Както всяка година, авторитетната международна група Трансперънси Интърнешънъл, публикува своите данни от изследване на корупцията. В обобщен вид резултатите са: най-бедните, независимо дали са от развиващите се или от развитите държави, са най-силно засегнати от корупцията. Те са и най-големи песимисти за намаляването й в бъдеще. 

Рушветчийството е особено разпространено сред институции като полицията, съдебните власти и митниците. Широката общественост приема, че корупцията е най-разпространена сред политическите партии, правоохранителните органи, законодателната и съдебната власт. Половината от интервюираните очакват корупцията в техните страни да нарасне през следващите три години, с изключение на няколко африкански държави. Половината от интервюираните също така мислят, че опитите на правителството да се справи с корупцията са неефективни.

На около 1 от 10  човека по света му се е наложило да даде рушвет през последната година. Плащането на подкуп е най-разпространено в Африка (повече от 40% от запитаните са заявили, че са плащали подкуп), а най-малко е в САЩ.

Къде сме ние? Даването на рушвети е нараснало в Азия и Югоизточна Европа през 2007 г. Оптимистично обаче изглежда констатацията, че Югоизточна Европа е в петата по низходящ ред на корумпираност група от общо 7 групи (малко повече от 10% от запитаните са заявили, че са плащали подкуп).

Най-засегнати от корупцията (страни, в които повече от 33% от запитаните са заявили, че са плащали подкуп) са групата на: Албания, Македония, Румъния, Сенегал и т.н. Най-слабо засегнати (по-малко от 4% от запитаните заявили, че са плащали подкуп) е групата на Австрия, Швеция, Швейцария, Франция, Исландия, Япония и т.н.

От петте оформени групи по низходящ ред на корумпираност, в трета група (от 6 до 21% от запитаните заявили, че са плащали рушвет през последната година) са България, Хърватия, Чехия, Люксембург, Русия, Турция, Виетнам и т.н.

Оказва че жените е по-малко вероятно да им се наложи да плащат подкуп, което обаче не означава, че те са по-малко корумпирани. Младите хора е по-вероятно да плащат подкуп в сравнение с по-възрастните. 18% от тези които са под 30 години са плащали подкуп, а само 4 % от гражданите които са над 65 са правили същото.

Изследването показва, че най-засегнати от плащането на подкупи са хората с най-ниски или средни доходи, тъй като те е по-вероятно в сравнение, с тези които имат най-висок доход да плащат подкуп, ползвайки институционалните услуги.

Най-корумпираната институция в света е полицията. На всеки един от четирима граждани по света му се е наложило да плаща подкуп при ползване на услугите на полицията. На следващо място са съдебните институции, което поставя под съмнение доколко гражданите имат гарантирани демократични права. Най-малко корупция има в групата на телекомуникационните услуги.

Политическите партии и законодателната система според гражданите по света са също много силно корумпирани. На другия полюс са неправителствените организации, религиозните групи и военните институции.

Най-много запитани определят политическите партии като най-корумпирани в страните: България, Аржентина, Индия, Япония, Боливия и т.н. Там всеки четири от петима интервюирани определят политическите партии като най-корумпирани.

Корупцията при заемане на определен пост остава същата както през 2006-та, който е 12%. Това е процента на хората по света, на които им се е наложило да плащат подкуп, за да заемат определен пост. Въпреки това се наблюдава леко покачване в техния процент в Азия, Тихоокеанския регион и Югоизточна Европа

Един на двама граждани по света вярва, че правителството на техните страни има добра политика за справяне с корупцията. Само един от трима мисли противоположното. България е сред групата страни, които вярват, че правителствата й взимат най-малко мерки срещу корупцията. В тази група сме с Албания, Чехия, Япония,  Норвегия, Русия, САЩ. Страните които мислят противоположното са Колумбия, Македония, Ирландия, Турция, Сингапур и т.н.

Детайлните анализи показват, че жените са малко по-песимистично настроени в сравнение с мъжете за бъдещето на ниво на корупцията.  Нивото на дохода също е важен фактор: хората с по-ниски доходи са по-песимистично настроени (трима от пет мислят, че ще се повиши) в сравнение с тези с по-високи доходи (един от двама).

В заключението на Трансперънси Интърнешънъл се казва, че са необходими спешни мерки за прокарването на реформи, които да имат реално влияние върху живота на хората и които да им предложат бъдеще, където корупцията повече да не ограбва техните надежди и възможности. Припомняме, че датата девети декември е международния ден за борба с корупцията на ООН.