Потенциално разкриване на картите по отношение на Сирия между американския президент Барак Обама и руския президент Владимир Путин може да помрачи срещата на Г20 днес и утре, която има за цел да помогне за съживяване на световната икономика.
На срещата, която ще се председателства от Путин в царски дворец до Санкт Петербург, се очаква Групата на 20-те най-големи икономики в света да създаде общи позиции по темите за глобалния растеж и търговия, банкова прозрачност и борба с данъчните измами, пише news.bg.
В клуба участват държави с 2/3 от световното население и 90% от производството в света, които са разделени по въпроси като прилагане на мерки за справяне с пазарната нестабилност и решението на Федералния резерв да прекрати програма за стимулиране на американската икономика.
Но разцеплението е най-широко по отношение на Сирия, след като Обама и Путин са на коренно различни позиции дали трябва да се проведе военна интервенция срещу Дамаск.
Очаква се лидерите и външните министри на ключовите страни от Г 20, включително петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН да дискутират Сирия в кулоарите, въпреки че въпросът за близкоизточната страна не влиза официално в дневния ред.
Г20 няма правомощията на Съвета за сигурност на ООН, но Путин иска да се постигне консенсус по въпроса за военна интервенция в Сирия.
Г20 постигна безпрецедентно сътрудничество между развитите държави и най-засегнатитет страни, за да се спаси глобалната икономика след финансовата криза през 2009 година, но хармонията между тях изчезна.
Очаква се на срещите в Русия да се постигнат някои споразумения, включително мерки за борба с измамите, извършвани от мултинационални компании. Също така ще се дискутират нови световни правила за „тъмния банков" сектор, които трябва да бъдат изготвени до 2015 година.
Но консенсус вероятно трудно ще се постигне сред развитите страни, след като САЩ предприеха агресивно действие да пришпорят търсенето, а Европа се движи по-бавно към премахване на мерките за строги икономии.
Междувременно страните от БРИКС ( Бразилия, Русия, Китай, ЮАР и Индия) са разделени за ролята на американския долар в световната икономика.
Международният валутен фонд ще призове на срещата да се затвърдят глобалните действия за съживяване на растежа и по-добро управление на риска.
Според МВФ развитите икономики, водени от САЩ, ще увеличат глобалния растеж, докато закъсалите икономики са пред риска да забавят темпото си на развитие заради затегнатата валутна политика на САЩ.
Допълнително напрежение на срещата може да бъде продиктувано и от плановете на Обама да се срещне с руски активисти по човешките права, включително членове на организации за защита на гейовете, които протестират срещу последния закон на Путин за забрана на „гей пропагандата" сред подрастващите.
Обама и Путин трябваше да проведат среща преди Г20, но администрацията на американския президент я отхвърли, след като Русия предостави временно убежище на Едуард Сноудън. Среща между тях не е запланувана. Путин ще се срещне с лидерите на Китай, Япония и Италия.