Империята "Мултигруп" къса с България
Край на групировката, заяви шефката на МГ Бояна Попова
Ростислава ИВАНОВА
Мултигруп се разпадна след убийството на шефа си Илия Павлов. Сегашният бос на корпорация МГ Бояна Попова призна, че няма групировка, а само сбор от инвестиции.
Бордът на директорите на МГ трябваше да реши съдбата на доскоро могъщата икономическа структура. Решението, независимо дали ще бъде взето сега или по-късно, може да е едно - край на МГ и окончателно изнасяне на останките от бизнеса зад граница.
Ликвидирането на Мулти няма алтернатива. Само туристическият бизнес на корпорацията видимо процъфтяваше с огромни активи - в София, Боровец, Варна, Елените, Златни пясъци, Велико Търново, Габрово и къде ли още не. МГ строеше дори и първото в страната частно яхтпристанище. Докато не се разбра, че и туризмът на Павлов е стъпил на планина от стотици милиони борчове. Дори златната кокошка Балкантурист, приватизирана от групировката на безценица, дължала на чужди туроператори стотици хиляди долари.
Заради Мулти фалираха десетки строителни фирми и доставчици, защото не им бе платен трудът.
За схемата "строителство на вересия" Павлов съзнателно използва една от структурите си - "Минстрой". Дружеството се оказа празно, а договорите с изпълнителите - неизрядни, когато те се опитаха по съдебен ред да си получат дължимото. "Минстрой" на практика вече не съществува.
Мулти тотално бе изхвърлен от енергетиката. Пълен крах претърпяха амбициите на Павлов за монопол върху преноса на руски газ чрез смесеното дружество "Топенерджи".
Захарният бизнес на корпорацията пък умря още с идването на правителството на Иван Костов на власт през 1997 г. Мултифирмата "Бартекс" бе хваната в нечисти сделки при внос на захар. Още се помни "куриозът", когато на пристанище Бургас дъжд "отми" захар за 1 млрд. стари лева.
Още през 1998 г. фалира и финансовата институция на групировката - "Кредитна банка".
Купеното от приватизационния фонд "Мултигруп Елит" бургаско предприятие "Елкабел" вече не работи.
От благотворителната сделка на Илия Павлов за "ГОРУБСО - Мадан" останаха само снимките, на които щастливи миньори го носят на ръце. Само рекламен трик се оказа желанието на Илия да спаси от закриване губещите мини.
Групировката се отказа междувременно и от македонските си мини.
Наскоро МГ продаде и дяловете си в Балканска универсална банка в Скопие. Отказа се и от амбициите си за туристически бизнес в Хърватска. Отпадна и като кандидат за покупката на сръбския национален туроператор "Путник".
Права е Бояна Попова, че вече няма групировка. Има само инвестиции, но в по-голямата си част - продънени. Дори Павлов е знаел, че МГ вече няма бъдеще в България. Изпари се и последната му надежда за оцеляване чрез навлизане в газовия бизнес след визитата на руския премиер Путин у нас. Тогава той болезнено разбра, че изобщо не влиза в плановете на големите политици за дял от петролопровода Бургас - Александруполис.
Преди да бъде убит, Илия Павлов бе вече бизнеструп. Ако сега беше жив, най-вероятно щеше да е заминал завинаги при съпругата си Дарина в САЩ, където от години изнася капиталите на компанията. Не е тайна, че там фамилията има и бизнес, и няколко имения за десетки милиони долара. А разпродаването на активите на МГ в страната е било въпрос на месеци. Съзнателното трупане на дългове и създаването на куп врагове говори за намерението на Павлов да се сбогува с България. На мнозина явно не се е понравила идеята той да замине тихо с вересиите. Не са малко и конкурентите, хвърлили око на различни парчета от империята му. Само внезапното физическо унищожение на мозъка на "Мултигруп" би решило проблема и на имащите да получават, и на алчните да придобият. Убийците на Илия Павлов ще бъдат разпознати сред бъдещите собственици на активите му.
Архив
/
Империята "Мултигруп" къса с България