„ГорСКИ промени" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Oспорваната от еколози и депутати от опозицията поправка в Закона за горите, която разрешава изграждането на писти, лифтове и ски влекове в планините, без да се променя предназначението на земята, беше одобрена окончателно от парламента. Поправката беше подкрепена на второ четене в пленарна зала от 75 депутати от ГЕРБ и трима независими. Общо гласувалите пък са 109. Против са били само двама от управляващите и всички останали народни представители, но броят на гласовете им не е бил достатъчен, за да спрат нормативните промени.

В ранния следобед целият закон бе приет в пленарна зала, като депутатите предварително удължиха работното си време, докато бъде окончателно гласуван.

Строежи в гори след търг

При гласуването стана ясно, че все пак е смекчен първоначалният вариант на текста за строителство на спортни съоръжения в сравнение с предварителните идеи. Според последните промени изграждането на ски съоръжения ще става след провеждането на търг, какъвто не се предвиждаше преди това. Тази промяна дойде в последния момент, когато законът започна да се разглежда на второ четене в парламента, и беше внесена от управляващите в парламентарната комисия по земеделие.

Липсата на конкурсно начало беше определено от ГЕРБ като пропуск, който е трябвало да бъде поправен, като още тогава имаше неофициални информации, че промяната идва след критика от страна на Европейската комисия за евентуална непозволена държавна помощ. При окончателното гласуване председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева (ГЕРБ) потвърди, че е имало запитвания от Брюксел, след като там е получен сигнал от екологични организации.

Търговете се предвижда да се провеждат от държавата или общината в зависимост от това чия собственост са горските територии, като инициатива за тях може да дойде както от институциите, така и от инвеститори, става ясно от текстовете. Предвижда се и възможност за строителство по Закона за публично-частното партньорство, който беше приет на второ четене от парламента преди дни.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Общината разтегна двойно центъра на София за по-висок данък сгради", разкрива от първата си страница „Сега"
До над 100% ще се увеличи данък сгради на 168 000 собственици на имоти в София постепенно от следващата година. Най-драстична е промяната за живеещите в съседните на центъра райони, тъй като Столична община е преценила, че в последните години е инвестирала в тях достатъчно, за да ги облагороди от по-ниските категории до най-качествената - първа. Това се разбра вчера при представянето на новото данъчно зониране на града.

Центърът на София ще обхваща почти двойно по-голяма територия - в него вече ще влизат районът около Централна гара, автогарата, кварталите "Сердика", "Оборище", "Възраждане", част от "Банишора" (от ул. "Опълченска" към гарата), бул. "Мария Луиза" и "Сливница". Всички те ще трябва да минат от IV или III в I зона. Така данък сгради на част от собствениците в тези райони ще се увеличи повече от два пъти. Това обаче ще се случи в рамките на 10 г. "На всеки три години зоната ще се изкачва с едно стъпало нагоре, за да няма рязко покачване на налозите", обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Мотивите са, че така границите на централната градска част по данъчното зониране ще се изравнят с границите, заложени в закона за устройството и застрояването на София от 2007 г.

От 2013 г. 168 000 собственици (15% от всички в столицата) ще получат увеличен данък сгради до 49%. През следващата година общината очаква 6 млн. лв. повече приходи в бюджета. За такса смет обаче не е ясно с колко ще поскъпне - според обясненията на Барбалов "някъде ще поскъпне с повече, някъде с по-малко".

Мотивите, с които сега се предлагат промените в данъчното зониране, са инвестициите, които общината е направила от 2000 г. насам. Те се изчисляват на 2.5 млрд. лв. Почти половината от тях - 1.367 млрд. лв., са инвестирани в метрото. 263 млн. лв. са дадени за изграждане и ремонт на улиците.
Още от статията на „Сега"

„Удрят по джоба съседи на властта", четем от първата страница на „Стандарт"
Софиянците, които дишат въздуха на по-първите хора от Министерски съвет, ще плащат 15 лв. по-висок данък сгради. Това предвижда новото зониране на София, което бе представено вчера. С него общинарите приравниха налозите на хората от двете страни на жълтите павета. Досега апартаментите на столичани край Президентството се водеха първа зона и плащаха по-висок данък. Комшиите им от отсрещния тротоар бяха трета зона.

Близо 200 000 софиянци ще плащат по-висок налог, ако новото зониране бъде прието. До 40 лв. повече ще плащат хората, които живеят в района от Халите до Централна и Сточна гара. Причината е, че новите линии на метрото рязко вдигат цените на имотите. Екипът на кметицата Йорданка Фандъкова се надява да събере 6 млн. лв. повече. Няма да има увеличение на налозите в тузарските квартали Бояна, Драгалевци и Симеоново.
Още по темата от „Стандарт"

„19% от фирмите търсят работници" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Търсещите работа в хотелите, ресторантите и строителството имат най-големи шансове за успех през летния сезон. Това показва традиционното изследване на компанията за човешки ресурси "Менпауър" сред 751 компании от София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе.

Работодателите в туризма и строителството имат най-оптимистични очаквания и ще наемат най-много служители през периода юни-септември. Толкова положителни нагласи през последните две години не е имало в тези отрасли. Подобни са плановете и на компаниите от сферата на финансите, застраховането и недвижимите имоти, производството, публичния и социалния сектор.

Като цяло 19% от мениджърите са заявили, че ще разширяват екипа си, а само 6% са прогнозирали съкращения. По показателя разлика между тези две групи България заема 4-то място сред Европа, Близкия изток и Африка сред 23 държави, където се правят подобни изследвания. Изпреварват ни Турция, Израел и Румъния.

Пловдивските работодатели имат най-силни очаквания, че ще създадат нови работни места през третото тримесечие на тази година, показва последното изследване на "Менпауър". "Възможностите за търсещите работа са се подобрили значително и в региона на Русе", коментира Надя Василева, шеф на компанията за България, Сърбия и Хърватия.

В Пловдив и Русе са оптимисти

Според нея новите работни места ще се открият заради разширяването на завода за автомобилни части и евентуалните инвестиции на германски и руски фирми в региона.

Стимул за заетостта край река Дунав ще е и преместването на администрации в града. "Всички тези капитали неминуемо ще доведат до създаване на нови работни места", допълни Василева.
Още от статията на „Труд"

„Още 10 дни за мостовете, чакаме и немски фирми", пише в началото на страниците "Бизнес" на вестник „24 часа"
С 10 дни се удължава срокът за подаване на заявления от фирми за реконструкцията на трите виадукта на магистралите, съобщиха вчера от пътната агенция.

Вместо до 15-и, документи ще се приемат до 26 юни. "Получихме официално искане от германската строителна камара за малко по-дълъг срок, в който да успеят да участват и чуждите фирми. Нали искаме търгът да е международен и да се явят най-добре подготвените компании", обясни пред "24 часа" шефът на пътната агенция Лазар Лазаров.

Имало засилен интерес от страна на големи международни компании с опит в строителството и реконструкцията на мостове. Удължаването на срока ще даде възможност те да се запознаят по-добре с процедурата и да подготвят качествени предложения.

До 13 юни документация за участие в процедурата са закупили 22 компании.
Още от статията на „24 часа"

"Гърците масово изпразват банките, чуждите трезори тръгнаха на лов", обобщава от първата си страница „Класа"
Дни преди решаващите избори в южната ни съседка в неделя, 17 юни, съседите масово изпразват банковите си депозити от местни банки, съобщиха световните медии. Несигурността накара много от вложителите през последните години да изтеглят своите капитали и да ги инвестират в други страни. Източници на „Блумбърг" съобщиха в сряда, че дневните тегления на влогове от хората и бизнеса са се повишили от 100 млн. на около 500 млн. евро в последния месец. Банкери дори твърдят, че само за ден тази седмица изтеглените средства са надхвърлили 700 млн. евро. Според неофициална статистика само за последните 15 дни вложители са изтеглили над 4 млрд. евро. Припомняме, че през целия май 2012 г. от банковата система бяха дръпнати рекордните 6 млрд. евро влогове според данните на гръцката централна банка.

Заради паниката сред гражданите и бизнеса от банковите клонове се оплакват, че са задръстени от молби за теглене на суми от над 20 хил. евро на ден. Според служители на различни финансови институции 40 на сто от парите, изтеглени от гърци в последно време, са се насочили към банки в чужбина, а 60 на сто се пазят в сейфове, възглавници и под дюшеци. Припомняме, че от октомври 2009 г. до сега компаниите и физическите лица общо са изтеглили 72 млрд. евро.

Проблемите в южната ни съседка обаче за едни са проблем, за други възможност. Според гръцкия "Имерисия" мощни чужди банкери са тръгнали на лов за гръцки вложители, като, за да се домогнат до авоарите им, банкерите обещават изгодни условия. Лихвените нива, които банки като UBS, Merrill Lynch, Deutche Bank, Citibank, Gredit Agricole и много други могат да предложат, са минимални, но пък за сметка на това дават гаранции за сигурността на влоговете, което в напрегнатата обстановка на юг си е дефицит.
Още от статията на „Класа"

"Концесия на хоризонта за газовото находище в Девенци", пише „Капитал Daily"
Концесионният договор за добив на природен газ от находището край село Девенци, Плевенско, разработвано от американската компания "Дайрект петролеум", може да бъде подписан до месец. Това каза за "Капитал Daily" управителят на фирмата Кольо Тонев. Ден по-рано министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев съобщи, че компанията вече има положителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), което е задължителна стъпка преди подписването на концесионния договор.

Документът е одобрен от екоминистерството на 8 юни и по закон трябва да влезе в сила в 14- дневен срок, каза Тонев. По думите му тепърва компанията ще преговаря по условията на този договор, който трябва да бъде изготвен от министерството на икономиката и енергетиката и одобрен от Министерския съвет. От министерството обаче не успяха да отговорят до редакционното приключване на броя вчера доколко този срок е реалистичен.

Нужно е време

"След като това стане, ще са нужни 3-4 месеца за сондаж, с който ще бъдат добити първите количества природен газ", посочи Тонев. Това означава, че след около пет месеца местният добив значително ще се увеличи, макар че Тонев не можа да посочи колко точно газ ще бъде добит от първия сондаж. Общият брой на добивните сондажи, които ще бъдат направени в находището, е 15-16, посочи Тонев. По думите му вече има голям интерес от потребители, които искат да купуват природен газ оттам. В началото от находището ще може да се продава само компресиран газ, тъй като за изграждането на тръба до преносната система на "Булгартрансгаз" ще е нужна поне година. Добивната компания и в момента продава малки количества газ, добити от проучвателните сондажи. По предварителна оценка на "Дайрект петролеум" от находището в Девенци може да се добиват около 1 млрд. куб.м природен газ годишно, което може да покрие около половината от родното потребление. При откриване на находището от компанията заявиха, че залежите са общо за около 5.5 млрд. куб.м. В момента средногодишното потребление на газ в страната е 2.5 млрд. куб.м , от които местният добив е 300 млн. куб.м от находищата в Черно море край Варна, разработвани от компанията "Мелроуз". Държавният газов доставчик "Булгаргаз" купува газа от български добив на цени около 30-40% по-ниски от пазарните.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Част от петролните компании са признали картел", разкрива „Сега"
Част от петролните компании, срещу които бе образувано производство заради съмнение за картел при горивата, са признали, че са се провинили. Това стана ясно от думите на шефа на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов. През пролетта на т.г. антимонополната комисия обяви, че има доказателства за договаряне на цените между "ЛУКойл България", ОМВ, "Нафтекс Петрол" и "Ромпетрол". Фирмите са обжалвали, но част от тях са поискали да подобрят работата си и да отстранят проблемите. "Някои от компаниите са направили предложения за промяна в начина им на работа", заяви Николов. Идеята била по този начин те да се разминат с глобите в замяна на "добро поведение". От комисията обаче отказаха да дадат подробности за това кои са компаниите, поискали споразумение, както и дали КЗК ще приеме офертата.

Санкциите за доказан картел или забранени споразумения са в размер на 10% от оборота на последната финансова година на уличеното дружество. Толкова е и глобата за монопол на пазара, но голяма част от наложените санкции се обжалват и намаляват в пъти. "Мисля, че след като съдът започна да намалява глобите ни до 50% заради икономическата криза, и ние трябва да започнем налагане на по-малки санкции", твърди Николов, цитиран от в. "Труд".
Още от статията на „Сега"

"Казваме на банка за любовница в чужбина", четем в „Стандарт"
Банката ни ще знае, ако пращаме големи суми на любовница в чужбина или за лечение на близък зад граница. Преводите на едри суми към страни извън ЕС вече няма да става безконтролно и "невидимо". За това ще се погрижи подготвената нова наредба, според която всички преводи към страни извън ЕС за над 30 хил. лв., ще стават само след като представите документи за целта на плащането пред банката. Българска народна банка съвместно с Министерството на финансите са изготвили списък на нужните документи, засягащи 19 най-чести случаи, налагащи преводи в чужбина.

Например при внос на стоки плащането трябва да бъде придружено от договор, фактура или митническа декларация. При изплащане на дивидент към даден акционер от страна извън ЕС ще трябва копие от решението на общото събрание на дружеството, а при изплащане на вноски по заеми - договор за кредит. Дори паричните преводи, предназначени за посолствата на България в страните извън ЕС, ще бъдат с приложени документи. Когато основанието за превода не съвпада с 19-те разписани случая, ще трябва да посочите, че не разполагате с документи, като платежната институция ще трябва да се задоволи с писмените ви обяснения за целта на плащането.
Още от статията на „Стандарт"

„Депутати в спор как точно вредят на горите", съобщава „Труд"
Спор дали заменките, или новите правила за ски съоръжения са по-голямо престъпление към горите се разгоря вчера в пленарната зала, докато депутатите приемаха финално поправките в закона за горите.

Решено бе занапред ски писти, лифтове, влекове и открити обекти да се строят само срещу такса за строеж, без терените да се вадят от горския фонд, т.е. инвеститорът да плаща за превръщането им в строителна площадка.

Но предприемачите ще се явяват на търгове и ще наддават за държавната такса за право на строеж.

"Замените на гори бяха обявени за сделки "кон за кокошка". При тях имаше кокошка за държавата, а при лифтовете няма нищо, чист подарък", отсече левият депутат Георги Божинов. Той добави, че при замените инвеститорът е плащал, за да превърне гората в място за строеж, след това такса за право за строеж, докато сега ще плаща само веднъж.

"Страшно голяма държавна помощ, страшно престъпление", заключи Божинов.

Депутатът от ГЕРБ Румен Стоилов успокои, че с данъците, които ще плащат предприемачите, и с работните места, които ще открият, ще върнат многократно тези такси.

За разлика от предходното четене депутатите от ГЕРБ изобщо не счетоха за нужно да обяснят, че такса за промяна на статута не се плаща, защото терените на практика остават държавни.
Още от статията на „Труд"

"До 1350 лв. за стажант - чиновник от 1 август", прогнозира „24 часа"
Нови заплати ще имат от 1 август служителите в администрацията. Това предвиждат приети вчера от правителството промени в 13 постановления, наредби и правилници, които регламентират заплащането на чиновниците.

Промените влизат в сила от 1 юли, но ведомствата ще имат месец да преизчислят заплатите. Според новите правила максималното възнаграждение на държавен служител ще е 3500 лв. Право на него ще има главният секретар на Министерския съвет, ако е достигнал най-големия (шести) ранг в чиновничеството.

3200 и 3000 лв. ще са съответно за главен секретар в министерство и агенция. Шефовете на дирекции ще вземат до 2900 лв. месечно, а шефът на НАП - 2800 лв. 3000 ще е таванът на заплатата на посланик. В новата наредба се предвиждат заплати до 1350 лв., включително за стажанти, а главните експерти и митничарите ще вземат до 1900 лв. До 1100 лв. ще е за техническия персонал.
Още от статията на „24 часа"

"Свързват и уличните автомати за кафе с НАП", пише „Класа"
Автоматите на самообслужване също ще бъдат свързани с Националната агенция за приходите (НАП), за да отчитат в реално време оборотите си. Това предвижда проект за Наредбата за регистриране и отчитане на обороти в търговските обекти чрез фискални устройства, публикувана на страницата на Министерството на финансите. Тя допълва друга наредба - № 18, от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Данъчните ще обхванат така и автоматите за продажба на напитки, храни, за обмяна на валути, за плащане на комунални сметки и дори паркинг услугите. В обхвата на наредбата попадат и автоматите с развлекателен характер като детски съоръжения. Автоматите няма да издават хартиени касови бележки. Дневният финансов отчет ще се генерира автоматично, като се съхранява във фискалната памет, и така ще се облекчи задължението за отпечатване на дневен, месечен и годишен финансов отчет. Собствениците на автомати ще трябва да приведат връзката с НАП в действие до 31.12.2012 г. В тридневен срок след влизане на наредбата в сила мобилните оператори трябва да подадат заявка за получаване на номенклатурен код.

Припомняме, че през януари тази година Българската вендинг асоциация, която обединява фирми от бизнеса с автомати, призна публично, че оборотите им се отчитат „на око" и „на честна дума". След като преброим монетите, в офисите на нашите фирми имаме фискални устройства, през които се отчитаме, съобщи тогава Иван Попов от асоциацията, провокиран от публикации, че данъчните обмислят да задължат собствениците на такива машини да им инсталират касови апарати. У нас има 15 000 автомата, които се обслужват от около 750 души, сочат данни на асоциацията. Оборотите за месец са около 200-300 лв. на машина, но стигали и 800 и 1000 лв., ако са разположени на оживено място. Още тогава фирмите се възпротивиха на монтирането на фискални касови апарати във всеки отделен автомат, защото инвестицията ще доведе до драстично увеличение на цените на кафето и храните с около 50 на сто.
Още от статията на „Класа"