EUR/USD остава да се търгува под натиск към днешното ново двумесечно дъно в 1.2720 долара преди пресконференцията на шефа на ЕЦБ - Драги и важните икономически данни от САЩ (за седмичните заявки за социалните помощи и търговския дефицит за септември) в 15:30ч.
За този нов днешен натиск върху еврото влияние оказаха новите спекулации, че Испания няма да поиска официална европейска помощ до края на настоящата година - необходимо условие за стартирането на ОМТ програмата на ЕЦБ за покупки на суверенни (испанки) дългови книжа на вторичния дългов пазар. Добрите резултати от днешния аукцион за нови дългосрочни испански държавни облигации ограничи за сега спада на EUR/USD до поредното двумесечно дъно в 1.2720 (около опциите с падеж в 1.2725). Но от друга страна с този днешен дългов аукцион, Испания вече запълни своите финансови нужди в размер на 86 млрд.евро за цялата 2012г., което сякаш прави по-малко вероятно правителството на Рахой да отправи официална молба за финансова помощ от Европейския спасителен фонд (ESM фонда) до края на настоящата година.
Известно негативно влияние върху еврото оказа и новият рекорден ръст на нивото на безработицата в Гърция до 25.4% през август и все още солидния растеж на т.н. "лоши кредити" на италианските банки в размер на 15.3%г./г. през септември месец.
Всички това сякаш парира сутрешния слаб позитивен ефект от успешния вот в парламента на Гърция за програмата за нови строги мерки на икономии, което доведе само за кратко до отскок на EUR/USD по-рано днес към 1.2782/76 часовите върхове на еврото. "Съмненията" от страна на немският фин.министър Шойбле, че на срещата на Еврогрупата през следващата седмица (на 12-ти ноември) ще бъде взето окончателно решение за Гърция, също допринесе за новия натиск върху еврото на forex пазара, въпреки че преди малко ЕЦБ не промени лихвите в Еврозоната, въпреки слаби спекулативни очаквания, че банката може да прибегне до ново понижение на лихвите с оглед влошаваща се икономическа картина в региона.