Глобалната кредитна криза ще се изостри догодина, предупреждава „Дневник"

Негативните последици от глобалната кредитна криза, започнала от ипотечния пазар в САЩ, ще се усетят най-силно догодина, прогнозираха влиятелни световни икономически и финансови организации и рейтингови агенции.

По неофициални данни Международният валутен фонд ще понижи навсякъде прогнозите си за ръст на икономиката през 2008 г. За света корекцията ще е от 5.2 на 4.8%, за САЩ - от 2.8 на 1.9%, в еврозоната от 2.5 на 2.1% , и в Япония - от 2 на 1.7%. Най-сериозният пик на кризата ще настъпи през 2009 г., прогнозира вчера и международната рейтингова агенция "Стандард и Пуърс".

Според анализаторите й ръстът на световната икономика ще падне до 3.5%, защото тогава най-силно ще се усети негативният ефект от липсата на доверие между банките и практически спрялото междубанково кредитиране и ще има повече фалити. Тези дни Европейската комисия също понижи прогнозата си за растеж на ЕС за тази година. Ситуацията през 2008 г. ще е белязана от по-голяма стагнация заради труса на финансовите пазари и свиването на ликвидността, заяви ръководителят на Жан-Клод Юнкер по време на вчерашната среща.

Успокоение се опита да внесе президентът на Европейската централна банка Жан Клод Трише, според когото европейската икономика ще устои на шока, макар че банките остават много подозрителни, отпускането на кредити ще става изключително предпазливо и ще се засили инфлацията в последните месеци на 2007 г.

Именно с корените на проблема за прозрачността на банките и рейтинговите агенции решиха вчера да се заемат финансистите от Г-7, групата на финансовите министри на страните от еврозоната "Екофин" и Базелския комитет - най-голямото в света обединение на водещи банкери.

Най-потърпевши от кризата ще са секторите, които са най-зависими от външно финансиране. Освен финансовия сектор, който ще пострада пряко, вече има сигнали за криза в строителството и пазара на имоти в редица европейски страни, каза за "Дневник" Ларс Кристенсен, анализатор в голямата скандинавска Данске банк. По думите му от драстичното свиване на достъпа до банково финансиране първо и най-силно ще пострадат страните, където имотите в последните години са поскъпвали основно заради лесното отпускане на кредити. Това вече ще случва в Ирландия, Испания, Дания, балтийските държави, и т.н., допълни Кристенсен. После трусът ще достигне съседни сектори като строителство. Сериозен риск създават и големите дефицити по текущите сметки на развиващите се икономики, включително българската, защото при евентуален отлив на чужди капитали те няма как да финансират дисбалансите си, уточни Кристенсен.

София плаща рекордните 1.1 млн. евро за сграда, отбелязва „Сега"

Столична община ще плати рекордни суми за отчуждаване на частни имоти заради инфраструктурни обекти. 1.1 млн. евро ще струва на столицата отчуждаването на една-единствена сграда, през която ще мине пробивът "Данаил Николаев". Това стана ясно вчера на заседание на бюджетната комисия на общината.

Сградата е строена през 30-те години на миналия век и се намира на ъгъла на улиците "Белоградчик" и "Веслец", в близост до Централната автогара. В нея в момента се помещават офиси, а на партера е ресторант "Библос". Само сумата за отчуждаването на ресторанта е 308 783 евро - по 919 евро на квадрат. За офисите общината трябва да плати 649 930 евро - по 515 евро на квадрат. Теренът под сградата, който е 1024 кв. м, ще бъде платен по 385 евро на кв. м. Според експертите цената е по-ниска от пазарната заради допълнителните разходи по събарянето на сградата.

Други 714 000 евро - по 928 евро на кв. м., ще отидат за отчуждаването на съседен терен.

"Причината за голямото обезщетение е, че сградата е масивна и функционална", обясниха експерти пред "Сега". "Не може да се твърди, че това са прекалено високи цени. Те тепърва могат да растат, ако собствениците решат да обжалват", коментира пред "Сега" председателят на бюджетната комисия Иван Нейков. Той определи като неоснователен упрека, че когато общината се разделя със собствени имоти, това обикновено става на много по-ниски от пазарните цени. "Комисията винаги се стреми да вдига оценките на оценителите", изтъкна Нейков.

Пробивът "Данаил Николаев" ще е дълъг 1100 м и трябва да свърже Сточна и Централна гара, за да облекчи движението по бул. "Мария Луиза". За него в момента в бюджета на общината са отделени 22 млн. лв. За отчуждаване чакат още 11 имота.

Високи обезщетения гълта и друг проект - разширението на ул. "Опълченска" в участъка между бул. "Стамболийски" и бул. "Сливница". Бюджетната комисия вчера одобри плащанията за 4 имота, като и тук ще се наложи събаряне на стари сгради. Цената на земята е около 610 евро на кв. м.

Нова стачка, съобщава „Труд"

Работещи в железниците, автомобилния, водния, въздушния транспорт и пътното строителство са в пълна готовност за ефективни протестни действия . Така те ще ударят рамо на стачкуващите учители и горски служители, обявиха вчера от федерацията на транспортните работници "Подкрепа". Според шефа на стачния комитет Павел Христов подкрепата може да е не само протестна, но и блокадна. За "бой се стягат" и от КНСБ.

Данъчни за вносителите на стари коли, пише „24 часа"

Националната агенция за приходите започва проверки на вносителите на стари автомобили, съобщиха от институцията вчера.

Причината - установени са разминавания между данните, които декларират нашите търговци, и тези, които обявяват европейските им контрагенти.

"Опитите за измама били установени при внос главно от Германия и Италия. Един от триковете бил на немската фактура да пише, че е за вътрешна доставка, у нас обаче се оформяла друга, която вече е за облагане на маржа, т.е. начисляване на ДДС има само ако има положителна разлика между двете цени - тази, на която се купува, и на която се продава тук.

И градският транспорт се включва в стачката, съобщава „Монитор"

Шофьорите от градския транспорт в страната също ще се включат в стачката на учителите. До няколко дни водачите ще решат дали да излязат символично на митингите на преподавателите или да спрат рейсовете и да оставят българите в големите градове да ходят пеш. Това съобщи специално за "Монитор" федералният секретар на синдиката на транспортните работници към КТ "Подкрепа" Павел Христов. Той допълни, че стачната готовност на водачите в София не е отменяна от май, тъй като правителството още не е изпълнило исканията им.

Както "Монитор" писа, тогава столичните шофьори заплашиха да спрат рейсовете, тролеите и трамваите в града и получиха почти двойни възнаграждения от около 850 лв.

Пенсионните фондове счупиха рекорди по доходност, твърди „Сега"

Частните пенсионни фондове отново счупиха рекорда по доходност. Средно тя е 12.88% на годишна база за периода септември 2005 г. - септември 2007 г. в най-масовите фондове - тези за втора пенсия, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Само три месеца по-рано средният процент беше малко над 9.

Няма фонд с доходност под 10%, като рекордът е на "ЦКБ Сила" - 18.30%. Другите две дружества на "Химимпорт" - "Съгласие" и "ЛУКойл" наред с "Бъдеще" също отчитат над 15%.

Рекордна доходност, близка до тази, която реализират балансираните взаимни фондове, са постигнали доброволните фондове на "ЦКБ Сила" - 22.97%, и "Бъдеще" - 21.11%, сочат още данните на КФН. Средно за този вид фондове, които осигуряват т. нар. трета пенсия, постигнатата лихва е 14.34%. Отлични резултати са постигнали и професионалните фондове. Средната доходност там е 13.75%.

Синдикат иска старите цени на цигарите още 2 години, съобщава „Новинар"

Според изискванията на ЕС увеличението на цените на българските цигарите почти двойно и вдигането на акцизите им трябва да стане от 2010 година, а не както у нас се предлага две години по-рано - през 2008 г. Това заяви вчера председателят на тютюневия синдикат към КТ "Подкрепа" Юли Манойлов пред БНТ. Очаква се догодина кутия български цигари да се продава за около 4 лв. По думите му и при първото увеличение на тютюневите изделия през 2006 г., държавата изпреварила европейските директиви с две години.

Според Манойлов по-скъпите цигари щели да увеличат контрабандата на вносни марки у нас. Синдикатите очакват догодина потреблението на нелегални тютюневи изделия да се увеличи до 45-50 на сто, като в момента то е 20-25%. Поскъпването щяло да доведе и до ниски печалби на българските фабрики, нерентабилно производство и дори фалити.

БНТ иска поне 300 млн. лв. за цифровизация, информира „Дневник"

Работна група на БНТ ще внесе в четвъртък в парламентарната медийна комисия финансово предложение за прехода към цифровизация. Според експерти националната телевизия иска сума, близка до бюджета, който Министерството на отбраната е пресметнало, че му трябват, за да освободи честоти - 368 млн. лв. Само за оборудване БНТ смята, че са й нужни 100 млн. лв.

Техническият директор на БНТ Иван Георгиев коментира, че преходът наистина ще изисква огромни инвестиции.

Министерството на финансите отпусна през тази година 3 млн. лв. на БНТ за цифровизация, архив и ново студио. Разчети за цифровизацията на БНТ са направили и в Министерството на културата, където се готви стратегията за преминаването към този вид излъчване. Според запознати финансовият министър Пламен Орешарски е върнал сметките за корекция. От ведомството на Стефан Данаилов обаче заявиха, че не са обсъждали суми, а само текстове.

Още средства ще бъдат необходими и за изграждането на собствена мрежа, каквато БНТ иска да прави, за да бъде независима от БТК. Националната телевизия, както и БНР нямат инфраструктура и използват кули и съоръжения на телекома по договор отпреди 1989 г. Двете медии не искат да подписват дългосрочен договор, а БТК не желае да инвестира в краткосрочни бизнес отношения, казаха източници на "Дневник".

Сегашното желание на БНТ влиза в противоречие със стратегията, която предвижда едва на втори етап медията да излъчва собствена програма и да цифровизира студията си. Цифровото разпространение на обществената телевизия се определя в стратегията като "важна политическа цел", защото 34% от българите нямат достъп до друг канал. Също така Европейската комисия препоръчвала на държавите да осигурят на обществените оператори достъп до достатъчно пари.

Междувременно от Министерството на финасите казаха, че Орешарски още не е подписал цифровата карта, която Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) внесе за одобрение в кабинета. Финансовото ведомство очаква Министерството на отбраната да обоснове по-ясно искането си за 368 млн. лв. за освобождаването на честотен ресурс.

Гласуването на тази карта ще разчисти пътя за внасянето в парламента на стратегията за цифровия преход в България. Очаква се планът да бъде приет до края на тази година. Отлагането му може и да развърже ръцете на Съвета за електронни медии и той да финализира конкурсите за нови телевизии в София, Пловдив и Варна. Спирането на аналоговото излъчване трябва да стане постепенно до 2012 г.