„Играеш табла, плащаш данък", четем от първата страница на „Стандарт"
Разсеяни депутати може да превърнат таблата и билярда в хазарт. Така организаторите на турнири по масови игри ще трябва да плащат 15% данък. Това става ясно от промените в Закона за хазарта, приети на второ четене от бюджетната комисия в парламента. В текста пише, че ако всички такси, събрани от участниците, не бъдат изплатени изцяло като награди, състезанието вече се смята за хазарт. Ако организаторът задели нещо за себе си, законът ще го подгони, обясниха експерти.
"Това е пълен абсурд, така ще докарат бирници и на турнирите по табла и шах в кварталните градинки", възмутиха се ветерани в игрите.
Депутати увериха, че не искат да посегнат на забавленията на народа.
В същото време в закона не е описано какъв лиценз трябва да си вземеш, ако искаш да направиш състезание по билярд с печалба за организаторите.
Още от статията на „Стандарт"
„Здравният министър засекрети поевтиняването на лекарствата", разкрива от първата си страница „Сега"
Серията от показни акции и изявления на премиера Бойко Борисов и здравния министър Стефан Константинов как цените на лекарствата ще паднат с до 50% претърпя неочакван обрат. Оказа се, че широко рекламираните отстъпки, които двамата започнаха лично да договарят с производителите и вносителите на медикаменти в сряда вечерта, ще останат в тайна. Мистерия ще остане и колко плащат за лекарства здравната каса и болниците. Всичко това се случва, след като преди седмица Борисов уволни зам. здравния министър Гергана Павлова, защото не обяснила как се формират цените на медикаментите и защо български препарати са по-евтини в чужбина, а министър Стефан Константинов тържествено обеща прозрачност.
Константинов се похвали вчера, че след приключването на преговорите с фармацевтичните компании за повечето лекарства, поети от здравната каса, намалението ще е с около 10%, а за отделни медикаменти - дори с 50%. Това трябва да е факт след две седмици. Кои медикаменти и с колко са поевтинели, обаче няма да бъде оповестено. "На въпроса коя компания и за кое лекарство колко отстъпки ще даде, в момента отговор няма, а и вероятно в бъдеще официално аз и да ме поканите в студиото, няма да ви го кажа, защото те изключително държат това да е тяхна търговска политика", каза той пред БНТ вчера. Министърът разясни, че причината е, че фирмите не искали да се разбира в другите държави какви отстъпки правят. Така излиза, че никой не може да бъде сигурен има ли изобщо отстъпки и в какъв размер.
От министерство на здравеопазването (МЗ) поясниха пред "Сега", че компаниите не искали намаленията да се публикуват официално, за да не се види в чужбина на какви цени продават на НЗОК. Причината е, че както България сравнява цените в други членки от ЕС, така и те сравняват с нас. Според министерството, ако се появи и официалната отстъпка, чуждите фондове можело да я сметнат за официална цена и да намалят стойностите и при тях. Така производителите ще се принудят лавинообразно да свалят цени в цяла Европа. Според МЗ никъде в ЕС отстъпките за обществените фондове не били публични.
Експерти обаче твърдят, че това изобщо не е така. Френската лекарствена комисия, която регулира цените, публикува и отстъпките за фондовете. В Гърция и Испания, например, правителствата също са договорили за всички лекарства обща отстъпка. Тя е отразена в позитивните списъци на тези страни, но изрично е написано, че не бива да се ползва за рефериране в други държави.
Още от статията на „Сега"
„Европа ни хока за енергетиката" е водещото заглавие на „Труд"
България се опитва по андрешковски да заблуди Брюксел, че ще разбие монопола в енергийния сектор, показва вътрешен документ на Европейската комисия, с който "Труд" разполага.
Становище на Генерална дирекция "Енергетика" прави унищожителна критика на проект на Закон за енергетиката, който страната ни е представила в комисията на 28 януари т. г. според цитирания документ.
В него се подчертава, че става дума за слабости, открити само на първо четене, и че техният списък на този етап не е пълен. Експертите правят уговорката, че очевидно работният документ не е обвързващ за едно бъдещо официално становище на комисията по проектозакона.
Очаква се с него страната ни да въведе във вътрешното си законодателство т. нар. Трети енергиен пакет - директиви за газовия и електроенергийния сектор, които регламентират отделянето на производството и доставката от преноса на енергия, равния достъп на всички доставчици до преносните мрежи, независимостта на националния енергиен регулатор, свободният избор на потребителя на най-изгоден доставчик и защитата на потребителските права.
България е между осем държави членки на ЕС, които изпуснаха крайния срок да въведат това европейско законодателство. Той изтече на 3 март миналата година. Сега страната ни е обект на напреднала процедура за нарушение по този повод и ако до два месеца не се поправи, рискува дело в Съда на ЕС и евентуална солена глоба. Тя се налага за всеки ден на нарушението и отразява вредите от него, както и платежоспособността на санкционираната държава.
Още от статията на „Труд"
„Банка без прегради" е заглавието от първата страница на „Капитал Daily"
Амбициозен план за бизнес в България и региона очертаха мениджърите на втората по големина руска банка - ВТБ, при представяне на новооткритото им поделение в страната. За първата им публична изява пристигнаха топ ръководители, които да потвърдят сериозните намерения. А инвестиционното поделение на банката VTB Capital всъщност се появи в страната преди година, когато пожела, а после придоби "Булгартабак холдинг". После трите букви започнаха да се свързват с почти всяка предстояща голяма продажба в страната - БТК, "Петрол", "БДЖ Товарни превози". Най-често в комбинация с името на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Но общото от официалните съобщения и въртящите се слухове изглежда добре обобщено от логото на банката "Мир без преград", но в по-свободен превод за България може да се интерпретира като "Банка без прегради".
Интерес към всичко
Придобиване на миноритарни дялове от електроразпределителните дружества беше единственият бъдещ конкретен интерес, който публично беше обявен от Атанас Бостанджиев, главен изпълнителен директор за Великобритания и за международния отдел на VTB Capital.
"Дейността ни е свързана с това да гледаме всяка една възможност за бизнес и перспективи", обясни той. На въпрос имат ли интерес към "БДЖ Товарни превози" Бостанджиев посочи, че нямат практика да коментират плановете на компанията в подробности.
Ето и описание на секторите, в които виждат потенциал: енергетика, транспорт, хранителна промишленост, селско стопанство. "На този етап нямаме конкретни планове за придобивания и инвестиции. Ако има конкретни сделки и възможности, с удоволствие бихме ги разгледали", посочи още Атанас Бостанджиев.
За пръв път публично беше потвърдена и връзката на VTB Capital в преговорите за смяна на собствеността в БТК. Но детайли не бяха дадени. По неофициална информация офертата за телекома е подадена от Корпоративна търговска банка, но всъщност е в партньорство с руската инвестиционна компания.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Бюджетният дефицит се сви за година с 38% до 298 млн. лв.", пише на първата страница на „Класа"
Бюджетният дефицит на България се сви с 38 на сто през първия месец на годината спрямо януари 2011 г., отчетоха от Министерството на финансите. Според данните недостигът в хазната в началото на годината е 297,8 млн. лв., като се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 209,1 млн. лв. и по европейските средства в размер на 88,7 млн. лв. За сравнение бюджетното салдо за януари 2011 г. светеше в червено с 477,3 млн. лв. На практика това означава, че бюджетната позиция на страната за първия месец на тази година се подобрява със 179,5 млн. лв. През същия месец на 2010 г. хазната е светела на червено с цели 499,1 млн. лв., а през януари 2009 г. е била на излишък с 631 млн. лв.
Според актуалните данни на МФ към 31 януари 2011 г. фискалният резерв е 4 млрд. лв., или с 1 млрд. по-малко от средствата в края на декември. През януари 2011 г. в резерва е имало 5,4 млрд. лв., а през същия месец на 2010 г. - 7,37 млрд. лв. Още по-драстична е разликата, ако се сравнят данните от януари 2012 г. с тези от януари 2009 г. - оказва се, че за четири години сумата намалява с 4,8 млрд. лв. - тогава в резерва е имало цели 8,8 млрд. лв.
Резервът се е стопил заради плащания по обслужване на външния (0,2 млрд. лв.) и вътрешния дълг (0,3 млрд. лв.), както и заради изплатените средства на селскостопанските производители (0,2 млрд. лв.), обясняват от ведомството на Симеон Дянков по повод на актуалните данни. Според експертите в края на януари Разплащателната агенция към ДФ "Земеделие" е извършила плащания по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и по схемата за национални доплащания за общо 743,2 млн. лв., от които 64,5 млн. лв. са за сметка на Европейския съюз и подлежат на възстановяване през следващ период. За разлика от предишни години, с оглед подпомагане на селскостопанските производители, тези плащания бяха изтеглени максимално напред - още през януари, обясниха са от МФ.
Финансовото министерство отчита 1,9 млрд. лв. приходи през януари, което е с 13,4% повече от събраното през същия период на предходната година. Само данъците и осигуровките пълнят бюджета с 1,6 млрд. лв., или 7,6 на сто от годишния разчет. От тях преките данъци носят 241,9 млн. лв., а косвените - 938,4 млн. лв.
Още от статията на „Класа"
„$14 на час за бригада в САЩ" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Набирането на кандидати за студентска бригада в САЩ навлиза в пиковата си фаза, съобщи Борислав Милков, мениджър на програмата Work&travel във фирма "Интеграл". Отпуснатите наскоро допълнителни оферти дори предлагали по-високо възнаграждение - до 14 долара на час стартово при традиционно 7-9.
През целия март и април записването ще продължи. Поредната директна среща с американски работодатели ще бъде на 14 март, но от вчера започнаха и он лайн интервютата по skype.
Новите предложения са главно по Източното крайбрежие - в щатите Масачузетс, Мейн, Ню Джърси, Ню Йорк, Южна и Северна Каролина. Повечето работни места са в хотели, ресторанти, магазини, като за владеещите по-добре английски възможностите са повече, каза Милков. Сервитьори, бармани, камериерки и пикола са с най-добри шансове за печалба, тъй като има и бакшиши. Четири- и петзведни хотели наемат нашенци като озеленители и парти персонал за сватби и различни тържества.
Яки момчета с много добър английски могат да стартират с 14 долара на час, ако се хванат да опъват тенти на открито за банкети, сватби, кръщенета, концерти. Всеки извънреден час работа над нормата от 40 часа седмично се плаща по 21 долара.
Увеличават се офертите и в националните паркове в централната и западната част на САЩ. Възнаграждението там е 8-9 долара на час, но предимството е, че настаняването е много евтино. Ангажиментите са пак обичайно в хотели и ресторанти, но там има по-малко студенти - както местни, така и чужди, и българите имат възможност да се потопят напълно в американската среда. Начинът на живот в тези райони позволява и пътуване до Лос Анджелис, Лас Вегас, Гранд Каньон, Сан Франциско.
Обикновено заминаващите за първи път предпочитат курортите и особено увеселителните паркове, твърди Румяна Сотирова, мениджър по програмата на "Юзит калърс".
Още от статията на „24 часа"
"1,50 лв. такса за паркинг и метро", прогнозира от първата си страница „Монитор"
1,50 лева ще плаща всеки шофьор, който остави автомобила си на паркинга на бул. „Цариградско шосе" и се качи на метрото, за да стигне до центъра на столицата.
Промоцията ще важи за 1 час престой на колата в гаража и за возенето в двете посоки, научи „Монитор" от източници на „Московска" 33. За всеки следващи 60 минути таксата за паркиране ще расте първо с по 50 стотинки, после с по 1 лев.
Буферният гараж пред Международния изложбен център в София, който ще побира 1300 коли, ще бъде пуснат в експлоатация през май. Тогава се предвижда да заработи и разширението на метрото от „Младост" до бул. „Цариградско шосе".
Схемата за таксуване в паркингите до градската железница, която транспортните шефове в столицата обсъждат, предвижда шофьорите да паркират на половин цена, докато ползват мотрисите. Окончателното решение ще бъде взето от градския парламент в следващите седмици. В края на лятото се планира да заработят буферните гаражи до станции по лъча от „Надежда" до „Лозенец", където ще има места за над 1700 автомобила.
По схемата „Паркирай и пътувай" престоят за първите 120 минути на буферните гаражи ще струва 50 стотинки на час.
За возенето с метрото шофьорите ще платят общо 1 лев в двете посоки. Така за 2 лева хората ще могат да ползват паркинг за 2 часа и да пътуват с мотрисите. В момента толкова е таксата за същия престой в синята зона, но се предвижда размерът й да скочи.
Столичаните, които ползват гаражите, без да се возят в метрото, ще плащат по-висока такса. Очаква се цената за престой да бъде равна на тази за бъдещата зелена зона, а именно 1 лев на час.
Още от статията на „Монитор"
"София с 3 нови булеварда", съобщава „Стандарт"
Три чисто нови булеварда ще има София през лятото. Булевардите "Мария Луиза", "Бъкстон" и "Черни връх" ще бъдат затворени за цялостен ремонт. Това означава, че те ще имат нова настилка, тротоари, лампи, светофари и пешеходни пътеки. В момента и трите шосета са частично затворени заради ремонти. Под бул. "Бъкстон" се изгражда канализация и водопровод, при "Мария Луиза" и "Черни връх" пък се строи метрото. "След края на строежите на канализацията и метрото ще сменим всичко от асфалта до лампите, така както миналата година направихме с бул. "Ломско шосе", обясни за "Стандарт" зам.-кметът по транспорта Любомир Христов. Изцяло преасфалтирани и обновени ще са също участъците на бул. "Мария Луиза" от Надлез "Надежда" до Лъвов мост и "Черни връх" от хотел "Хемус" до бул. "Джеймс Баучер".
Още от понеделник пък Столична община започва спешно кърпене на големите дупки в целия град. Ще се тръгне от центъра към кварталите и спешно ще се попълнят ямите, показали се след топенето на снега. "Като шофьор мисля, че тази година са се отворили повече дупки заради снежната и студена зима", призна Христов. И обясни, че основната причина е в голямо количество соли против заледяване, които са се изсипали по асфалта. "Най-големите щети по настилките обаче нанася рязката смяна на температурите", допълни заместникът на Йорданка Фандъкова. Той допълни, че ями няма само по бул. "България" и "Ботевградско шосе", където настилките са в по-добро състояние.
Още от статията на „Стандарт"
„Циркът с връщането на бонусите започна", информира „Сега"
Ден след заповедта на премиера Бойко Борисов топ началниците в министерствата и областните управи да върнат всички допълнителни доходи над основните си заплати няма никаква яснота колко точно пари се очакват в бюджета. Министерствата масово отказват да коментират дори публични данни за получавани допълнителни доходи от зам.-министрите. Връщането на пари вече започна, но от съобщенията става ясно, че някои възстановяват суми само за 2011 г., а други връщат и за 2010 г.
Още вчера в откритата банкова сметка към БНБ започнаха да постъпват суми в изпълнение на заповедта на Борисов. Изчерпателна информация се чака най-рано днес, но отделни институции обявиха, че са възстановили суми. Сред първите подчинили се е заместникът на Симеон Дянков Владислав Горанов. От финансовото министерство обявиха, че той е върнал 18 480 лв. Такава сума бе посочена в декларацията на Горанов за получени доходи извън основното възнаграждение през 2010 г. Сумата вероятно е същата и през 2011 г. Според неофициална информация решението на кабинета е да се върнат само сумите за 2011 г. Вицепремиерът Симеон Дянков първоначално обяви, че се възстановяват допълнителни плащания и за двете години.
Просветното министерство очевидно не е разбрало за допълнителната договорка, тъй като върна пари за 2 г. - 5350 лв. От ведомството твърдят, че това са всичките пари, дадени в добавка на четирима членове на политическия кабинет за 2010 и 2011 г. Няма начин за проверка на тази информация, защото почти всички институции отказват да дават информация за получавано ДМС по постове. От МОМН настояват парите да се дарят за интегрирането на деца аутисти.
Още от статията на „Сега"
„Икономиката ни е най-сивата в ЕС", обобщава „Труд"
България има най-голям сив сектор в Европейския съюз, констатира изследване за събираемостта на данъците. Това показва анализ на британската компания "Такс рисърч", направен по поръчка на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент.
Събрани са данни за 145 държави, произвеждащи над 98% от световния брутен вътрешен продукт (БВП). Сивият сектор у нас е значително по-висок от средното за ЕС, Азия и Северна Америка, но се доближава до нивата в Африка. Според данните на "Такс рисърч" доста държави от Черния континент са с по-светла икономика от българската - Камерун, Екваториална Гвинея, Ботсвана, Египет...
Според проучването върху едно от всеки три евро у нас не се плащат данъци.
От общия продукт на българската икономика през 2009 г. не са били обложени 12,7 млрд. евро. Оценката представлява 35,3% от българския БВП, показват данните.
Българският бюджет е бил ощетен с 3,7 млрд. евро, посочват от офиса на българския евродепутат Ивайло Калфин (БСП). С неполучените от държавата приходи е можело да се запълни дефицитът в публичните финанси за 2009 г. от 2,3 млрд. евро.
Докладът показва, че ако България се справи със сивия сектор, тя би била в състояние за 3 г. да изплати целия си държавен дълг.
Веднага след страната ни в непрестижната класация се нареждат Румъния с дял на сивата икономика от 32,6% от БВП и Литва с 32%. Средните нива в ЕС са 22 на сто от БВП на съюза. Най-добре събират данъците в Люксембург и Австрия, където над 90 на сто от дължимите суми отиват в хазната.
Ниските данъци не водят до по-голяма събираемост. Не се открива пряка връзка и между размера на данъците и укриването и неплащането им, констатира още анализът.
Още от статията на „Труд"
"Дизелът надолу с 8 ст. за литър", съобщава „Монитор"
От днес дизелът по бензиностанциите се продава за 2,62 лева за литър. Само за два дни цената му се понижи с близо 8 стотинки, показват изчисления на „Монитор".
Първото поевтиняване с 5 стотинки дойде в четвъртък, когато литър от горивото струваше 2,65 лева. От тогава по бензиностанциите се продава обикновен, а не специален зимен дизел. От „Лукойл" поясниха, че традиционно нафтата, която се продава до края на февруари, е по-скъпа, защото е предназначена да издържа на по-ниски температури. Летен дизел пък ще се предлага от 15 април. Тогава цената на горивото може да се понижи с още, ако котировките на международните пазари не тръгнат нагоре. Второто поевтиняване на дизела с 3 стотинки е в сила от днес и се дължи на понижение на цените на едро. Те са с 1,2% по-ниски.
От днес бензинът също се продава по-изгодно заради промяна в цените на едро. Литър от най-масовия бензин А-95 Н вече струва 2,57 лева. Това е поевтиняване с 4 стотинки. С близо 3 стотинки пък е по-ниска цената на бензин А-98 Н, който вече струва 2,74 лева на литър.
Наскоро от „Лукойл" обясниха, че цените на горивата у нас се влияят от много фактори. Единият от тях е стойността на петрола на международните пазари.
Колко плащаме за зареждане в бензиностанциите, зависи и от разходите за производство, транспорт, съхранение и дистрибуция. Сериозен дял в крайната цена имат още акцизите и данъците. Тъй като международните цени на суровия петрол се котират в щатски долари, нивата на вътрешния пазар също са зависими от валутния курс.
От петролната компания припомниха още, че най-резкият скок на цената на дизеловото гориво е бил в началото на тази година, като причините за него са административни. Тогава бе въведена нова акцизна ставка, която е с 2,5 на сто по-висока, и бе въведено изискването за 5% биокомпонента. След това имаше и още няколко повишения.
Още от статията на „Монитор"