот. Знае се и неговото име - строителният предприемач Васил Пеевски.

Случаят с апетитния имот на ул. „Богдановец" 16 е особено показателен за това как в името на частни интереси се потъпква общественото мнение, а институциите само привидно застават зад гражданите и взаимно си прехвърлят отговорността.
Става дума за общински терен на ул. „Богдановец" 16, район „Красно село" (дарен преди години от частно лице), който според устройствения план от 1992 г. е отреден за спортна площадка за нуждите на близкото 16-о СОУ „Елин Пелин". За въпросния имот има официални становища и от училището, и от близката детска градина, според които теренът и към момента е необходим за образователни нужди.
Още от статията на „Класа"

„Кирчо Киров на прокурор" е водещото заглавие на „Труд"
Премиерът Бойко Борисов е дал на прокурор съветника си генерал Кирчо Киров, който доскоро ръководеше Националната разузнавателна служба (НРС), научи "Труд". Киров бе уволнен вчера от съветническия си пост.

От правителството съобщиха само за освобождаването, но без да споменават мотивите за него.

Според източници на "Труд" в доклада до прокуратурата става въпрос за нарушения на Киров, извършени в качеството му на шеф на НРС. Генералът имал не малко прегрешения, според запознати. Той бил проверяван за раздаване на ведомствени жилища, а службата му имала и пропуски в информацията, която трябва да осигурява от чужбина.

През януари т. г. премиерът Бойко Борисов заяви, че Кирчо Киров, чийто мандат изтичаше по това време, вероятно ще бъде изпратен посланик. Това предизвика острата отрицателна реакция на министърът на външните работи Николай Младенов.
Още от статията на „Труд"

„ГЕРБ бави обещаното дарение за с. Бисер", разкрива „Сега"
Едва 744 765 лв. са събраните пари по дарителската сметка на БЧК, които могат да се разпределят за строителство на нови домове в наводненото през февруари харманлийско село Бисер, стана ясно на второто заседание на обществения съвет вчера. Все още обещаният от ГЕРБ 1 млн. лв. е само на думи и това вероятно ще забави старта на строителството на по-голямата част от къщите. На заседанието беше избрана фирмата, която ще строи първите 10 дома, но още не е ясно какво ще става с останалите 45.

За да вървят строежите заедно и бързо, имаше идея да се преговаря с другите 5 фирми, които отговаряха на изискванията, за да намалят евентуално офертите си и някои от тях или всички да започнат да строят другите домове на хората. Тя обаче отпадна с аргумента, че след като няма пари, няма смисъл да се водят преговори. "Има решение, гласувано е дарението, но ще бъде преведено, след като се види реално нещо свършено", обясни забавянето на превода административният секретар на ГЕРБ Цветомир Паунов, което вкарва ситуацията в параграф 22.

Строителството на първите 10 къщи ще бъде поверено на "Балканстрой" АД, която се свързва с бившата приятелка на премиера Бойко Борисов - банкерката Цветелина Бориславова. Дружеството даде най-ниска цена от 74 000 лв. за строежа на един дом. То, както и "Главболгарстрой" бяха лично поканени да участват в конкурса от вицепремиера Цветан Цветанов. Съветът реши да заложи изисквания за по-големи фирми, за да не се бави възстановяването. Офертите варираха от 74 038 лв. на победителите до 104 249 лв. на "Аделмакс". Другите бяха за 98 010 лв. ("Пловдивстройресурс"), 88 532 лв. ("Билдинвест"), 89 580 лв. ("Пимо-СВ" и "Бял бор проект") и "Главболгарстрой - Пловдив" АД (89 923 лв.).
Още от статията на „Сега"

"Италиански компании с интерес към пътища и летища", информира „Класа"
Пътни, железопътни и летищни инфраструктури, развитие на българската част на река Дунав, модернизация на региона чрез разработване на ефективна система за управление на отпадъците и водите, са само част от стратегическите сектори, в които страната ни се надява да привлече италиански инвестиции. На тази идея наблягат и от „Конфиндустрия България"-сдружение на италианските предприемачи у нас.

Евродепутатът Антонио Канчан поясни, че трябва да се готвим за глобална икономика, когато се налагат скокове, актуални за следвоенни години. Именно така той защити тезата си, че ни е нужен нов план „Маршал". Българо-италианските проекти в момента са 52. Н. Пр. Стефано Бенацо поздрави участниците във форума. Той посочи, че в момента изключително се изострят икономическите отношения в света и ги нарече образно "Трета световна война".

Интерес за италианските инвеститори би могло да представлява възстановяването на градски зони в седемте най-големи града в страната, заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николина Николова по време на съвместен форум с италиански специалисти.

Тя подчерта, че макрорегионалната Дунавска стратегия има огромно значение за увеличаване на сътрудничеството със страните по протежението на река Дунав. По думите й, трябва да се засили и превозът на товари по Дунав с 20%. Очертани бяха и приоритетните инфраструктурни проекти, които са в процес на изграждане, или предстои да бъдат изградени. Сред тях са пътят София-Видин, магистрала „Струма" и връзката София-Варна, както и различни по-кратки отсечки в русенския регион.
Още от статията на „Класа"

"Златна перла" - край или ново начало", пита „Капитал Daily"
Шест години след избухването на скандала с незаконно построеното ваканционно селище "Златна перла" до село Варвара край Царево и след поредица от съдебни дела най-после събарянето му започна. Собственикът - фирма "Краш 2000", започна сам разрушаването на две от постройките в сряда, ден преди насроченото принудително премахване на комплекса.

В четвъртък се включиха и багерите, наети от строителния контрол в Бургас. Половината от десетте сгради ще бъдат премахнати до 4 май. За три все още тече срокът за доброволно изпълнение от страна на инвеститора - ако той не направи това до края на лятото, ще бъдат принудително премахнати. Заповедите за останалите две все още са в съдебна фаза. "Премахването им ще бъде насрочено, след като съдът се произнесе и за тях", поясни шефът на РДНСК - Бургас, Георги Георгиев пред БНР.

Строежът умря, да живее строежът!

Екоорганизациите, които през шестте години бяха на върха на атаката срещу незаконния строеж в природния парк "Странджа", обаче не бързат да се радват. Причината е, че територията, на която е разположено вилното селище, е включена в новия устройствен план на Царево. "Към момента там не може да се строи, защото устройственият план се обжалва от природозащитни организации в съда, но ако бъде приет планът, то строителството ще може да продължи, макар и не в този вид", обясни Георгиев. По думите му зоната е предвидена да бъде вилна, което означава, че на мястото на сегашния комплекс може да се появи нов, макар и с други параметри.

Регионалният министър Лиляна Павлова, която в четвъртък присъства на събарянето на част от комплекса, увери, че докато е министър, няма да позволи строителство на мястото.
Символ на незаконност

Вилно селище "Златна перла" край черноморското село Варвара се превърна в емблема за незаконното строителство в България и симптоматичен казус за мудността на институциите. Сагата започна през февруари 2006 г., когато медии съобщиха, че строителството на комплекса е пуснато без оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) в границите на природен парк "Странджа".
Още от статията на „Капитал Daily"

"Бутнаха „Златна перла", пише „Монитор"
Багери бутнаха незаконните строежи в комплекс „Златна перла" на брега на морето край село Варвара. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова твърдо подкрепи решението за тотална забрана на строежите на първа линия. Това ще стане след приемането на поправките в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които са вече готови и предстои да бъдат внесени за гласуване.

Павлова демонстрира твърдата си позиция вчера, като лично присъства на събарянето на комплекс "Златна перла". Акцията по принудително премахване на ваканционните сгради започна вчера малко преди обед. Багери влязоха в скъпия крайморски комплекс и сринаха първите две сгради, вдигнати от фирма "Краш 2000". Два дни по-рано собственикът нае сам бригада, която да му събори вилите, за да не плаща солени глоби на държавата.

"Кметовете четат закона, както дяволът чете евангелието", коментира Павлова и заяви, че безрезервно подкрепя промените за забрана строителството на първа линия. Според регионалния министър това не само няма да навреди на общините, но дори ще направи курортите ни по-атрактивни за туристи с отворени пространства към морето.
След зрелищното събаряне на "Златна перла" край Варвара Лиляна Павлова посети Созопол, където провери изпълнението на проект за дълбоководно заустване на отпадните води.
Още от статията на „Монитор"

„Стъпваме на руския пазар през Молдова", пише „Стандарт"
Премиерът Бойко Борисов предложи схема за избягване на високите мита, които Москва наложи на българските стоки. За целта ще се използват зоните за безмитна търговия в Молдова. Премиерът представи идеята си след среща с молдовския си колега Владимир Филат, който беше на посещение у нас. В Тараклия, в която живеят 60 хил. българи, има две безмитни зони. Чрез тях българският бизнес ще може да изнася полуфабрикати, които ще се дообработват и след това ще влизат в Русия, като се използва липсата на мита между страните от ОНД.

"Знаете, че Русия е наложила на България най-високите мита, защото сме най-богатите в ЕС. Свободните зони в Молдова са възможност за българския бизнес. Това е един вариант да се даде възможност на български полуфабрикати да намерят много добър пазар, ако се дообработват в свободните зони в Молдова", заяви Борисов.
Още от статията на „Стандарт"

„Банките в ЕС още свиват кредитите", съобщава „Труд"
Европейските банки допълнително ще свият кредитирането си до края на 2013 г., като това ще засегне най-тежко т.нар. Изгряваща Европа, в която влиза и България. Това става ясно от най-новия доклад на Международния валутен фонд (МВФ) за глобалната финансова стабилност, обявен преди ден.

Европейските банки продължават да са под натиск заради слабия растеж. За да си върнат доверието на инвеститорите, те трябва да оздравят балансите си, като се освободят от активи и увеличат капитала си, пише в доклада. Свиването на балансите на базираните в ЕС трезори се оценява от експертите на МВФ на 2 билиона евро за период от края на септември 2011 г. до 31 декември 2013 г. Това се равнява на около 7% от активите им.

Основно свиването ще се случи чрез разпродажба на акции и активи, но към 25% от сумата вероятно ще дойде от ограничаване на кредитирането. То ще засегне най-много Централна и Източна Европа.

Извадка сред 58 големи европейски банки показва, че намалението на кредитирането към България, Полша, Унгария и Румъния ще е най-голямо и в зависимост от различните сценарии ще се движи с между 4% и 6% от общия обем на вътрешното кредитиране. За Литва и Латвия, като за и страните от Източна Европа, които не са членки на ЕС, редукцията ще е с между 3% и 5%.

"Сред нововъзникващите пазари "Изгряваща Европа" е най-уязвима заради голямата зависимост на икономиките и на банковите системи в региона от еврозоната заради големите нужди от външно финансиране и слабите буфери", се казва в анализа на МВФ. Той обаче не отчита спецификите на отделните държави.
Още от статията на „Труд"