„Гроздето ни стана златно", четем от първата страница на „Стандарт"
Гроздето ни стана златно. Цената му счупи всички рекорди тази година. Заради високото качество, но оскъдната реколта, търговци са готови да платят до 2,50 лв. за кило от белите сортове мускат отонел и траминер, съобщиха лозари от Северна България. Става въпрос за единични сделки, уточни шефът на Агенцията за лозата и виното Красимир Коев. В масовите случаи цените също са по-високи. Наддаването започва от 90 ст. за кг и достига до 1,50 лв.
Търговци от Румъния, Гърция и Италия надуват цените. Те обикалят лозята в цялата страна, за да си набавят грозде. Реколтата у нас е с най-добро качество от 9 години насам, коментират експертите. Според тях тазгодишното вино ще е изключително добро, макар и на по-висока цена. До момента винарските ни изби са прибрали 39 млн. кг бяло и 16 млн. кг червено, обясни Красимир Коев. Той прогнозира дефицит на белите вина и ръст на износа с около 16 на сто.
Още по темата от „Стандарт"
„Пореден залез", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
След няколко години агония един от най-старите заводи за електромотори в България - контролираната от Николай Банев "Елма" - Троян, е в несъстоятелност. Ловешкият окръжен съд е открил процедурата в края на юли по искане на двама кредитори, а за дата на неплатежоспособност е определил 1 януари 2009 г. Предявените вземания пред синдика са за около 11 млн. лв., като голямата част са от дружества на самия Банев. Това става ясно от данните за компанията в Търговския регистър, въпреки че тя като публично дружество би следвало надлежно много преди това да е оповестила пред инвеститорите си и пред Комисията за финансов надзор какво се случва с нея.
Текущата ситуация
От документите от съда, публикувани в Търговския регистър, обаче става явно, че неплатежоспособността и откритото производство по несъстоятелност е по молба на два кредитора на публичната компания - "Елком" ООД, Милано, Италия, и общинското дружество от Троян "В и К Стенето", за отдавна просрочени и неизплатени дори след съдебно решение вземания за общо около 100 хил. лв. Малко сред решението на ловешкия съд е проведено и първото събрание на кредиторите, а назначеният синдик е направил списък на вземанията на кредиторите на "Елма".
Оттам става ясно, че двата кредитора са сред най-малките проблеми на "Елма". Освен тях вземания имат държавата в лицето на Националната агенция за приходите (1.6 млн. лв.) и около 400 служители на компанията (550 хил. лв.). Но най-големите кредитори на компанията са все дружества, свързани с Николай Банев, който придоби "Елма" по време на масовата приватизация чрез фонда си "АКБ-Форес социален" . Най-големите заеми са към управляваното от Банев "Партнърс актив", както и към самия Банев като физическо лице. Първото е предявило вземания от около 7.7 млн. лв., а вземането на Банев е за 141 хил. лв. Съпругата му Евгения Банева също е предявила вземания за 69 хил. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Фирмите ще внасят корпоративен данък по нови правила", разкрива от първата си страница „Сега"
Серия от облекчения за декларирането и внасянето на корпоративния данък и данъците върху доходите на физическите лица ще влязат в сила от 2013 г. Задължението за авансово внасяне на корпоративния данък на месечна основа занапред ще важи само за големите фирми. Данъкът върху представителните и социалните разходи вече ще се внася на годишна вместо на месечна основа. Облекчава се и редът за деклариране на отделни категории доходи на физическите лица.
Това е записано в законопроекта за изменение на Закона за ДДС, с който се променят и други 6 закона. Промените не бяха представени детайлно от финансовото министерство, макар да касаят огромен брой данъчно задължени фирми и лица.
Най-много са промените в реда за изчисляване и внасяне на авансово дължимия корпоративен данък. От авансово привеждане на данъка ще бъдат освободени всички фирми, които имат приходи от продажби за предходната година до 300 000 лв. Досега лимитът бе 200 000 лв. При по-големите фирми вноските ще се превеждат ежемесечно само ако приходите от продажби са надхвърлили 3 млн. лв. Ако този праг не е достигнат, парите ще се внасят на тримесечие. В момента месечното авансово внасяне на данъка бе задължително за всички с приходи над 200 000 лв. и с реализирана данъчна печалба за предходната година. Самите авансови вноски вече ще се изчисляват на база прогнозирана печалба за текущата година вместо печалба за предходната година. Фирмите ще заявяват очакваните си печалби и новия размер на авансовите вноски с годишната си декларация за 2012 г. За да се избегне начисляването на лихви при неточно прогнозирани вноски, ще бъде завишен прагът на допустимото разминаване между авансово внесен и окончателен данък от 10 на 20%.
Още от статията на „Сега"
„Разнобой за осигуровки и пенсии в редиците на ГЕРБ", информира от първата си страница „Труд"
Разнобой между финансовия министър Симеон Дянков и депутати от ГЕРБ се очертава за планираното увеличение на пенсиите и готвената промяна в реда за издължаване на осигуровки и данъци.
В понеделник Дянков опроверга шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, която в неделя заяви, че пенсиите ще бъдат увеличени най-рано от април догодина. В Русе министърът вчера отсече, че индексирането ще е от началото на 2013 г.
Междувременно "Труд" научи, че депутати от ГЕРБ се готвят да бламират важна законова поправка, подготвена от финансовото министерство. Тя предвижда да се въведе единно платежно нареждане за внасянето на данъци, социални и здравни осигуровки в хазната. Официално целта е да се спестят средства от банкови такси, които сега се удържат при всяко отделно плащане. С единния документ обаче средствата ще идват накуп и трябва да е ясно кои задължения ще се погасяват първи. От финансовото министерство предлагат това да става според датата на падежа. Така, ако данъчното задължение е по-старо от това за здравни осигуровки, то ще е с предимство. В същото време неплащането на парите за здраве води до загуба на пациентски права. Така, ако някой дължи стари данъци, първо трябва да ги плати, за да си върне здравноосигурителните права.
Депутатите от ГЕРБ обаче не са съгласни с предложения от ведомството на Дянков ред.
"Готвим промени в Закона за здравното осигуряване, според които здравните вноски ще се погасяват първи по ред и проблем за длъжниците, които искат да се върнат в здравната система, няма да има", заявиха пред "Труд" народни представители от управляващата партия. Те все още нямат единно мнение дали и пенсионните осигуровки трябва да бъдат с приоритет.
Още от статията на „Труд"
"ТИР камикадзета тормозят селата", съобщава от първата си страница „Монитор"
Интензивен транзитен трафик с тежки камиони тормози ежедневно жителите на десетки селища в различни части на страната. Заради безразсъдното шофиране нерядко стават катастрофи. Това показа проверка на „Монитор".
„Най-големи са неуредиците с трафика на тировете през населените места северно от Стара планина и най-вече в района на Велико Търново и Русе", каза шефът на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров.
Според него проблемите са по цялото трасе от Капитан Андреево до Дунав мост 1 при Русе. В Хасковско все пак има и готови участъци от магистрала „Марица".
„Там дори да има принудително спиране, превозните средства се паркират в аварийната лента и не пречат. В района на Великотърновска област тировете изчакват по самия път или по улиците на градовете и селата, защото там шосетата са двулентови. Трафикът в това направление е по 5000-6000 тира на ден", поясни инж. Лазаров.
По думите на шефа на АПИ при Русе, когато се напълнят паркингите, няма къде стоят камионите и затова от агенцията се стремят да разпределят тежките автомобили равномерно по цялата дължина на трасето между турската граница и моста при Дунав.
„С реализацията на проекта за изграждане на концесия на скоростния път между Русе и Капитан Андреево изцяло ще се реши проблемът както с престоя на тировете при необходимост, така и с транзита през селищата", прогнозира инж. Лазаров. „Тогава на практика няма да има директно преминаване през населените места, защото ще бъдат изградени обходни пътища", поясни той.
Проблеми с трафика на тирове през населените места има и по протежение на път Е-79 към Кулата както и след Сливница към границата със Сърбия.
Още от статията на „Монитор"
„Техници на ЧЕЗ "свалят" сметки, не плащат своите", разкрива „24 часа"
Банда от трима настоящи и един бивш служител на ЧЕЗ бяха арестувани заради намаляване на сметките и показателите от електромерите на 30 ресторанти, кафенета, магазини и други търговски обекти в София.
Това съобщи шефът на ГД "Национална полиция" Ангел Антонов вчера.
Отчетниците от ЧЕЗ работели срещу процент, вземали около 500 лв. за услугата.
Те предлагали да отчитат по-малко пари за всеки месец като на абонамент. Реално правели така, че цифрите на електромера да показват това, за което се разберат с клиента.
Не са използвани стандартните начини, но ще запазим в тайна как, за да не се възползват и други, обясниха от полицията. Това могат да го правят само професионалисти, а не хора без опит.
Работата по случая започва в края на миналата година, когато бил получен сигнал. При разследването станало ясно, че отчетниците са избирали предимно обекти с голям разход на електроенергия в кварталите "Младост", "Дружба", "Изток".
Още от статията на „24 часа"
"Доларите в евро", обобщава „Капитал Daily"
Ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) се е отказало от първоначалната идея да емитира облигации в долари на международните пазари. За сметка на това е избрало емисия в евро за 250 млн. и срок от 5 години. С парите през май догодина трябва да се погасят 195 млн. евро, останали от заема, който преди години НЕК изтегли от чуждестранен консорциум, за да финансира началото на проекта за АЕЦ "Белене". За облигационната емисия, която ще е една от най-големите за българска компания, се разбра от обява на сайта на БЕХ за избор на рейтингова агенция. Крайният срок за подаване на документите за участие е 24 септември. Очакванията са рейтингът да се получи през ноември, а в началото следващата година може да бъдат пласирани облигациите. За целта енергийният ходинг ще трябва да избере и финансов консултант.
Промяна в плановете
Решението на БЕХ да емитира облигации в евро изглежда логично, тъй като ще се елиминира валутния риск. Преди около месец изпълнителният директор на дружеството Михаил Андонов беше коментирал пред Reuters, че идеята е емисията да бъде за 300 млн. долара. "Предпочитаме щатските долари, защото доларовите пазари имат доста големи ресурси. Ще бъде добре, ако можем да постигнем лихва между 3.5 и 4.5 процента", коментира тогава Андонов. Той обаче не беше уточнил с какъв падеж ще е емисията, което липсва и в разяснителната информация. Тогава идеята да се избере доларова емисия беше странно най-малкото поради факта, че доларът беше в средносрочен тренд на поскъпване. Ако дълговата криза в еврозоната се влоши, щатската валута ще продължи да поскъпва, което ще оскъпи самата емисия, с което ще я изложи на висок валутен риск. Явно тези опасения са били обсъдени и в БЕХ, тъй като е решено всички плащания по емитирането на облигациите да бъдат само в евро. Според представители на финансовия сектор действително единственият мотив (какъвто беше и на Андонов) в момента да се избере емисия в долари е, че на глобалните пазари има по-голямо търсене на такива облигации. Емисията, която планира БЕХ, е със същия матуритет като тази на държавата - през юли бяха пласирани 5-годишни облигации при доходност от 4.43%.
Помощ за приятел
Възможността за емитиране на облигации от страна на БЕХ беше коментирана първо от министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев. По този начин холдингът ще помогне на дъщерното си дружество - Националната електрическа компания (НЕК), за плащането на остатъка от синдикирания заем към BNP Paribas, който беше взет заради проекта "Белене". Става въпрос за 195 млн. евро, които лошото финансово състояние на НЕК не позволява да плати самостоятелно. Поради тази причина в началото на май се наложи БЕХ да отпусне заем на НЕК до 70 млн. евро, с който трябваше да се покрие финансовият прозорец, който се образува при разсрочването на заема с една година. Причината бе, че две от банките - белгийската Dexia и японската Mizuho, решиха да се откажат от участие и наложи незабавното плащане на 55 млн. евро.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Натрупахме 1,6 млрд. борчове", четем в „Стандарт"
След като ГЕРБ не прие идеите за закон за частния фалит, депутатът от властта Емил Радев ще внесе поправки в Закона за задълженията и договорите. Те предвиждат да се въведе 10-годишна абсолютна давност за задълженията на физически лица за парно, ток, мобилни телефони, банки, лизинги.
Българите затъват в дългове като в блато. Тенденцията, започнала от 2010 г., набира сила с всеки изминал месец. Само от януари до август сме натрупали над 1,6 милиарда лева. Това показват данните на камарата на частните съдебни изпълнители у нас. Бирниците са образували общо 714 000 изпълнителни дела на кредитори срещу длъжниците им. От тях 43 000 са в полза на банките. Останалите са за просрочени плащания по сметките за парно, вода, ток, мобилни телефони и лизинги на автомобили. За продан са обявени общо 9505 имота.
Всеки четвърти дълг може да бъде зачеркнат, ако влязат в сила готвените поправки в Закона за задълженията и договорите. Както "Стандарт" вече съобщи, депутатът от ГЕРБ Емил Радев ще предложи да се въведе 10-годишна абсолютна давност за борчовете на физическите лица. Тя ще важи за случаите, когато гражданите изпаднат във фалит. Един от показателите за това е хората да останат без работа. Законът ще важи и със задна дата. Това означава, че ако влезе в сила от януари 2013-а, ще се заличават автоматично дългове от 2003 г., които не са събрани досега.
Още от статията на „Стандарт"
"Банкер номер 1 обяви : Не трябва да бързаме с влизането в Европейския банков съюз", пише на първата си страница „Класа"
БНБ е против прибързаното влизане на България в Европейския банков съюз , защото това не носи на страната никакви ползи , заяви управителят на Централната банка Иван Искров в словото си при откриването на академичната година в УНСС. Идеята за създаването на банков съюз се подкрепя само в еврозоната, като част от мерките, обсъждани в Брюксел, за по-добрата координация и надзор на банковата система в ЕС. Според Искров обаче, ако страната ни се присъедини към съюза преди да сме възприели единната валута, това ще доведе до прехвърляне на суверенитет към Брюксел и Франкфурт, което няма да е от полза за България.
Миналата седмица Европейската комисия предложи нови правомощия за банков надзор за Европейската централна банка (ЕЦБ), която трябва да поеме крайната отговорност за конкретни надзорни задачи, свързани с финансовата стабилност на всички банки от еврозоната. Идеята е националните органи да продължат да играят важна роля във всекидневния надзор и при подготовката и прилагането на решенията на ЕЦБ.
ЕЦБ ще отговаря за лицензирането на кредитните институции и контрола върху спазването на изискванията за капиталова адекватност. Тя ще може да се намесва на ранен етап, когато дадена банка нарушава или има опасност да наруши регулаторните изисквания за капиталова адекватност. Предложението включва и възможност страните извън еврозоната да се присъединят на доброволно към банковия съюз.
Банков съюз вероятно ще има и ние го подкрепяме на ниво еврозона. Нашата позиция обаче е , че по отношение на страните извън еврозоната не трябва да се бърза, каза Искров.
В документа, който видяхме преди няколко дни , има доста бели полета, които не казват какво става с редица важни въпроси. Примерно как ще ни гарантират, че когато се надзирава една голяма трансевропейска банка, техният управляващ орган няма да реши да ги преобразува в клон и ние просто да стоим отстрани и да неможем да кажем нищо. Как ще бъде решен въпросът с тези страни, които имат много силна декапитализация на фонда за гарантиране на влоговете, попита още управителят на БНБ.
Още от статията на „Класа"
„БНБ се обяви против влизането на България в банковия съюз", съобщава „Сега"
Управителят на БНБ Иван Искров се обяви срещу присъединяването на България към банковия съюз в ЕС. Според него съюзът е подходящ за страните от еврозоната, но не и за държавите членки извън нея. "В документа на ЕК има доста "бели полета" по редица важни въпроси. На този етап за страните извън еврозоната банковият съюз само прехвърля суверенитет, без обаче от това да има полза. Как ще се реши въпросът с тези държави, които са с много силна декапитализация по отношение на гарантиране на влоговете", запита риторично Искров. И поясни, че българският Фонд на гарантиране на влоговете в банките е с изключително силна капитализация, което не е практиката в Западна Европа.
"Там или нямат такива фондове и тепърва ще ги създават, или са слабо капитализирани и е ясно - както и шведският финансов министър скоро се изказа, - че ние не желаем нашите вложители да плащат за проблемите на банки от други държави", каза шефът на БНБ. Той повтори и становището си, че налагането на еднаква данъчна политика не е подходящо за България, защото подтиска пазарната конкуренция и страната ще загуби предимствата си като държава с ниски данъци.
Предложението на ЕК беше представено преди дни от председателя на ЕК Жозе Барозу и предвижда ЕЦБ да получи правомощия за извършване мониторинг на всички банки от еврозоната и тези в ЕС, които се съгласят да се създаде фонд за ликвидация на проблемни банки, да се въведе обединена схема за защита на влоговете на физическите лица в цялата еврозона (ЕС). Според Иван Искров "ще се присъединим към банковия съюз, когато станем член на еврозоната".
Още от статията на „Сега"
„Междуфирмените борчове с 10% повече", съобщава „Монитор"
Задлъжнялостта между компаниите в България се е увеличила с 10% спрямо миналата година. Това каза Милена Виденова, управител на „Coface България" пред „България он ер". По думите й вече делът на междуфирмената задлъжнялост е 90% от общата.
Няма компания, която да не е посочила, че е понесла загуби заради просрочени дългове на свои партньори, коментира тя. Най-сериозен бил проблемът в транспортния сектор заради високите цени на горивата. Хранителната индустрия също имала сериозни затруднения.
Още от статията на „Монитор"
"Падат лихвите по депозити", съобщава „Труд"
Лихвите по депозити се понижават, показва проучване на сайта "Моите пари". Експертите са установили, че през август 11 български банки са влошили условията си по депозитни продукти, като при различните трезори понижението е между 0,20 и 1 процентни пункта.
През последния летен отпускарски месец нито една банка не е подобрила офертите си, нито е предложила нова промоция или депозитен продукт. Като цяло стойността на лихвата по включените в индекса на "Моите пари" левови депозити през юли намалява от 3,65% на 3,63%.
В същото време през август лихвите по потребителски кредити остават на нивата си от предходния месец. По тези с поръчител годишната лихва е 16,06%, докато при кредитите без поръчител е 17,01%.
На фона на застоя има известно раздвижване при ипотечните кредити, но то е за сметка на промени при две банки. През август индексът по левовите ипотеки достигна ниво от 8,56%, което е с 0,08 процентни пункта по-малко в сравнение с юли.
Още от статията на „Труд"
"Горна Арда" тръгва през 2014 г.", съобщава „24 часа"
Каскада "Горна Арда" тръгва през 2014 година. За важния за България и Австрия енергиен проект ще бъдат вложени около 400 млн. евро. Това каза президентът Росен Плевнелиев след среща с министър-председателя на Долна Австрия Ервин Прьол.
Реализацията на проекта върви по график. Не по-късно от началото на 2014 г. всички необходими документи за старта на проекта ще бъдат напълно готови.
Пред българския президент премиерът Прьол изрази благодарност за доброто сътрудничество на българската администрация.
Проектът за хидроенергийната централа беше създаден като българо-турски, след сключено междуправителствено споразумение от кабинета "Костов". По-късно проектът беше замразен, а кабинетът "Борисов" реши да го продължи. В края 2011 от Националната електрическа компания дори обявиха, че изграждането може да започне през 2013 година.
През последните години над 450 компании от Долна Австрия са развили дейност в България, от които 50 само през миналата година, стана ясно от думите на премиерът Ервин Прьол.
Президентът Росен Плевнелиев подчерта, че сътрудничеството между България и Долна Австрия се разширява с всяка следваща година.
Още от статията на „24 часа"
"Разходите за труд са се увеличили с 4.8 %", пише „Класа"
Общите разходи на работодателите за труд са се увеличили през второто тримесечие на годината с 4.8 на сто на годишна база, сочат данните НСИ. Най-много са се увеличили разходите за един отработен час в сферата на услугите - с 8.9%, следвани от индустрията - с 2.5 %, а в строителството дори е отчетен спад - с 2.1 %. През второто тримесечие на 2012 г. най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в дейностите „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - 16.3 %, „Други дейности" - 14.7 %, и „Професионални дейности и научни изследвания" - 10.8%, а най-нисък - в „Държавно управление" и „Финансови и застрахователни дейности" - съответно 0.5 и 2 процента. Най-голямо намаление на общите разходи за труд е регистрирано в икономически дейности „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - с 3.9 %, и „Строителство" - с 2.1 %.
В състава на общите разходи за труд разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 5.9 % спрямо второто тримесечие на 2011 г., а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 0.2 %.
Още от статията на „Класа"