По оценки на специалисти, след продажбата златните резерви на ЕЦБ са намаляли със седем процента. Продаденото количество представлява приблизително 1.2% от световното търсене на злато за година.
Заради слабия долар, както и поради скорошното леко поевтиняване на златото на световния пазар, пазарът е абсорбирал добре предложеното от централната банка количество.
Преди три години 15 централни банки от целия свят се ангажираха за удължаване на т.нар. „Златно съглашение на централните банки" от 1999, което предвижда на всеки пет години на пазара да се изкарват за продан 2000 тона злато от резервите на централните банки.
Досега всяка година водени от собствени цели банките са реализирали на пазарите средно 500 тона злато.
ЕЦБ седи върху една малка златна планина, но има и по-богати на злато централни банки. Федералният резерв на САЩ има най-значителните златни резерви в света в размер на 8100 тона. Номер две е германската Бундесбанк с близо 3400 тона злато. Трети с около 3200 тона е Международният валутен фонд.
boris
на 03.12.2007 в 16:49:53 #1. Федералният резерв на САЩ има най-значителните златни резерви в света в размер на 8100 тона. Номер две е германската Бундесбанк с близо 3400 тона злато. Трети с около 3200 тона е Международният валутен фонд. ---------------------------------------------------------------------------- Глупости! на първо място е Цар Киро!