Изводът от изследването, е че днешните правителства, особено в северните европейски държави, събират много по-голям дял данъци в сравнение с едно поколение по-рано. Данъчната тежест в Европа е била над средната за страните членуващи в ОИСР, а именно 36.2% от БВП. Този показател също е отскочил, след като през 1975 г. са били събирани данъци в размер на 29.5% от БВП.
Ирландия събира данъци в размер на едва 31.7% от БВП, което я определя като своеобразен данъчен рай. В страната на келтите, държавата поддържа корпоративно-ориентирана политика, което налага поддържането на много нисък корпоративен данък.
Американците са извън класациятана страните събиращи най-големи данъци, тъй като за миналата година, сумата на събраните налози е била по-малка от 30% от БВП. Мексико е страната с най-ниска данъчна тежест, където обемът на събраните данъци достига едва 20.6% от БВП.
Abadbobata
на 29.10.2007 в 07:43:46 #1Светът върви към своя крах, както е станало преди 300-400 годинини. В момената почти всички данъци се събират от ХОРАТА, а съвсем малък дял от КОРПОРАЦИИТЕ. Цялото това нещо лека полека върви в една посока - прави хората бедник, а корпорациите богати. Или казано по-иначе бедните стават по-бедни, богатите по-богати. Ся не ефатално и болка за умиране ама и преди е имало държави с такава политика и исторически може да се види какво е станало. Пример САЩ и невъзможно усложнената им таксова система: http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_federal_budget%2C_2007 Където дяла на корпоративния данък и на хората без скъпоплатени адвокати намалява, а дяла на (противоконституционните) данъци върхъу трудът на хората намалява.